Automatyka i robotyka - Kielce

Automatyka i robotyka - Kielce

Automatyka i robotyka - Kielce

Studia w Kielcach

automatyka i robotyka

Odkryj kierunek automatyka i robotyka w Kielcach i sprawdź, gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

22.08.2023

Automatyka i robotyka - studia Kielce 2023 | woj. świętokrzyskie

Automatyka i robotyka w Kielcach to 3,5-letnie lub 4-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 3 różne specjalności. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na automatyce i robotyce w Kielcach w 2023 r. zaczynają się od 5200 zł za pierwszy rok studiów.

Studia na kierunku automatyka i robotyka w Kielcach
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku automatyka i robotyka w Kielcach rozpocznie się 22 maja 2023 r. i potrwa do 28 września 2023 r. | Automatyka i robotyka Kielce - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Automatyka i robotyka to kierunek studiów, który oferuje zdobycie szerokiej wiedzy z zakresu budowy maszyn. W takcie zajęć studenci uczą się działania, a także poprawnej konserwacji robotów przemysłowych czy mobilnych. W trakcie nauki zetkniesz się z takimi dziedzinami jak informatyka, sztuczna inteligencja i projektowanie mechanicznych układów automatyki.

Absolwenci automatyki i robotyki będą gruntownie przygotowani do podejmowania intelektualnych wyzwań z zakresu konstruowania oraz programowania. Z powodzeniem odnajdą się na takich stanowiskach, jak m.in. technolog, automatyk, robotyk czy projektant. Zdobyte w czasie kształcenia kompetencje pozwolą im również na podjęcie pracy jako elektryk automatyk, programista automatyk, konstruktor oraz inżynier robotyki. 

 
Uczelnie
W Kielcach automatykę i robotykę możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnice Świętokrzyskiej.
 
Specjalności
Współczesne studia z automatyki i robotyki charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia. Popularne specjalności na kierunku automatyka i robotyka w Kielcach: automatyka przemysłowaautomatyka maszyn i procesówkomputerowe systemy sterowania i pomiarów... specjalności na automatyce i robotyce w Kielcach >
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Kielcach na kierunku automatyka i robotyka w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, historia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku automatyka i robotyka w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 5200 zł. Wykaz opłat za studia na kierunku automatyka i robotyka w Kielcach > 
 

czytaj dalej wszystko o Automatyka i robotyka - Kielce

Zobacz, na jakich uczelniach w Kielcach jest kierunek AUTOMATYKA I ROBOTYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Świętokrzyska

Politechnika Świętokrzyska

Automatyka i robotyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 1,5 roku • 3,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Automatyka i robotyka w Kielcach

W procesie rekrutacji na studia na kierunku automatyka i robotyka najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia
 • chemia
 • fizyka
 • fizyka i astronomia
 • geografia
 • historia
 • informatyka
 • matematyka
 • wiedza o społeczeństwie

 

Studia na kierunku Automatyka i robotyka w Kielcach wiążą się z obowiązkiem sprostania dość skomplikowanym wymaganiom rekrutacyjnym, spowodowanym między innymi szerokim zainteresowaniem przyszłych studentów podjęciem tego rodzaju edukacji. Dlatego aby mieć pewność, że twoje szanse na rozpoczęcie Automatyki i robotyki będą spore, jak najszybciej rozpocznij przygotowania do rozszerzonej matury z matematyki, fizyki, informatyki oraz języka angielskiego, czyli przedmiotów wiodących, umożliwiających zyskanie dużej liczby punktów przydatnych w procesie rekrutacji.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Automatyka i robotyka w Kielcach

Jak wyglądają studia na kierunku Automatyka i robotyka w Kielcach

Automatykę i robotykę możesz podjąć w ramach trybu stacjonarnego i zaocznego dzięki temu, że większość uczelni w kraju stara się podwyższyć komfort zdobywania wiedzy wszystkim studentom. Jeżeli jesteś zdecydowany na poświęcenie znacznej większości swojego czasu na zdobywanie wiedzy kierunkowej, powinieneś rozważyć rozpoczęcie studiów stacjonarnych, które zagwarantują ci regularność i systematyczność zgłębianej wiedzy.

Studia w trybie niestacjonarnym są wybierane głównie przez tych, którzy z jakichś przyczyn nie mogą bądź nie chcą pobierać nauki od poniedziałku do piątku lub chcą zadbać o równoczesne zdobywanie doświadczenia zawodowego albo marzą o rozpoczęciu dwóch różnych kierunków studiów. Zajęcia w tym trybie będą odbywać się prawdopodobnie w co drugi weekend każdego miesiąca i postawią studentów przed obowiązkiem zgłębienia obszernej dawki materiału w krótkim czasie. Niezależnie od tego, na jaki tryb studiów postanowisz się zdecydować, otrzymasz takie same możliwości zawodowe, jak wszyscy inni absolwenci opisywanego kierunku.

Projektowanie i konstruowanie robotów, wdrażanie inteligentnych systemów technologicznych oraz praca nad ulepszaniem maszyn to zadanie każdego praktyka Automatyki i robotyki. Dzięki profesjonalistom, którzy ukończyli ten kierunek, codzienne życie każdego człowieka jest o wiele łatwiejsze – przecież to właśnie dzięki ich dokonaniom możemy poruszać się pojazdami mechanicznymi, w obowiązkach domowych pomagają nam pralki i zmywarki, a źródło rozrywki zapewniają konsole do gier i komputery.

Automatyka i robotyka w Kielcach jest kierunkiem otwierającym rankingi popularności studiów nie bez powodu. Większość przyszłych studentów marzy o podjęciu takiej edukacji, której ukończenie zagwarantuje im znalezienie dobrze płatnej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Opisywany kierunek studiów daje szanse nie tylko na zdobycie wszechstronnego wykształcenia, ale również późniejsze dostatnie życie.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Celem powstania Automatyki i robotyki w Kielcach jest wykształcenie grona wykwalifikowanych specjalistów, kompetentnych w swojej dziedzinie. Dlatego jeżeli wybierzesz studiowanie właśnie tego kierunku, musisz być gotów na przyswojenie interdyscyplinarnej wiedzy technicznej, popartej praktycznymi umiejętnościami, które zgłębisz pod okiem wykładowców. Przedmioty wchodzące w skład siatki studiów na tym kierunku to między innymi:

 • sztuczna inteligencja,
 • podstawy automatyki i robotyki,
 • sterowanie cyfrowe,
 • bezpieczeństwo systemów komputerowych,
 • programowalne układy cyfrowe,
 • systemy radiokomunikacyjne,
 • podstawy systemów informatycznych,
 • technika światłowodowa i fototechnika.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku automatyka i robotyka możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku automatyka i robotyka w Kielcach realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynieria, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.

Uczelnie w Kielcach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Dla kogo te studia

Rozpoczęcie Automatyki i robotyki wiąże się z dużą odpowiedzialnością, wynikającą z przyswajaniem złożonej wiedzy i umiejętności technicznych. Interdyscyplinarność opisywanego kierunku jest kolejnym czynnikiem utrudniającym. Dlatego zanim aplikujesz na ten kierunek, zastanów się, czy wystarczająco dobrze radzisz sobie z matematyką i fizyką, interesujesz się nowinkami technicznymi, a świat IT nie ma przed tobą tajemnic, a ponadto pragniesz swoją najbliższą przyszłość związać z obcowaniem z kierunkami ścisłymi, to Automatyka i robotyka jest kierunkiem stworzonym specjalnie dla ciebie!

 

4. Program studiów

Studiowanie Automatyki i robotyki w Kielcach wiąże się z codziennym przyswajaniem skomplikowanej wiedzy technicznej, u podstaw której leżą nauki ścisłe takie jak matematyka i fizyka. Dlatego aby móc rozpocząć zgłębianie zaawansowanych umiejętności praktycznych, potrzebnych do podjęcia przyszłej pracy, należy uprzednio dogłębnie zapoznać się z zagadnieniami ze wspomnianych wcześniej przedmiotów ścisłych.

Na późniejszych etapach edukacji, studenci uczą się projektowania i wdrażania nowoczesnych systemów komputerowych dzięki interdyscyplinarnym umiejętnościom informatycznym, fizycznym, z dziedziny robotyki i szeroko rozumianej automatyki. Absolwenci stają się ekspertami w tworzeniu maszyn elektronicznych, dokonywaniu napraw uszkodzonych podzespołów elektronicznych oraz zastosowaniu usprawnień do istniejących już systemów.

Ile trwają studia na kierunku Automatyka i robotyka w Kielcach

Ile trwają studia na kierunku Automatyka i robotyka w Kielcach

Studia na kierunku Automatyka i robotyka w Kielcach, w zależności od wybranego stopnia trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Automatyka i robotyka, podobnie jak większość technicznych kierunków studiów, składa się z dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Co to oznacza w praktyce? Każdy świeżo upieczony absolwent szkoły średniej rozpocznie edukację od studiów pierwszego stopnia, które będą trwały trzy i pół roku lub cztery lata oraz zostaną zwieńczone uzyskaniem tytułu inżyniera.

Studia drugiego stopnia będą miały charakter studiów magisterskich, dlatego na ich ukończenie będziesz musiał poświęcić półtora roku. Warto zdecydować się na zgłębienie obu etapów kształcenia ze względu na szereg możliwości zawodowych, generowanych przez studia magisterskie.

Automatyka i robotyka w Kielcach - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3,5 do 4 lat inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po studiach na kierunku Automatyka i robotyka w Kielcach

Interdyscyplinarność, jaką charakteryzują się studia w Kielcach na kierunku Automatyka i robotyka, generuje bardzo szerokie i przyszłościowe możliwości zatrudnienia. Niewątpliwą zaletą tego kierunku jest możliwość samodzielnego ukształtowania swojej drogi zawodowej – każdy absolwent tuż po ukończeniu otrzyma wiele propozycji pracy, więc tak naprawdę w tym przypadku to praca szuka człowieka, nie odwrotnie. Wybór jednej z kilku specjalności oferowanej przez opisywany kierunek studiów, nakieruje przyszłych praktyków wiedzy technicznej na wybrany przez nich tor, dlatego wiele zależy właśnie od tej decyzji.

Kończąc Automatykę i robotykę w Kielcach, stwarzasz sobie szansę na zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach, działających w branżach elektronicznych, związanych z IT lub inną, dowolną gałęzią współczesnego przemysłu, bowiem każda z nich korzysta z dorobku naukowego ludzi ze świata techniki.

Absolwenci opisywanego kierunku studiów znajdą zatrudnienie w biurach projektowych, zajmujących się tworzeniem i wdrażaniem nowoczesnych systemów automatyzacji szeroko rozumianych procesów. Jeżeli od dawna marzyłeś o karierze naukowej i zdecydowałeś się na studiowanie Automatyki i robotyki, będziesz mógł zająć się testowaniem rozwiązań możliwych do zastosowania w poszczególnych jednostkach zajmujących się pracą nad maszynami.

Własna działalność gospodarcza to bez wątpienia jedno z największych marzeń dużej części społeczeństwa. Wszystkie kierunki studiów w Kielcach generują możliwość otworzenia swojej firmy, jednak bez wątpienia ogromne szanse na sukces będą mieli ci, którzy postanowią otworzyć własne biura projektowe i wytwórcze, ściśle związane z automatyzacją i nowoczesnymi systemami z dziedziny robotyki.

Jak sam widzisz, ukończenie Automatyki i robotyki stwarza ogrom możliwości zawodowych, dlatego absolwenci mają szansę na dopasowanie przyszłej pracy do własnych zainteresowań, a przez to zmniejszyć prawdopodobieństwo przedwczesnego wypalenia zawodowego.

Gdzie studiować na kierunku automatyka i robotyka w Kielcach?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Świętokrzyskiej.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku automatyka i robotyka, w roku akademickim 2023/2024, Politechnika Świętokrzyska oferuje 120 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PŚkCena za pierwszy rok studiów wynosi około 5200 zł.

 

Kierunek automatyka i robotyka - uczelnie w Kielcach

 

czytaj dalej uczelnie w Kielcach

 

Automatyka i robotyka studia stacjonarne - uczelnie w Kielcach

 

Automatyka i robotyka studia niestacjonarne - uczelnie w Kielcach

 

Automatyka i robotyka studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Kielcach
 

Uczelnie w Kielcach - kierunek automatyka i robotyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Świętokrzyska (Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn ) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Automatyka i robotyka w Kielcach

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Automatyka i robotyka w Kielcach

Studia inżynierskie są bez wątpienia bardzo wymagające, dlatego aplikacja na dowolny kierunek z kanonu nauk ścisłych, powinna być poprzedzona długotrwałą refleksją na temat swoich predyspozycji naukowych. Wybierając Automatykę i robotykę w Kielcach, powinieneś się zastanowić, czy:

 • posiadasz naturalną zdolność do bezproblemowego przyswajania wiedzy technicznej,
 • interesujesz się światem techniki i nowoczesnych systemów informatycznych,
 • masz wszechstronne zainteresowania, którym sprosta jedynie interdyscyplinarny kierunek techniczny.

Udzielenie sobie twierdzącej odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania powinny skłonić kandydata do rozpoczęcia pracy nad przypomnieniem sobie najważniejszych zagadnień, dzięki którym wynik uzyskany na rozszerzonej maturze z matematyki, informatyki, fizyki oraz języka angielskiego będzie możliwie jak najwyższy.

Jako że kandydatów na Automatykę i robotykę nigdy nie brakuje, to siłą rzeczy progi punktowe, od których przyjmowani są studenci, zwykle oscylują wokół wysokich liczb. Dlatego warto pomyśleć o zdobyciu dodatkowych, niezwykle cennych punktów, poprzez udział w ogólnopolskich olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Jako przyszły kandydat, możesz rozważyć na przykład:

 • Olimpiadę Matematyczną,
 • Olimpiadę Fizyczną,
 • Olimpiadę Informatyczną.

 

Proces rekrutacji

Wszystkie uczelnie w Kielcach posiadają własną stronę internetową, będącą nie tylko źródłem cennej wiedzy o oferowanych kierunkach studiów, ale również sposobem na elektroniczną rejestrację, poprzedzającą rozpoczęcie studiów. Celem zgłoszenia swojej kandydatury na Automatykę i robotykę w Kielcach, odwiedź internetową stronę odpowiedniego ośrodka akademickiego i uzupełnij zamieszczony formularz rekrutacyjny swoimi danymi personalnymi, wynikiem egzaminu maturalnego lub wynikami uzyskanymi na drodze wcześniejszej edukacji.

Po ogłoszeniu wyników, musisz dostarczyć zdjęcie do legitymacji, ksero świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia pierwszego stopnia studiów oraz formularz aplikacyjny w odgórnie ustalonym terminie.

 

STUDIA W KIELCACH - ważne informacje

kierunki studiów w Kielcach

studia w Kielcach

 

AUTOMATYKA I ROBOTYKA - ważne informacje

automatyka i robotyka studia

studia inżynierskie i techniczne w Kielcach

studia inżynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Automatyka i robotyka w Kielcach

Studiowanie Automatyki i robotyki w Kielcach to dla wielu powód do dumy, nie tylko ze względu na obiecujące perspektywy zawodowe, ale również szansę na przyswojenie interdyscyplinarnej, potrzebnej w codziennym życiu wiedzy i umiejętności. Opinie studentów i absolwentów tego kierunku potwierdzają jego renomę.

Michalina, studentka pierwszego roku Automatyki i robotyki w Kielcach, mówi:

„Od zawsze chciałam podjąć kierunek zawierający w sobie nauki techniczne. Dlatego wybrałam Automatykę i robotykę. Codziennie uczę się czegoś nowego o otaczającym nas świecie pełnym elektroniki i różnorakich maszyn. Polecam ten kierunek wszystkim, którzy interesują się zagadnieniami ścisłymi.”

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Automatyka i robotyka Kielce studia i stopnia

Automatyka i robotyka Kielce studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Automatyka i robotyka Kielce studia stacjonarne

Automatyka i robotyka Kielce studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku automatyka i robotyka w Kielcach

Kierunki inżynierskie i techniczne w Kielcach

Rozwiń

9 uczelni w Kielcach

Chciałbyś zacząć studia w Kielcach? To może być strzał w dziesiątkę! W Kielcach znajduje się 9 dynamicznie rozwijających się uczelni, w tym dwie uczelnie publiczne: Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska oraz siedem uczelni niepublicznych

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują kieleckie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Kielcach


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia