Automatyka i robotyka - Toruń

Automatyka i robotyka - Toruń

Automatyka i robotyka - Toruń

Studia w Toruniu

na kierunku Automatyka i robotyka

Odkryj kierunek Automatyka i robotyka w Toruniu i sprawdź gdzie możesz studiować 

Automatyka i robotyka studia Toruń | woj. kujawsko-pomorskie

Dla kogo ten kierunek?

Studia inżynierskie w zakresie automatyki i robotyki to bardzo ważna dziedzina nauki, której zadaniem jest sterowanie urządzeniami technicznymi, otaczających nas z każdej strony, zajmowanie się procesami technologicznymi oraz maszynami, a także robotami. Innowacyjny kierunek studiów to odpowiedź na współczesne zapotrzebowania przemysłu, który dąży do wyeliminowania ciężkiej pracy fizycznej człowieka oraz pragnie usprawnić proces produkcji.

Idealni kandydaci na tego typu studia powinni interesować się naukami ścisłymi i nowymi technologiami. Technika bowiem to szansa i nadzieja naszej cywilizacji. Z pewnością przydatne okażą się zdolności kreatorskie, dlatego musisz mieć otwarty, twórczy umysł, który nie boi się przekraczać granic. Jeśli dostrzegasz w sobie tego typu skłonności, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie.

Program studiów i gdzie studiować

Kierunek automatyka i robotyka w Toruniu możesz realizować na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Uczelnia stara się zapewnić swoim studentom wszechstronne wykształcenie, które przyczyni się do wielu możliwości pracy i rozwoju.

Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, między innymi matematyce, fizyce i informatyce. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak: technika cyfrowa, teoria obwodów, komputerowe systemy sterowania, maszyny elektryczne i układy, mikroprocesory i technika mikroprocesorowa, systemy sterowania maszyn i robotów, podstawy konstrukcji maszyn, modelowanie i identyfikacja układów fizycznych, podstawy programowania, teoria sterowania, podstawy budowy maszyn i wiele innych.

Praca po studiach

Studia inżynierskie w Toruniu w zakresie automatyki robotyki przygotowują studentów do projektowanie, uruchamiania i eksploatacji systemów automatyki, jak również do instalowania i obsługi stanowisk produkcyjnych, które są zautomatyzowane, zwłaszcza jeśli są to stanowiska wyposażone w roboty przemysłowe, które są tak charakterystyczne dla nowoczesnego przemysłu, na przykład lotniczego, elektronicznego, samochodowego.

Absolwenci automatyki i robotyki bardzo często zatrudniani są jako specjaliści w dziedzinach gospodarki, w której produkcja, usługi oparte są w dużej mierze na systemach automatyki lub w dziedzinach gospodarki wymagającej umiejętności programowania mikroprocesorów. Pracują jako projektanci systemów automatyzacji, programiści robotów przemysłowych czy projektanci systemów sterowania lub projektanci systemów wbudowanych.

 

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W TORUNIU JEST KIERUNEK AUTOMATYKA I ROBOTYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek automatyka i robotyka w Toruniu?

Kierunki studiów w Toruniu takie jak automatyka i robotyka są niezwykle popularne i wzbudzają zainteresowanie zwłaszcza wśród kandydatów na studia techniczne. Chętnych jest wielu, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego musisz postarać się o najwyższe wyniki z egzaminów dojrzałości. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak język polski, matematyka, język obcy nowożytny, kandydaci powinni zdawać przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym bądź podstawowym. Do wyboru masz matematykę, fizykę i astronomię, chemię, informatykę lub biologię. Zweryfikuj, w czym czujesz się najlepiej i rozpocznij przygotowania.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku automatyka i robotyka w Toruniu?

Studia w Toruniu na kierunku automatyka i robotyka możesz realizować przede wszystkim w sposób stacjonarny, który zapewnia gruntowne wykształcenie i wielogodzinne praktyki zawodowe. Studia dzienne wiążą się z regularnymi spotkaniami i systematyczną nauką. Jeśli odpowiada Ci taki tryb studiowania, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie.

Program kształcenia zbudowany jest na naukach ścisłych, to znaczy podstawę stanowi matematyka, fizyka czy informatyka. W siatce zajęć znajdziesz na przykład takie przedmioty jak:

 • systemy i sterowniki mikroprocesorowe,
 • systemy sterowania maszyn i robotów,
 • maszyny elektryczne i układy napędowe,
 • komputerowe systemy sterowania,
 • modelowanie i identyfikacja układów fizycznych,
 • podstawy konstrukcji maszyn,
 • teoria sterowania,
 • teoria obwodów,
 • mikroprocesory i technika mikroprocesorowa,
 • wybrane aspekty pojazdów autonomicznych
 • i wiele innych.

Studenci mają do wyboru także interesujące specjalności, między innymi: systemy mikroprocesorowe lub automatyzacja maszyn i urządzeń technologicznych. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Toruniu, ponieważ utworzenie danego profilu kierunkowego zależy od zainteresowań studentów.

Absolwenci studiów inżynierskich w zakresie automatyki i robotyki zgłębiają wiedzę, która jest niezwykle użyteczna w przypadku projektowania, uruchamiania i eksploatacji systemów automatyki, a również w odniesieniu do instalowania i obsługi zautomatyzowanych stanowisk produkcyjnych, zwłaszcza jeśli są one wyposażone w roboty przemysłowe. Studenci przygotowują się do zajmowania się robotami w nowoczesnym przemyśle między innymi lotniczym, elektronicznym, samochodowym. Abiturienci umiejętnie korzystają ze sprzętu komputerowego, programują komputery uniwersalne i sterowniki cyfrowe, a także łączą te komputery i sterowniki z różnorodnymi urządzeniami zewnętrznymi.

 

Ile trwają studia na kierunku automatyka i robotyka w Toruniu?

Uczelnie w Toruniu kierunek automatyka i robotyka oferują w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Oznacza to, że tego typu studia możesz realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Stopień pierwszy to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku, czyli siedem semestrów, i kończą się egzaminem inżynierskim. Zapewniają rzetelne wykształcenie, niezwykle cenne w pracy zawodowej, którą możesz rozpocząć tuż po zakończeniu tego etapu.

Studia drugiego stopnia trwają trzy semestry i kończą się egzaminem magisterskim, zapewniają tym samym tytuł magistra inżyniera. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobytą na stopniu pierwszym w trakcie półtorarocznego kursu. Warto zaznaczyć, że mogą je realizować także absolwenci pokrewnych automatyce i robotyce kierunków inżynierskich, których absolwenci szczycą się tytułem inżyniera bądź magistra inżyniera.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek automatyka i robotyka w Toruniu?

Kierunek automatyka i robotyka w Toruniu cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ łączy w sobie zagadnienia niezwykle istotne dla czasów współczesnych, które bardzo często podlegają automatyzacji i robotyzacji. Tego typu studiami inżynierskimi interesują się zwłaszcza kandydaci, którzy rozważają studiowanie nauk technicznych. Nie jest to jednak kierunek dla każdego. Aby uniknąć rozczarowania w przyszłości, zastanów się:

 • Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemu?
 • Czy jesteś osobą kreatywną i pragniesz w sposób twórczy korzystać z najnowszych technologii?
 • Czy automatyka i robotyka w zakresie procesów wytwórczych mieści się w ramach Twoich zainteresowań?

Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, ten kierunek może być właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że na jedno miejsce jest bardzo wielu chętnych, dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów dojrzałości. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów takich jak język polski, matematyka i język obcy nowożytny, kandydaci powinni zdać wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym lub podstawowym. Możesz wybrać spośród matematyki, fizyki, chemii, fizyki i astronomii, biologii, informatyki. Maksymalną ilość punktów może zapewnić Ci udział w konkursach przedmiotowych i olimpiadach. Laureaci i finaliści plasują się na najwyższych miejscach na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił w Olimpiadzie Fizycznej, Olimpiadzie Astronomicznej czy Olimpiadzie Matematycznej.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu wymaganych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja oczekuje zazwyczaj podania i oświadczenia, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, świadectwa dojrzałości, zdjęć do legitymacji, dowodu osobistego do wglądu, zaświadczeń o wysokich osiągnięciach w konkursach i olimpiadach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Toruniu.

 

Jaka praca po kierunku automatyka i robotyka w Toruniu?

Absolwenci kierunku automatyka i robotyka w Toruniu są poszukiwani przez pracodawców i chętnie zatrudniani jako specjaliści w dziedzinach gospodarki, które wymagają umiejętności programowania mikroprocesorów lub jako specjaliści w dziedzinach gospodarki, których produkcja i usługi opierają się w dużej mierze na systemach automatyki. Abiturienci pracują jako serwisanci, inżynierowie mechanicy, projektanci układów, projektanci, programiści, konstruktorzy, projektanci systemów sterowania, projektanci systemów automatyzacji, inżynierowie serwisu, inżynierowie do spraw techniczno-handlowych, programiści robotów przemysłowych, inżynierowie systemów zrobotyzowanych, inżynierowie systemów wizyjnych, programiści programowalnych sterowników logicznych, projektanci systemów wbudowanych, inżynierowie utrzymania ruchu.

Studenci są przygotowywani do pracy w przedstawicielstwach wprowadzających automatyzację i robotyzację do procesów wytwarzania, przedstawicielstwach technicznych, serwisowych i handlowych firm produkujących i sprzedających elementy, urządzenia i układy automatyki i robotyki, w firmach produkujących informatyczne systemy sterowania i zarządzania, w przedstawicielstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych, które zajmują się głównie sferą z sektora elektrotechnicznego, elektronicznego, chemicznego, maszynowego, przetwórstwa materiałów, spożywczego i ochrony środowiska, w małych i średnich firmach, które świadczą usługi odnoszące się do projektowania, serwisu, eksploatacji i wdrożeń systemów automatyki i robotyki.

Studia inżynierskie w Toruniu przygotowują swoich studentów do projektowania, uruchamiania i eksploatacji systemów automatyki, a także do instalowania i obsługi zautomatyzowanych stanowisk produkcyjnych, zwłaszcza stanowisk, które są wyposażone w roboty przemysłowe w nowoczesnym przemyśle, na przykład samochodowym, lotniczym, elektronicznym, aeronautyce, produkcji maszyn. Gruntowne, interdyscyplinarne wykształcenie i możliwość rozwijania najpotrzebniejszych umiejętności sprawiają, że absolwenci są wręcz rozchwytywani na rynku pracy.

 

Jakie opinie mają studia na kierunku automatyka i robotyka w Toruniu?

Studia w Toruniu na kierunku automatyka i robotyka uchodzą za jedne z najbardziej prestiżowych i gwarantują dobre stanowiska pracy.

Kamil, student drugiego roku studiów magisterskich, stwierdził:

Automatyka i robotyka to po prostu opłacalny kierunek, ponieważ przedsiębiorstwa potrzebują ekspertów z tej dziedziny. Specjalizuję się w systemach mikroprocesowych. Jest bardzo ciekawie. Polecam.

KIERUNKI INŻYNIERSKIE - TECHNICZNE W TORUNIU


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)