Automatyka i robotyka - Łódź

Automatyka i robotyka - Łódź

Automatyka i robotyka - Łódź
Dodaj do ulubionych

08.08.2022

Automatyka i robotyka studia Łódź - 2022 | woj. łódzkie

Studia na kierunku Automatyka i robotyka w Łodzi to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra.

Studia na kierunku automatyka i robotyka w Łodzi
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku automatyka i robotyka w Łodzi rozpocznie się 15 czerwca 2022 r. i potrwa do 15 września 2022 r. | Automatyka i robotyka Łódź - terminy rekrutacji >

Uczelnie

W Łodzi automatykę i robotykę możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnice Łódzkiej (Wydział Mechaniczny PŁ) w trybie stacjonarnym (dziennym).

 

Opis kierunku

Osoby, które aplikują na kierunek automatyka i robotyka zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu nauk technicznych i ścisłych, ze szczególnym uwzględnieniem matematyki. Ponadto nauczą się budowania i eksploatacji różnego rodzaju robotów i maszyn przemysłowych. Podczas studiów nauczą się programowania w systemach CAD/CAM oraz projektowania mechanicznych układów automatyki i algorytmów obliczeniowych.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia w Łodzi na kierunku automatyka i robotyka w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, fizyka, język obcy, matematyka. | szczegółowe wymagania >

 

Ceny

Studia stacjonarne na kierunku automatyka i robotyka w uczelniach publicznych są bezpłatne. 

 

Praca po studiach

Po zakończeniu nauki można podjąć zatrudnienie we wszystkich gałęziach przemysłu, między innymi w przemyśle spożywczym, framaceutycznym, chemicznym czy energetycznym. Ponadto, absolwenci znajdą pracę w laboratoriach badawczo-rozwojowych czy w firmach produkcyjnych i usługowych. Przyszłościowym rozwiązaniem będzie także założenie własnej działalności gospodarczej.

czytaj dalej wszystko o Automatyka i robotyka - Łódź

Zobacz, na jakich uczelniach w Łodzi jest kierunek automatyka i robotyka

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Automatyka i robotyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania na Automatykę i robotykę w Łodzi?

W procesie rekrutacji na studia na kierunku automatyka i robotyka najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • Matematyka
 • Język obcy
 • Fizyka lub chemia

 

Aby otrzymać upragniony indeks należy przystąpić do konkursu świadectw. Najważniejszym przedmiotem, co nie powinno być specjalnym zaskoczeniem, jest matematyka.

W dalszej kolejności brany pod uwagę jest język obcy, oraz przedmiot do wyboru, w postaci fizyki bądź chemii. Wymagania na Automatykę i robotykę w Łodzi są duże, ale warto poważnie podejść do procesu kwalifikacyjnego, gdyż studia inżynierskie dają pewny fach w ręku, czyniąc z absolwentów specjalistów. 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Automatyka i robotyka w Łodzi

Jak wyglądają studia na kierunku Automatyka i robotyka w Łodzi?

Żyjemy w czasach, gdzie coraz dynamiczniej rozwijająca się gospodarka oraz wszystkie gałęzie przemysłu implikują konieczność wdrażania coraz to nowszych rozwiązań elektronicznych w celu usprawnienia i ułatwienia pracy ludziom zatrudnionym chociażby na produkcji.

Nic więc dziwnego, że współczesny rynek pracy potrzebuje dobrze wykwalifikowanych pracowników technicznych, zdolnych do podjęcia starań w zakresie budowania nowoczesnych robotów oraz automatyzacji istniejących już podzespołów elektronicznych.

Naprzeciw temu zapotrzebowaniu oraz zainteresowaniu przyszłych aplikantów na studia wyższe i dobrze prosperujący kierunek kształcenia wychodzą studia na kierunku Automatyka i robotyka.

Jest to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Łodzi, co nie powinno nikogo dziwić -  absolwenci tego kierunku, kończący studia na łódzkiej uczelni, bez większych problemów, znajdują zatrudnienie w nowoczesnych firmach systemów sterowania czy technologii IT, uchodzących za dobrze płatne i przyszłościowe.

 

 

1. Tryb i typ studiów

Studia na kierunku automatyka i robotyka możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Automatyka i robotyka w Łodzi to kierunek realizowany na studiach pierwszego i drugiego stopnia, który przygotowuje między innymi do:

 • projektowania
 • uruchamiania
 • programowania

 

To studia dla tych, dla których roboty to nie tylko dziecinna fascynacja, ale poważny pomysł na życie. Jeśli jesteś doskonale zorganizowany, znajomi od zawsze powtarzali ci, że masz głowę na karku, twoje umiejętności matematyczne zawstydzały niejednokrotnie nawet samych nauczycieli, chciałbyś związać swoją przyszłość z technicznym obszarem nauk, a ponadto w procesie wyboru uwzględniasz tylko łódzkie uczelnie, to studia na kierunku Automatyka i robotyka mogą okazać się dobrym wyborem

 

2. Program studiów i przedmioty

Automatyka i robotyka to kierunek, który możesz studiować między innymi na Politechnice Łódzkiej. Głównym założeniem kierunku jest nauka skutecznego wykorzystywania metod matematycznych do projektowania systemów sterowania, modelowania i symulacji cyfrowej.

Jednak wachlarz przedmiotów, których esencję będzie musiał skutecznie zagłębić każdy potencjalny absolwent, jest znacznie szerszy i obejmuje swoim spektrum wiele pokrewnych nauk. Studia inżynierskie na kierunku automatyka i robotyka w Łodzi to także różne dziedziny, wśród których warto wymienić:

 • informatykę
 • regulację automatyczną
 • projektowanie mechanicznych układów automatyki
 • sztuczną inteligencję

 

Program studiów na kierunku Automatyka i robotyka zawiera w sobie wiele interdyscyplinarnych treści. Zazwyczaj jednak przygoda z tym kierunkiem rozpoczyna się od gruntownego przypomnienia przez wykwalifikowanych wykładowców zdobytych w czasie wcześniejszej edukacji umiejętności matematycznych, będących doskonałym filarem pod rozwój bardziej specjalistycznych kompetencji technicznych, niezbędnych do podjęcia pracy w zawodzie.

 

W programie studiów na kierunku automatyka i robotyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 

3. Nabywane umiejętności

Absolwent studiów na kierunku Automatyka i robotyka może pochwalić się dobrze ugruntowaną i pragmatyczną wiedzą z obszaru wykorzystywania profesjonalnego oprogramowania inżynierskiego, działania robotów przemysłowych, medycznych oraz mobilnych.

Po ukończeniu studiów na tym niezwykle wymagającym kierunku zostaniesz również uposażony w cenną wiedzę z zakresu budowy maszyn, ich poprawnej konserwacji oraz eksploatacji. Będziesz miał okazję przejść niezbędne szkolenia BHP, dzięki którym unikniesz przykrych w skutkach kontuzji w miejscu przyszłej pracy.

Ile trwają studia na kierunku Automatyka i robotyka w Łodzi?

Ile trwają studia na kierunku Automatyka i robotyka w Łodzi?

Studia na kierunku Automatyka i robotyka w Łodzi trwają w zależności od wybranego stopnia 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Głodni wiedzy i poszukujący jeszcze lepszego zatrudnienia z pewnością nie będą w stanie oprzeć się pokusie podjęcia 1,5 rocznych studiów II stopnia, których ukończenie zagwarantuje możliwość przedstawiania się tytułem magistra oraz rozszerzy znacznie możliwości zawodowe.

Wobec tego jeśli chciałbyś podjąć studia na kierunku automatyka i robotyka na łódzkiej uczelni, a dodatkowo uzyskać tytuł magistra, będziesz musiał przygotować się na przynajmniej 5 lat nauki technicznej.

Automatyka i robotyka w Łodzi - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier
Jaka praca czeka na absolwentów studiów na kierunku Automatyka i robotyka w Łodzi?

Jaka praca czeka na absolwentów studiów na kierunku Automatyka i robotyka w Łodzi?

Przede wszystkim dobrze płatna, zapewniająca możliwość ciągłego samorozwoju, a dla prawdziwych pasjonatów stanowiąca niewyczerpalne źródło satysfakcji zawodowej. Twoja przyszła droga zawodowa w dużej mierze będzie zależała od osobistych predyspozycji, zainteresowań oraz od stopnia ukończonych studiów – bowiem Automatyka i robotyka, oferowana przez jedną z uczelni w Łodzi, występuje pod postacią studiów zarówno I, jak i II stopnia.

Furtka do pracy w sektorze automatyki przemysłowej otworzy się przed absolwentami studiów na kierunku Automatyka i robotyka, którzy pragną mieć realny wpływ na ułatwienie życia pracownikom fabryk i zakładów przemysłowych poprzez stosowanie usprawnień w obrębie podzespołów elektronicznych, rządzących działaniem różnorakich maszyn.

Szeroka znajomość wybranych języków programowania i obsługi specjalistycznych programów oraz aplikacji technicznych umożliwi im również podjęcie uznawanej obecnie za najlepiej prosperującą pracy w branży IT jako twórca różnych multimediów.

 

Absolwenci, chcący zdobywać nowe doświadczenia i tym samym edukować się dodatkowo w zupełnie innym kierunku niż ten studiowany, z pewnością odnajdą się w pracy dla przemysłu spożywczego i chemicznego, gdzie będą mieli możliwość znalezienia wspólnego mianownik dla znanych im nauk oraz dotychczas niezgłębionych gałęzi przemysłu.


Osoby zorganizowane, umiejące rozsądnie dysponować posiadanymi zasobami i chcące związać swoją przyszłość z szeroko pojętą logistyką, mogą znaleźć zatrudnienie w sektorze logistycznym. Będą tam mogli zza biurka czuwać nad poprawnością działania zautomatyzowanych podzespołów poprzez wykonywanie technicznych projektów usprawniających.

Jak sam widzisz, perspektywy zawodowe oferowane przez studia na kierunku Automatyka i robotyka nie ograniczają się jedynie do wąskiego obszaru kreślonego przez możliwość podjęcia pracy związanej z automatyzowaniem i tworzeniem robotów, wobec czego wybór, przed którym staniesz, prawdopodobnie nie będzie łatwy.

 

Stanowiska inżynierskie i przeciętne wynagrodzenia

 

Stanowisko Przeciętne zarobki brutto
Programista automatyk 7700 zł
Elektryk automatyk 5400 zł
Automation Engineer 7800 zł
Inżynier Automatyk przemysłowy 7600 zl
Inżynier Robotyki 7100 zł
Specjalista ds. automatyzacji procesów 6800 zł
Konstruktor 6100 zł
Inżynier Automatyk 7100 zł

źródło: zarobki.pracuj.pl

 

Gdzie studiować na kierunku automatyka i robotyka w Łodzi?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Łódzkiej.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku automatyka i robotyka, w roku akademickim 2022/2023, Politechnika Łódzka oferuje 90 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

Uczelnie na których można studiować kierunek automatyka i robotyka w Łodzi

czytaj dalej uczelnie w Łodzi

 
 

1. Uczelnie publiczne (państwowe)

Politechnika Łódzka

Automatyka i robotyka na Politechnice Łódzkiej, realizowana jest na Wydziale Mechanicznym. Czas trwania studiów, to 3,5 roku – na pierwszym stopniu – zakończone tytułem inżyniera. Na drugim stopniu, studia te trwają półtora roku a kończąc je, student otrzyma tytuł magistra.

 

W rekrutacji 2022/2023 studia możesz podjąć w trybie:

 • Stacjonarnym (studia bezpłatne limit miejsc 90 osób)

 

Studia na kierunku automatyka i robotyka są dla wszystkich tych, którzy interesują się światem maszyn i robotów, programowania ich i projektowania. Politechnika Łódzka jest uczelnią, gdzie przyszli konstruktorzy i wynalazcy mogą idealnie rozwijać swoje pasje, przeradzając je w sposób na życie.

Student bowiem, może na kierunku tym poznawać tajniki prac projektowo-konstrukcyjnych, robotyki czy algorytmów obliczeniowych. Zaznajomi się także z narzędziami pomocnymi w pracy konstruktora, m. in. z programem AutoCad lub CAD/CAM.

Wybierając ten kierunek, Politechnika Łódzka przygotowała wiele ciekawych praktyk i staży w najpopularniejszych i największych firmach, zajmujących się tą dziedziną. Gdzie można podjąć staż?

 

 • Sonoco,
 • Browin,
 • Bukpol,
 • Corning Polska,
 • Bilplast,
 • Gillette,

 

Co więcej – po zakończonym stażu, firmy te oferują pracę w swoich szeregach, ułatwiając tym samym start w dorosłe życie absolwentom robotyki.

Jeśli jednak student zdecyduje inaczej, będzie miał on duże perspektywy zawodowe, we wszystkich gałęziach przemysłu (np. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym, elektromaszynowym, energetycznym, transporcie, rolnictwie, medycynie), bądź jako inżynier na stanowiskach: integrator automatyki, robotyk, projektant, konstruktor lub technolog.

Dowiedz się więcej

 

Limity miejsc

Kandydaci na studia przyjmowani są na podstawie listy rankingowej – liczba miejsc na poszczególnych kierunkach jest ograniczona, a o dostaniu się na wybrane studia decyduje się w trakcie postępowania kwalifikacyjnego.

Limity miejsc na kierunku automatyka i robotyka w Łodzi:

 • Politechnika Łódzka – 90

*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

 

Ile kosztują studia na kierunku automatyka i robotyka w Łodzi

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne. Za studia niestacjonarne w publicznych szkołach wyższych lub za studia w większości prywatnych uczelni należy zapłacić.

Automatykę i robotykę w Łodzi studiować można tylko w jednej uczelni publicznej – w Politechnice Łódzkiej. Naukę na tym kierunku można podjąć jedynie w trybie stacjonarnym (studia bezpłatne).

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Kandydaci otrzymują informację o przyjęciu lub nieprzyjęciu na studia poprzez system IRK lub ERK – wyniki rekrutacji, indywidualne dla poszczególnych uczelni, udostępniane są w prywatnym profilu. Dzięki temu kandydaci wiedzą, ile punktów zdobyli w procesie rekrutacyjnym, a także które miejsce zajęli na liście rankingowej.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Łodzi:

 • Politechnika Łódzka: 22.07.2022

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Zakwalifikowani na studia kandydaci mogą złożyć dokumenty rekrutacyjne za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej. Często też można dokumenty przekazać bezpośrednio w siedzibie uczelni. Należy pamiętać o tym, by zestaw dostarczyć kompletny i w wyznaczonym przez szkołę wyższą terminie.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Kandydaci na studia zazwyczaj mogą składać dokumenty tuż po ogłoszeniu listy rankingowej. Zazwyczaj na złożenie dokumentów rekrutacyjnym mają oni kilka dni. Należy pamiętać o tym, żeby złożyć dokumenty w wyznaczonym przez uczelnię terminie – ważne jest też to, by zestaw był kompletny. Kandydaci, którzy nie spełnią tych warunków, mogą zostać skreśleni z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Łodzi:

 • Politechnika Łódzka: od 15.06.2022 do 12.07.2022

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Uczelnie w Łodzi - kierunek automatyka i robotyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Łódzka (Wydział Mechaniczny PŁ) stacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Automatyka i robotyka w Łodzi?

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Sprawa okresu decyzyjnego dotyczącego określonych kierunków studiów oraz samej aplikacji zazwyczaj wygląda podobnie na wszystkich łódzkich uczelniach. Żeby dostać się na studia na kierunku Automatyka i robotyka, oferowane przez Politechnikę Łódzką, będziesz musiał najpierw upewnić się, że twoje umiejętności matematyczne, fizyczne i chemiczne są wystarczające, aby osiągnąć wysoki wynik maturalny z tych przedmiotów, będących wiodącymi w procesie rekrutacji.

 

Jak zdobyć maksymalną liczbę punktów

Ułatwioną sprawę mają finaliści bądź laureaci któregokolwiek z wymienionych wcześniej przedmiotów – na starcie dostają maksymalny wynik maturalny bez konieczności przystępowania do samego egzaminu z właśnie tego przedmiotu.

 

Rejestracja i wymagane dokumenty

Jeśli uznałeś, że swoisty sprawdzian dojrzałości poszedł ci wystarczająco dobrze i uważasz, że Automatyka i robotyka jest kierunkiem idealnym dla ciebie, pierwszym krokiem będzie rejestracja elektroniczna, opierająca się w głównej mierze na wprowadzeniu procentowego wyniku branych pod uwagę w procesie rekrutacji przedmiotów maturalnych do odpowiedniego formularza, który znajduje się na stronie internetowej Politechniki Łódzkiej. Stworzenie profilu kandydata i dokonanie opłaty rekrutacyjnej jest jednoznaczne z chęcią podjęcia wybranych studiów.

Szczęśliwcom dostrzegającym swoje nazwisko na liście przyjętych na kierunek Automatyka i robotyka w Łodzi pozostanie jedynie terminowe dostarczenie odpowiednich dokumentów. Warto pilnować odgórnie ustalonego terminu, gdyż w przeciwnym wypadku kandydat może zostać skreślony z listy zakwalifikowanych na studia.

Większość łódzkich uczelni wymaga złożenia na biurku komisji rekrutacyjnej kserokopii świadectwa maturalnego, dowodu osobistego kandydata oraz fotografii o standardowych wymiarach 35X45mm. Warto na bieżąco śledzić informacje pojawiające się na stronie internetowej wybranej uczelni, gdyż procedury rekrutacyjne mogą ulegać zmianie.

 

STUDIA W ŁODZI - ważne informacje

kierunki studiów w Łodzi

studia w Łodzi

 

AUTOMATYKA I ROBOTYKA - ważne informacje

automatyka i robotyka studia

studia inżynierskie i techniczne w Łodzi

studia inżynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Automatyka i robotyka w Łodzi?

Błażej, student II- stopnia Automatyki i robotyki w Łodzi mówi:

„Automatyka i robotyka to studia, których nie da się zrobić „na skróty”. Trzy razy się zastanawiałem, czy wybór tego kierunku był dobrym wyborem. Bałem się, że zwyczajnie sobie nie poradzę a ilość nauki sprowadzi mnie do parteru. A teraz? A teraz będę kończył studia, już za chwilę i muszę przyznać, że chętnie zacząłbym je jeszcze raz.”

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Automatyka i robotyka Łódź studia i stopnia

Automatyka i robotyka Łódź studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Automatyka i robotyka Łódź studia stacjonarne

Automatyka i robotyka Łódź studia niestacjonarne

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Łodzi

POKAŻ WSZYSTKIE

Kierunki inżynierskie i techniczne w Łodzi

energetyka
Rozwiń

21 Uczelni w Łodzi

Może zadajesz sobie pytanie, czy Łódź jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród sześciu publicznych i piętnastu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują łódzkie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Łodzi

 

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Studia na kierunku Automatyka i robotyka - wszystko co musisz wiedzieć

Studia inżynierskie w Łodzi

Politechnika Łódzka kierunki

Jakie są kierunki inżynierskie w Łodzi

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ

Studia na Wydziale Mechanicznym PŁ 

 

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2022

 

Teraz najważniejsze

wyniki matur 2022

matura poprawkowa 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia