Najłatwiejsze studia

Najłatwiejsze studia

Najłatwiejsze studia

18.06.2021

Najłatwiejsze studia

Skończyć studia, a przy tym się nie napracować. Czy to możliwe? Czy istnieją studia, na których wystarczy być? Jakie studia wybrać, aby przejść przez nie bez większego wysiłku i większych problemów?

Najłatwiejsze studia to… Gdybyśmy przeprowadzili sondę uliczną i poprosili przechodniów o dokończenie tego zdania, uzyskalibyśmy różne odpowiedzi. Niektórzy wskazaliby konkretne kierunki, niektórzy formę kształcenia, a jeszcze inni odpowiedzieliby, że najłatwiejsze studia to takie, na których nie trzeba się uczyć. Ile osób, tyle opinii. Ale które mogą być prawdziwe?

Wskazanie najłatwiejszych studiów jest tak samo trudne, jak wskazanie najpiękniejszego miasta na świecie. Ktoś wskaże Paryż, a ktoś Amsterdam. Ktoś inny Barcelonę, a ktoś Londyn. Czy zatem określenie tego, czy studia są łatwe bądź trudne jest wyłącznie indywidualną sprawą i kwestią upodobań?

polecamy wszystkie kierunki studiów

 

Papierowe studia

Niegdyś, dość często spotykanym podejściem było studiowanie „dla papieru”. Polegało ono na tym, że wybierało się jakikolwiek kierunek, z pozoru wyglądający na bardzo łatwy i tylko po to, aby przechodząc suchą stopą i niewielkim wysiłkiem otrzymać dyplom poświadczający uzyskanie wyższego wykształcenia.

Taka praktyka przestała mieć większy sens kiedy zaczęto orientować się, że posiadanie dyplomu bez pokrycia niewiele znaczy i staje się on rzeczywiście tylko papierem. Co wpłynęło na wartość dyplomów? Rynek pracy.

Rynek pracy ma to do siebie, że bywa zmienny. Czasem pilniej poszukuje wiedzy i umiejętności z jednego obszaru, a czasem wiedzy i umiejętności z drugiego obszaru. Oznacza to, że jeśli komuś zależy wyłącznie na posiadaniu dyplomu to osiągnięcie tego celu nie jest specjalnie karkołomne, ale może wiązać się z ryzykiem, że dyplom ten będzie schowany przed światem na dnie szuflady.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

najłatwiejsze studia

 

Kto pyta, nie błądzi?

Lubimy rankingi i często się nimi posiłkujemy. Czytamy klasyfikacje najchętniej oglądanych filmów, najczęściej słuchanych albumów muzycznych, najchętniej obieranych kierunków podróży. Ze studiami bywa podobnie.

Nawet jeśli natrafimy na rankingi najłatwiejszych studiów, to warto zastanowić się nad tym, na jakich podstawach są one opracowywane i jakie kryteria przyjmowane są przy ich tworzeniu.

Nietrudno też odnaleźć fora internetowe, na których to internauci wymieniają po trzy, bądź cztery najłatwiejsze ich zdaniem kierunki, po czym finalnie okazuje się, że ich wybór to tylko przypuszczania, a z żadnym z nich nie mieli bliższej styczności.

Dlaczego nie warto brać na poważnie takowych wpisów? Nie tylko dlatego, że w Internecie każdy jest anonimowym ekspertem, który nie musi udowadniać znajomości tematu, ale również dlatego, że podawane dyscypliny tworzą tak różnorodną i barwną, że aż niepojętą mozaikę.

Poza tym, wielu studentów uważa, że to oni studiują najtrudniejszy i najbardziej wymagający kierunek, podbudowując tym samym widzenie samego siebie oraz podnosząc rangę studiowanego kierunku.

Stereotypy i schematy myślenia funkcjonują w przestrzeni wielu zagadnień. W temacie studiów również. Bez głębszego namysłu potrafimy podzielić studia na łatwiejsze i trudniejsze, kierując się przy tym pewnymi szablonami. Naturalnie, istnieją kierunki, w które należy włożyć wiele wysiłku i pracy indywidualnej, poza zajęciami, ale bardzo łatwo ulec przesądom i nierzadko niezrozumiałym wzorcom tworząc uproszczony podział na studia wymagające i niewymagające nauki.

Na wszystkich studiach należy się uczyć. To truizm, ale niektórym wydaje się, że istnieją takie kierunki, które nie wymagają nawet najmniejszego zaangażowania i do zaliczania kolejnych etapów wystarczy tylko obecność na zajęciach. Gdyby tak było, to wszyscy zapisywaliby się na studia, a na dodatek zdobywaliby dzięki nim coś, co nie miałoby żadnej wartości.

Ponadto, można spojrzeć na ten problem jeszcze inaczej. Czy większą satysfakcję sprawia nam coś, co osiągnęliśmy jakimś wysiłkiem? Czyż nie lepiej smakuje zwycięstwo osiągnięte dzięki determinacji, aniżeli walkowerem?

 

Najpopularniejsze kierunki studiów 2020/2021 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich

Według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów (powyżej 8 tys.):

źródło: gov.pl

zobacz także ranking 200 najpopularniejszych kierunków studiów

 

Studia idealne

To, czy studia okażą się łatwe zależy od naszych zainteresowań i predyspozycji? Wybieranie kierunku kształcenia na podstawie pasji, zainteresowań i chęci poszerzania horyzontów w ulubionej dyscyplinie wydaje się najlepszym kryterium.

Niestety, na studia nie ma przepisu i nie można założyć, że kierunek wybrany z pełną świadomością i dużą ambicją nie sprawi choćby najmniejszego kłopotu. Jednym słowem, nie ma studiów idealnych.

Podstawą studiowania jest realizowanie obowiązującego programu. W programie mogą znajdować się przedmioty, które będziemy zaliczać niemal z marszu, jak również przedmioty, które mogą sprawiać pewne kłopoty i stanowić przeszkody na spokojnej i bezkolizyjnej drodze do celu.

Opowieści o studentach, którzy bardzo dobrze radzą sobie ze wszystkim, ale zatrzymują się na pewnym przedmiocie, podchodząc do zaliczenia więcej niż raz, nie są zmyślone.

Studia są różne, a zatem różne są także programy nauczania. Zdarza się, że widnieją w nich przedmioty, które zupełnie nas nie interesują, a przez to sprawiają trudności. Zdarza się również tak, że programy wypełniane są przedmiotami nieistotnymi, niemającymi większej wartości dla prowadzonej dyscypliny, ale zostały w nich umieszczone po to, aby liczba godzin zgadzała się w statystykach, bądź aby otworzyć studentów na dodatkowe obszary wiadomości, które i tak nie zawsze są im potrzebne. Wtedy okazuje się, że kierunek który określiliśmy mianem łatwego wcale takim nie jest.

 

Popularne studia wybierane przez kandydatów

studia prawnicze

studia medyczne

studia techniczne

studia ekonomiczne

studia architektoniczne

studia wojskowe

studia z grupy zarządzanie

studia psychologiczne

studia informatyczne

zobacz wszystkie typy studiów

 

najłatwiejsze studia

 

Czy studia powinny być łatwe?

Zastanawiając się nad podjęciem studiów warto zadać sobie pytanie: po co idziemy na studia? Czy idziemy na studia po to, aby było łatwo, czy może idziemy na studia, aby coś uzyskać?

Oczywiście, zdobywanie wyższego wykształcenia nie musi być okupione katorżniczą pracą i nadludzkim wysiłkiem, ale poszukiwania kierunku nie ze względu na tematykę i nasze zainteresowania, a wyłącznie na podstawie tego, czy jest łatwy mogą okazać się zwodnicze.

Studia to obszary, w których funkcjonują różnorodne kierunki. Musimy pamiętać o tym, że w przestrzeni studiów humanistycznych nie występują tylko Filozofia i Socjologia, a w obszarze studiów muzycznych tylko Instrumentalistyka i Wokalistyka. Mniej istotny jest obszar, nierzadko nazwany w sposób niejasny, a konkretny kierunek kształcenia.

Zobacz także

 

Studia na poziomie

Kierunki studiów nie mają przypisanych poziomów trudności. W folderach edukacyjnych nie mają adnotacji typu: „łatwy, „średni”, „trudny”.

Sondując wśród znajomych bądź internautów, który kierunek może być łatwy też nie uzyskamy satysfakcjonującej odpowiedzi. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nikt nie zna na pamięć programów kształcenia, a ponadto wiedza o studiach nierzadko ogranicza się do najpopularniejszych w ludzkiej świadomości kierunków. Zapytamy o Prawo, ktoś odpowie: „bardzo trudne”. Zapytamy o Psychologię, ktoś odpowie: „łatwa”. Zapytamy o Kognitywistykę komunikacji i… możemy w ogóle nie uzyskać odpowiedzi.

Czy zatem dzielenie studiów na łatwe i trudne ma jakikolwiek sens? Raczej nie, ale i tak podobne podziały będą tworzone. Studia powinny być dzielone inaczej – na bardziej i mniej ciekawe, ewentualnie na bardziej bądź mniej wymagające, choć ten ostatni podział i tak nie byłby wiarygodny. Dlaczego? Ponieważ każde studia są inne i nastawione na pozyskiwanie innej wiedzy oraz innych umiejętności, jak również przygotowują do wykonywania odmiennych obowiązków zawodowych.

Czym innym jest Psychologia, czym innym Reżyseria teatralna. Czym innym jest Zarządzanie, a czym innym Lotnictwo i kosmonautyka.

Oznacza to, że studia mogą być łatwe i trudne zarazem.

 

Zobacz także

terminy rekrutacji na studia

jakie studia wybrać

gdzie na studia

najpopularniejsze kierunki studiów

najpopularniejsze uczelnie

najlepsze studia

jak znaleźć studia

czy warto iść na studia

studia rzeczywistość a oczekiwania

wszystko o studiach

ile trwają studia

ile kosztują studia

jakie miasto wybrać na studia

na ile uczelni można aplikować

studia po humanie

czy studia są straszne

jak jest na studiach

 

Komentarze (1)

wacek odpowiedz

no jak widzę najłatwiejsze jest pociskanie pierdół w internecie