Administracja
Gdańsk, Gdynia, Sopot
POKAŻ
Studia na kierunku administracja w Gdyni to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.
Studia na kierunku administracja w Gdańsku | Gdyni | Sopocie | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne, online |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku administracja w Gdańsku | Gdyni | Sopocie rozpocznie się 4 kwietnia 2023 r. i potrwa do 30 października 2023 r. | Administracja Gdańsk | Gdynia | Sopot - terminy rekrutacji >
Uczelnie
Program kierunku administracja przewiduje liczne przedmioty poświęcone teoretycznym zagadnieniom prawnym i ekonomicznym. Studenci poznają nowoczesne metody oraz narzędzia stosowane we współczesnych systemach administracyjnych. Przyszli specjaliści uczą się m.in. organizacji struktury komunikacji i obiegu dokumentów w instytucjach, a także sprawnego posługiwania się środkami informacji i technikami biurowymi.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Gdyni na kierunku administracja w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: geografia, historia, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Administracja należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2021/2022 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia wybrana była przez ponad 9,1 tys. kandydatów.
Studia stacjonarne na kierunku administracja w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ceny wynoszą ok. 5000 zł za pierwszy rok studiów. (Wykaz opłat za studia znajdziesz w dziale poniżej).
Praca po studiach
Uniwersalne kompetencje absolwentów administracji umożliwiają im podjęcie pracy nie tylko w zawodach urzędniczych – specjaliści tej dziedziny cenieni są m.in. na stanowiskach kierowniczych oraz w środowiskach prawniczych. Studenci tego kierunku szkolą się także w zakresie np. prowadzenia działań doradczych lub zarządzania własną działalnością gospodarczą.
Uczelnie na których można studiować kierunek lub specjalność administracja w Gdyni
czytaj dalej wszystko o Administracja - Gdynia
Specjalności na kierunku administracja
Specjalności na kierunku administracja - studia online
Specjalności na kierunku wojsko w systemie służb publicznych
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Administracja w Gdyni?
Uczelnie niepubliczne w Gdyni przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Administracja to kierunek studiów przeznaczony dla osób, które swoją karierę zawodową chciałyby związać z pełnieniem funkcji np. w strukturach szeroko rozumianej administracji państwowej i samorządowej, przedsiębiorstwach czy instytucjach europejskich i międzynarodowych. Studenci administracji w trakcie nauki zdobywają kompetencje cenione na stanowiskach menadżerskich i urzędniczych.
Dowiedz się więcej
studia prawnicze w Trójmieście
administracja studia w Gdańsku
administracja studia w Trójmieście
Studenci administracji zdobywają wiedzę w zakresie m.in. publiczno-prawnych form i procedur działania administracji rządowej i samorządowej, sądowej kontroli administracji czy prawa finansowego. Przyszli specjaliści poznają aktualne problemy ustrojowe i kompetencyjne, a także procesy reform i modernizacji w administracji publicznej.
Wiedza
Studenci administracji w Gdyni poznają najważniejsze źródła informacji i badają ustrój administracji publicznej w Polsce oraz w Europie. Uczestnicy zajęć analizują i interpretują treści prawne, a także zapoznają się z ekonomicznymi i gospodarczymi problemami. W trakcie studiów przyglądają się prawnym aspektami bezpieczeństwa publicznego oraz regulacjom funkcjonowania poszczególnych organów administracji publicznej i prywatnej.
Absolwenci administracji, w zależności od ścieżki specjalizacyjnej, którą obrali w trakcie studiów, mają wiedzę z zakresu m.in. problematyki funkcjonowania aparatu fiskalnego państwa z uwzględnieniem oddziaływań na inne sfery sektora bankowego i gospodarczego czy procesów decentralizacji ustrojowej, administracyjnej i finansowej. Sprawnie orientują się w zakresie zadań publicznych poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego.
Wiedza, którą mają absolwenci administracji:
Umiejętności
Studenci administracji wykorzystują praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu różnych gałęzi prawa. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu absolwenci tego kierunku prowadzą współpracę z jednostkami administracji publicznej przy realizacji projektów unijnych lub tych finansowanych ze środków publicznych. Uczestnicy zajęć szkoleni są m.in. do zajmowania stanowisk kierowniczych w instytucjach krajowych i europejskich.
Absolwenci administracji samodzielnie podejmują decyzje na stanowiskach średniego szczebla w szeroko pojętej administracji rządowej i samorządowej, a także wykorzystują technologie informacyjne i telekomunikacyjne w administracji publicznej. Studenci zdobywają zdolności menadżerskie, a także umożliwiające im samodzielne zgłębianie prawnych aspektów obrotu gospodarczego czy prowadzenie działalności gospodarczej.
Umiejętności, które mają absolwenci administracji:
Studia na kierunku administracja możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Studia na kierunku administracja w Gdyni realizowane są w ramach studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich).
Studia I stopnia trwają 3 lata, studia II stopnia przewidują 1,5 roku nauki. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studia stacjonarne skierowane są do studentów, którzy chcieliby zdobywać wiedzę oraz umiejętności w profesjonalnych warunkach. Stacjonarna nauka motywuje do aktywnego udziału w życiu uczelnianym oraz realizowania zespołowych projektów.
Stacjonarni studenci mogą mieć problem z podjęciem pracy na pełnym etacie. Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Studia niestacjonarne skierowane są do studentów, którym zależy na możliwości pracy na pełnym etacie przy jednoczesnym studiowaniu. Studenci niestacjonarni powinni jednak potrafić samodzielnie poszerzać swoją wiedzę oraz systematycznie uczestniczyć w zajęciach.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Administracja w Gdyni oferuje studentom możliwość rozwoju w wybranej specjalizacji. Dzięki temu przyszli eksperci zdobywają szerokie kompetencje z zakresu m.in. obsługi i biznesu, zarządzania miastami i metropoliami czy przeprowadzania mediacji. Studenci przygotowywani są kompleksowo do pełnienia funkcji zawodowych np. w administracji celnej, skarbowej, rządowej i samorządowej.
W programie studiów na kierunku Administracja znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Studenci zdobywają wiedzę z zakresu nie tylko polskiej, ale i międzynarodowej administracji. W programie tego kierunku przewidywane są przedmioty poświęcone poszczególnym zagadnieniom prawnym i społecznym, a także ekonomiczno-gospodarczym problemom, z którymi zmagają się współczesne organy administracji publicznej i prywatnej.
Studenci administracji powinni być zainteresowani różnorodnymi dziedzinami społecznymi, humanistycznymi i ekonomicznymi. W trakcie zajęć zgłębiać będą tajniki m.in. prawa, ekonomii, finansów, bankowości czy socjologii. Ponadto przyszli specjaliści ćwiczyć będą swoje zdolności informatyczne. Dobrze więc, by kandydaci na ten kierunek potrafili obsługiwać podstawowe programy komputerowe i odznaczali się zmysłem analitycznym.
Administracja wymaga od studentów zdolności organizacyjnych i zarządczych. Specjaliści administracji są odpowiedzialni i rzetelni. W nauce studentom tego kierunku przyda się dobra pamięć. Kandydaci na administrację powinni radzić sobie ze stresem i umiejętnie komunikować się z klientami. Przydatna będzie także znajomość języka obcego.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunek administracja w Gdyni:
STUDIA W TRÓJMIEŚCIE - ważne informacje
kierunki studiów w Trójmieście
ADMINISTRACJA - ważne informacje
administracja studia online w Trójmieście
studia ekonomiczne w Trójmieście
Program studiów na kierunku administracja w Gdyni organizowany jest w ramach studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich).
Studia I stopnia trwają 6 semestrów i pozwalają studentom poznać oraz zrozumieć strukturę współczesnej administracji w Polsce i w Europie. Dzięki podstawowym zagadnieniom z różnorodnych dziedzin naukowych przyszli eksperci mogą świadomie podjąć dalszą ścieżkę kształcenia na jednej ze specjalizacji kierunkowych.
Absolwenci studiów I stopnia mogą otrzymać dyplom licencjata, a następnie kontynuować swoją edukację na studiach II stopnia lub podjąć pracę w zawodzie. Ci, którzy zdecydowali się dalej studiować, przez 3 semestry uzupełniają swoją wiedzę o specjalistyczne zagadnienia z zakresu różnorodnych aspektów administracji. Po ukończeniu studiów II stopnia mogą zawalczyć o dyplom magistra.
Administracja w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
studia I stopnia | 3 lata | licencjat |
studia II stopnia | od 1,5 do 2 lat | magister |
Przyszli eksperci szkolą swoje zdolności rachunkowe oraz poszerzają swoją wiedzę z zakresu finansów i prawa. Dzięki temu absolwenci administracji mogą rozwinąć swoją karierę zawodową w takich miejscach jak np. centra zarządzania kryzysowego, biurach rachunkowych czy kancelarie prawnicze.
Przykładowe miejsca zatrudnienia dla absolwentów kierunku administracja:
Ponadto studenci tego kierunku rozwijają swoje zdolności organizacyjne i zarządcze – specjalistyczna wiedza z zakresu prawa i ekonomii pozwala im rozpocząć własną działalność gospodarczą.
Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku Administracja:
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia