Położnictwo - Gdańsk

Położnictwo - Gdańsk

Studia na kierunku położnictwo w Gdańsku możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania

Gdański Uniwersytet Medyczny

Położnictwo stopień: (I) (II) , czas trwania: 2 lata • 3 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

24.11.2023

Położnictwo studia Gdańsk - 2023 | woj. pomorskie

Studia na kierunku położnictwo to studia licencjackie magisterskie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia licencjackie) lub 2 lata (studia magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra. Studia możesz podjąć stacjonarnie oraz niestacjonarnie.

Położnictwo - Gdańsk
Studia na kierunku położnictwo w Gdańsku
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

 

Opis kierunku

W ramach studiów na kierunku położnictwo uczestnicy zdobywają wiedzę w zakresie nauk medycznych z uwzględnieniem szczegółowych informacji z położnictwa czy ginekologii.

 

Praca po studiach

Studia w Gdańsku na kierunku położnictwo przygotowują absolwentów do pracy w roli położnej/ położnego w publicznych oraz niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?/ Wymagania rekrutacyjne

Rekrutacja na studia w Gdańsku na kierunku położnictwo przeznaczona jest dla kandydatów z pozytywnym wynikiem matury z przedmiotów takich, jak np.:

  • biologia,
  • chemia,
  • fizyka,
  • matematyka.

Kwalifikacja ma charakter konkursu, uwzględniając całkowitą liczbę punktów. O przyjęcie mogą ubiegać się wyłącznie osoby, które uzyskały minimum 30% maksymalnej liczby punktów, jakie można otrzymać w trakcie rekrutacji.

Kierunki studiów w Gdańsku w ramach kwalifikacji na studia II stopnia przeznaczone są dla absolwentów studiów I stopnia położnictwa. W trakcie kwalifikacji brana jest pod uwagę średnia ocen z całego toku studiów, dyplomu oraz egzaminu licencjackiego.

 * Uczelnie mają określone wymagania rekrutacyjne, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU POŁOŻNICTWO?

Studia realizowane w ramach kierunku położnictwo obejmują zakres nauk medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem medycyny perinatalnej, embriologii czy ginekologii i pielęgniarstwa. To idealny wybór dla osób, które chciałyby związać swoją przyszłość z udzielaniem wsparcia kobietom w ciąży, rodzącym czy w okresie połogu.

Uczelnie w Gdańsku realizują kształcenie, które prowadzi kadra cenionych dydaktyków naukowych oraz praktyków zawodowych. Bardzo chętnie dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą oraz analizują case studies.

W programie zajęć uwzględniono przedmioty obejmujące tematyką farmakologię, organizację pracy położnej, etykę zawodu położnej czy badania naukowe w położnictwie. Słuchacze realizują także obowiązkowe praktyki zawodowe, w trakcie których uczą się opieki nad chorym, zapoznają się z obowiązkami pediatry czy położnej.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:

1. Typ

  • studia licencjackie,
  • studia magisterskie.

2. Tryb:

  • studia stacjonarne,
  • studia niestacjonarne.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Studia na kierunku położnictwo kształcą absolwentów, którzy wyróżniają się obszerną wiedzą w zakresie ordynowania leków i wypisywania recept zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Ministra. Wykazują się również kompetencjami obejmującymi nauki medyczne, ze szczególnym uwzględnieniem medycyny perinatalnej, neonatologii czy ginekologii.

Potrafią wykonywać świadczenia zdrowotne w stosunku do kobiety i jej rodziny, kobiet ciężarnych, rodzących. Znają zasady promocji zdrowia noworodka i profilaktyki. Współdziałają w zespole interdyscyplinarnym w zakresie diagnostyki, leczenia czy rehabilitacji tych grup pacjentów.

Rozpoznają i monitorują ciążę prawidłową, przyjmują porody siłami natury oraz wykrywają stany odbiegające od normy zarówno u matki, jak i u dziecka w okresie ciąży, porodu oraz połogu. Potrafią prowadzić edukację w tematyce rozrodczej i technik służących planowaniu rodziny w okresie dojrzewania czy przed stosowaniem antykoncepcji.

Absolwent wie, jak inicjować i wspierać działania kobiety oraz jej rodziny na rzecz promocji zdrowia i podnoszenia poziomu zdrowia społeczeństwa. Podejmuje działania ratownicze w nagłych sytuacjach. Dokonuje wyboru właściwych form świadczenia pierwszej pomocy położniczej, która mieści się w zakresie kompetencji i kwalifikacji zawodowych.

Potrafi kompleksowo opiekować się matką i monitorować przebieg okresu poporodowego. Bada noworodki i opiekuje się nimi zgodnie z zasadami etyki zawodowej i holistycznego podejścia do pacjenta.

Uczelnie w Gdańsku - kierunek położnictwo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Gdański Uniwersytet Medyczny (Wydział Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU POŁOŻNICTWO?

Studia na kierunku położnictwo trwają 3 lata (studia licencjackie) lub 2 lata (studia magisterskie).

Położnictwo w Gdańsku - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat położnictwa
studia II stopnia 2 lata magister położnictwa

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU POŁOŻNICTWO

Studia realizowane w ramach kierunku położnictwo kształcą absolwentów, którzy są przygotowani do pracy w roli położnej/ położnego w publicznych oraz niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Odnajdą się w szpitalach, specjalistycznej czy ambulatoryjnej opiece zdrowotnej.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku położnictwo

  • szpitale i kliniki,
  • sale porodowe,
  • oddziały położnicze,
  • oddziały patologii ciąży,
  • oddziały ginekologiczne,
  • oddział onkologii ginekologicznej,
  • oddział neonatologiczny,
  • oddział patologii noworodka,
  • sala operacyjna położniczo-ginekologiczna,
  • publiczne i niepubliczne ośrodki opieki zdrowotnej,
  • ambulatoryjna i podstawowa opieka zdrowotna,
  • sanatoria z jednostkami położniczymi,
  • szkoły rodzenia,
  • żłobki i kluby dziecięce.

Studia na kierunku położnictwo realizują treści kształcenia, które są zgodne z aktualną wiedzą i praktyką medyczną. Absolwenci bez problemu odnajdą się w roli położnej lub położnego w różnych ośrodkach z zakresu opieki zdrowotnej.

Położnictwo w Gdańsku

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia