Studia skandynawsko-bałtyckie to kierunek studiów oferowany przez szkoły wyższe w Toruniu. Studenci tego kierunku mają możliwość zdobycia nie tylko wiedzy teoretycznej, ale i umiejętności praktycznych, np. poprzez praktyki zawodowe, zajęcia w formie ćwiczeń czy laboratoriów.
Kierunki studiów w Toruniu takie jak Studia skandynawsko-bałtyckie dają studentom możliwość wyboru specjalności, przez co mogą oni uczestniczyć w zajęciach zgodnych z ich zainteresowaniami i przyszłymi planami zawodowymi.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Studia skandynawsko-bałtyckie możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunki studiów takie jak Studia skandynawsko-bałtyckie umożliwiają studentom zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie m.in. dziejów, kultury i języków państw regionu Morza Bałtyckiego i państw skandynawskich. Program studiów zakłada też, że studenci np. nauczą się języka norweskiego, zdobędą wiedzę o archeologii strefy Bałtyku, dziedzictwa kulturowego strefy Bałtyku czy geografii społeczno-ekonomicznej krajów bałtyckich.
Studenci kierunku Studia skandynawsko-bałtyckie mogą również zdobyć wiedzę dotyczącą m.in. geografii społeczno-ekonomicznej krajów bałtyckich, inflantów od średniowiecza do XIX wieku czy geografii historycznej krajów bałtyckich. Mają także możliwość zdobycia wiedzy o polityce bałtyckiej Rosji czy uczestniczyć w warsztatach fotograficznych i filmowych.
W zależności od wybranej specjalności, studenci mają też możliwość zdobycia wiedzy np. o historii i kulturze Nowogrodu w średniowieczu, roli i znaczeniu Gdańska w kulturze i sztuce, historii Skandynawii na przestrzeni wieków czy historii Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Przykładowe przedmioty oferowane przez uczelnie w Toruniu na kierunku Studia skandynawsko-bałtyckie: sztuka i kultura Litwy, Łotwy i Estonii, wierzenia i religie w Skandynawii, Gdańsk w stosunkach polsko-niemieckich.