Studia w Toruniu na kierunku archeologia skupiają się przede wszystkim na wykształceniu cennych i potrzebnych umiejętności praktycznych, które przydadzą się i będą wykorzystywane w przyszłej pracy zawodowej. Jest to propozycja kształcenia dla osób, które pasjonują się naukami historycznymi oraz przyrodniczymi.
Studenci kierunku archeologia zdobędą między innymi wiedzę dotyczącą poszczególnych epok i okresów historycznych, zabytków archeologicznym, a także zagadnienia dotyczące datowania w archeologii oraz przynależności do kultur. Studenci nauczą się również współpracy i funkcjonowania w interdyscyplinarnych zespołach zajmujących się badaniami, które łączą wiedzę zarówno z dziedzin historycznych, przyrodniczych, jak i społecznych.
Dodatkowo program studiów umożliwia studentom wzięcie udziału w wykopaliskach zarówno w kraju, jak i poza jego granicami odkrywając ciekawe wydarzenia z przyszłości, dzięki czemu studenci będą mieli możliwość zdobycia praktycznej wiedzy, umiejętności i pierwszego doświadczenia zawodowego jeszcze w trakcie trwania studiów.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku archeologia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia w Toruniu na kierunku archeologia to studia skupiające się na wykształceniu praktycznych umiejętności, dzięki którym studenci zdobędą praktyczną wiedzę i kompetencje przede wszystkim z zakresu wiedzy historycznej, przyrodniczej oraz nauk społecznych. Studenci będą mieli możliwość uczestniczenia w rozwijających wykładach, warsztatach praktycznych, badaniach powierzchniowych, wykopaliskach, licznych wyjazdach terenowych i szerokiej ofercie zajęć teoretycznych i ćwiczeń.
Program studiów dostarcza między innymi wiedzę z zakresu konserwacji zabytków, tworzenia oraz analizowania danych archeologicznych, a także nowoczesnych metod komputerowych, które są stosowane i wykorzystywane w archeologii.
Studenci nauczą się również współpracować i funkcjonować w interdyscyplinarnych zespołach o charakterze badawczym łączącym wiedzę a dziedzin przyrodniczych, historyczny oraz społecznych, a także dowiedzą się, jak współczesna archeologia wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologiczne między innymi z obszaru techniki cyfrowej, genetyki czy informatyki oraz poznają metody ich opisywania, klasyfikacji oraz dokonywania analiz źródeł archeologicznych.