Automatyka i robotyka - Białystok

Automatyka i robotyka - Białystok

Dodaj do ulubionych

23.08.2023

Automatyka i robotyka studia Białystok | woj. podlaskie

Automatyka i robotyka w Białymstoku to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 2 różne specjalności. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej).

Studia na kierunku automatyka i robotyka w Białymstoku
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Dla kogo ten kierunek?

Automatyka i robotyka w XXI wieku odgrywają ogromną rolę, ponieważ większość najważniejszych urządzeń działa już automatycznie. Robotyka i automatyka zawładnęła nad przemysłem samochodowym, okrętowym czy lotniczym, jest bardzo ważna w transporcie, budownictwie, energetyce, medycynie, a nawet w rolnictwie. Jest to jeden z najrzadziej przyszłościowych, a także przekrojowych kierunków technicznych.

Idealni kandydaci na tego typu studia inżynierskie nie mogą mieć problemu z nauką przedmiotów ścisłych. Ważne, aby w zakresie Twoich zainteresowań mieściły się treści odnoszące się do nowych technologii, świata robotów i automatów, programowania i sterowania. Jeśli jesteś osobą kreatywną z analitycznym umysłem ścisłym, kierunek automatyka i robotyka w Białymstoku jest właśnie dla Ciebie.

Automatyka i robotyka należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrane była przez ponad 8 tys. kandydatów.

Wśród białostockich uczelni publicznych automatyka i robotyka znalazła się wśród najpopularniejszych kierunków naoraz na Uniwersytecie w Białymstoku (ponad 150 zgłoszeń).

 

Program studiów i gdzie studiować

Kierunki studiów w Białymstoku takie jak automatyka i robotyka możesz realizować na Politechnice Białostockiej. Uczelnie w Białymstoku dbają o najwyższy poziom kształcenia w każdym zakresie – zarówno technicznym, jak i medycznym czy humanistycznym.

Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza matematyce i fizyce. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: podstawy robotyki, systemy operacyjne: Linux i Android, materiały konstrukcyjne, nawigacja obiektów ruchomych, systemy sterowania w czasie rzeczywistym, wizualizacja procesów, urządzeń automatyki, komputerowe wspomaganie projektowania, podstawy prowadzenia działalności gospodarczej, programowanie mikrokontrolerów, rysunek techniczny elektryczny, rysunek techniczny mechaniczny, sieci komputerowe i wiele innych.

Praca po studiach

Studia inżynierskie w Białymstoku w zakresie automatyki i robotyki gwarantują zdobycie dobrze płatnej pracy. Absolwenci zajmują stanowiska związane z projektowaniem układów pomiarowych, napędowych i sterujących, programują i obsługują systemu automatyki i robotyki, zajmują się serwisem urządzeń wykonawczych, sterowników, regulatorów, robotów przemysłowych, systemów wizualizacji, które są niezwykle użyteczne w przypadku zautomatyzowanych linii produkcyjnych, zrobotyzowanych gniazd montażowych, zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych i tym podobne.

Abiturienci zajmują się projektowaniem inteligentnych i autonomicznych produktów i systemów, a także zajmują stanowiska, które wymagają wiedzy w zakresie projektowania, programowania, obsługi systemów sztucznej inteligencji i systemów autonomicznych, a w końcu przemysłowych sieci komputerowych.

czytaj dalej wszystko o Automatyka i robotyka - Białystok

Zobacz, na jakich uczelniach w Białymstoku jest kierunek AUTOMATYKA I ROBOTYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Białostocka

Politechnika Białostocka

Automatyka i robotyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku automatyka i robotyka

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek automatyka i robotyka w Białymstoku?

Studia w Białymstoku na kierunku automatyka i robotyka uchodzą za jedne z najpopularniejszych wśród kierunków technicznych. Zainteresowanych jest bardzo wielu, ale liczba osób, które zostaną przyjęte, jest ograniczona. Musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, warto zdawać przedmioty dodatkowe, najlepiej na poziomie rozszerzonym. Wśród przedmiotów dodatkowo punktowanych znajdziesz biologię, chemię, informatykę, fizykę, matematykę, język obcy nowożytny.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Automatyka i robotyka w Białymstoku

Jak wyglądają studia na kierunku automatyka i robotyka w Białymstoku?

Studia w Białymstoku na kierunku automatyka i robotyka możesz realizować przede wszystkim w sposób stacjonarny. Studia dzienne wiążą się z regularnymi spotkaniami i systematyczną nauką, a także wielogodzinnymi praktykami zawodowymi.

Program kształcenia zbudowany jest na naukach ścisłych, zwłaszcza matematyce, informatyce i fizyce. W siatce zajęć znajdziesz na przykład takie przedmioty jak:

 • rysunek techniczny elektryczny,
 • rysunek techniczny mechaniczny,
 • systemy operacyjne: Linux i Android,
 • programowanie mikrokontrolerów,
 • sieci komputerowe,
 • materiały konstrukcyjne,
 • kinematyka i dynamika maszyn,
 • systemy sterowania w czasie rzeczywistym,
 • komputerowe systemy pomiarowe,
 • urządzenia automatyki,
 • komputerowe wspomaganie projektowania,
 • podstawy robotyki,
 • programy użytkowe w automatyce,
 • wizualizacja procesów,
 • przetwarzanie i filtracja sygnałów pomiarowych,
 • podstawy prowadzenia działalności gospodarczej
 • i wiele innych.

Studenci mają także okazję rozwijać się w zakresie wybranych specjalności, takich jak na przykład: roboty mobilne, automatyzacja i informatyzacja procesów, systemy informatyczne, automatyka przemysłowa. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Białymstoku, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.

Studenci zdobywają wiedzę z zakresu informatyki, analizy sygnałów i robotyki, niezbędne informacje odnoszące się do projektowania układów automatyki i systemów sterowania czy też systemów wspomagania decyzji. Abiturienci szczycą się umiejętnościami, które pozwalają im projektować i eksploatować systemy automatyki i robotyki, analizować i identyfikować obiekty sterowania, dynamiki i sterowania robotów i manipulatorów, projektować systemy sztucznej inteligencji czy też systemy przetwarzania sygnałów i obrazów.

Ile trwają studia na kierunku automatyka i robotyka w Białymstoku?

Uczelnie w Białymstoku kierunek automatyka i robotyka oferują w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Oznacza to, że tego typu studia możesz realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Stopień pierwszy to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku, czyli siedem semestrów, i kończą się egzaminem inżynierskim. Zapewniają rzetelne wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy zawodowej oraz pozwalają kontynuować edukację na studiach drugiego stopnia.

Studia drugiego stopnia trwają trzy semestry, czyli półtora roku, i kończą się egzaminem magisterskim, zapewniając tym samym tytuł magistra inżyniera. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobytą na studiach pierwszego stopnia. Warto zaznaczyć, że studia drugiego stopnia mogą realizować absolwenci pokrewnych automatyce i robotyce kierunków inżynierskich.

Automatyka i robotyka w Białymstoku - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po kierunku automatyka i robotyka w Białymstoku?

Kierunek automatyka i robotyka w Białymstoku zapewnia bardzo wiele możliwości pracy i osobistego rozwoju. Absolwenci zajmują różnego rodzaju stanowiska powiązane z projektowaniem układów pomiarowych, napędowych i sterujących, programują i obsługują systemu automatyki i robotyki, zajmują się serwisem urządzeń wykonawczych, sterowników, regulatorów, robotów przemysłowych, systemów wizualizacji na potrzeby zautomatyzowanych linii produkcyjnych, zrobotyzowanych gniazd montażowych, zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych i tym podobne, projektują inteligentne i autonomiczne produkty i systemy, zajmują także stanowiska, które wymagają wiedzy odnoszącej się do projektowania, programowania, obsługi systemów sztucznej inteligencji i systemów autonomicznych, a także przemysłowych sieci komputerowych.

Studenci są przygotowywani do pracy w przedstawicielstwach technicznych, serwisowych i handlowych firm produkujących i sprzedających elementy, urządzenia i układy automatyki i robotyki, w przedstawicielstwach produkcyjnych, w przedstawicielstwach, które zajmują się wprowadzaniem automatyzacji i robotyzacji do procesów wytwarzania, w małych i średnich firmach, które świadczą usługi odnoszące się do projektowania, serwisu, eksploatacji i wdrożeń systemów automatyki i robotyki, w firmach produkujących informatyczne systemy sterowania i zarządzania, w firmach handlowych i usługowych. Pracują jako inżynierowie mechanicy, inżynierowie do spraw techniczno-handlowych, programiści robotów przemysłowych, inżynierowie systemów zrobotyzowanych, projektanci, konstruktorzy, projektanci systemów sterowania, projektanci systemów automatyzacji, inżynierowie systemów wizyjnych, programiści programowalnych sterowników logicznych, projektanci układów, inżynierowie serwisu, projektanci systemów wbudowanych, inżynierowie utrzymania ruchu, serwisanci, programiści.

Gdzie studiować na kierunku automatyka i robotyka w Białymstoku?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Białostockiej.

 

Automatyka i robotyka studia stacjonarne - uczelnie w Białymstoku

Automatyka i robotyka studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Białymstoku

 

Uczelnie w Białymstoku - kierunek automatyka i robotyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Białostocka (Wydział Mechaniczny PB) stacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek automatyka i robotyka w Białymstoku?

Studia inżynierskie w Białymstoku na kierunku automatyka i robotyka uchodzą za jedne z najnowocześniejszych i najbardziej praktycznych, ponieważ dążą do rozwoju w technologii, a tym samym ulepszenia życia człowieka. Nim zdecydujesz o rekrutacji, zastanów się:

 • Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemów?
 • Czy procesy wytwórcze, a zarazem automatyzacja i robotyzacja przemysłu znajdują się w zakresie Twoich zainteresowań?
 • Czy jesteś osobą komunikatywną i potrafisz pracować w zespole?

Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, kierunek automatyka i robotyka w Białymstoku jest właśnie dla Ciebie. Pamiętaj, że na jedno miejsce jest bardzo wielu kandydatów, liczba osób, które zostaną przyjęte, jest jednak ograniczona. Musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, warto zdawać przedmioty dodatkowe, najlepiej na poziomie rozszerzonym. Wśród przedmiotów dodatkowo punktowanych znajdziesz biologię, chemię, informatykę, fizykę, matematykę, język obcy nowożytny. Maksymalną ilość punktów może zapewnić Ci udział w konkursach przedmiotowych i olimpiadach. Laureaci i finaliści plasują się na najwyższych miejscach na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił w Olimpiadzie Fizycznej lub Olimpiadzie Biologicznej.

Warto także zweryfikować, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich. Niejednokrotnie uczelnie techniczne pragną zweryfikować zdolność kandydatów do wykonywania zawodu.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu wymaganych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja oczekuje zazwyczaj podania i oświadczenia, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, świadectwa dojrzałości, zdjęć do legitymacji, dowodu osobistego do wglądu, zaświadczeń o wysokich osiągnięciach w konkursach i olimpiadach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Białymstoku.

 

STUDIA W BIAŁYMSTOKU - ważne informacje

kierunki studiów w Białymstoku

studia w Białymstoku

 

AUTOMATYKA I ROBOTYKA - ważne informacje

automatyka i robotyka studia

studia inżynierskie i techniczne w Białymstoku

studia inżynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku automatyka i robotyka w Białymstoku?

Studia inżynierskie w zakresie automatyki i robotyki przyciągają uwagę bardzo wielu kandydatów na studia.

Piotr, student trzeciego roku studiów inżynierskich, stwierdził:

Automatyka i robotyka to jeden z najlepiej prosperujących kierunków technicznych. Zajmuję się automatyzacją i informatyzacją procesów wytwórczych. Układy pomiarowe, napędowe i sterujące, a także sieci przemysłowe funkcjonują niemal w każdej dziedzinie technicznej. Kierunek trudny, dla osób ambitnych. Polecam.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Automatyka i robotyka Białystok studia i stopnia

Automatyka i robotyka Białystok studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Automatyka i robotyka Białystok studia stacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku automatyka i robotyka w Białymstoku

Studia II stopnia

Kierunki inżynierskie i techniczne w Białymstoku

Rozwiń

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia