Niepubliczne (prywatne) uczelnie i szkoły wyższe we Wrocławiu
Matura w życiu młodego człowieka uznawana jest za jeden z najważniejszych egzaminów. Nie bez powodu określa się ją mianem "egzaminu dojrzałości". To właśnie ona sprawdza wiedzę i umiejętności uczniów po wszystkich latach nauki w szkole średniej.
To również od niej zależy, czy młody człowiek dostanie się na studia i będzie mógł realizować swoje plany. Bardzo ważne jest więc, żeby odpowiednio przygotować się do tego egzaminu.
Kolejnym istotnym krokiem jest wybór kierunku studiów oraz uczelni. Decydując o tym, jaki kierunek zaczniemy studiować, warto kierować się swoimi pasjami oraz planami zawodowymi.
W kwestii uczelni dla każdego istotne mogą być inne czynniki – dla niektórych będzie to możliwość rozwoju, dla innych lokalizacja lub prestiż. Zanim jednak przystąpicie do wyboru uczelni – musicie zastanowić się nad tym, czy chcecie kontynuować naukę na uczelni publicznej, czy niepublicznej.
Tłumaczymy, czym różni się jeden rodzaj uczelni od drugiego, poniżej przedstawimy też wady i zalety uczelni prywatnych. Te osoby, które swoją przyszłość na kolejne pięć lat będą chciały związać z Wrocławiem, dowiedzą się, ile jest tam uczelni niepublicznych, ile wynosi czesne, a także czy istnieje możliwość studiowania za darmo.
Ile jest we Wrocławiu uczelni prywatnych
We Wrocławiu funkcjonuje 19 uczelni niepublicznych (prywatnych), najpopularniejsze to: Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu, Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia", Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego "Apeiron" we Wrocławiu oraz Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu.
Wrocław jest uważany za jedno z najważniejszych miast studenckich w naszym kraju. Miasto to ma bogatą tradycję akademicką, a także jest siedzibą wielu renomowanych uczelni. Wrocław oferuje również dużo atrakcji kulturalnych i rozrywkowych, dlatego nie dziwi, że tak wiele osób bardzo chce właśnie tutaj studiować. Jest to atrakcyjne miejsce do życia studenckiego.
Uczelnie niepubliczne (prywatne) we Wrocławiu:
-
Akademia Nauk Stosowanych we Wrocławiu
-
Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
-
Coventry University Wrocław
-
Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna
-
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
-
Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
-
Szkoła Wyższa Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu
-
Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" we Wrocławiu
-
Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu
-
Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu
-
Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
-
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego "Apeiron" we Wrocławiu
-
Wyższa Szkoła Fizjoterapii we Wrocławiu
-
Wyższa Szkoła Humanistyczna we Wrocławiu
-
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania „COPERNICUS” we Wrocławiu w likwidacji
-
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
-
Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
-
Wyższa Szkoła Sportu
-
Wyższa Szkoła Zarządzania "Edukacja" we Wrocławiu
Czym się różnią uczelnie niepubliczne od publicznych
Uczelnie niepubliczne to prywatne instytucje edukacyjne, które finansowane są z opłat za studia oraz często z dotacji i sponsorów. Uczelnie publiczne to natomiast instytucje finansowane z budżetu państwa.
Główne różnice między nimi to m.in. koszty, związane z opłatami za studia na uczelniach niepublicznych.
Młody człowiek musi tam płacić za studia, niezależnie od tego, czy odbywają się one w trybie dziennym, czy zaocznym. Z kolei na uczelni państwowej opłata za studia w postaci czesnego obowiązuje jedynie w przypadku, gdy student zdecyduje się na naukę w trybie niestacjonarnym.
Ile kosztują studia na uczelniach niepublicznych we Wrocławiu
Czesne na popularnych kierunkach studiów na uczelniach prywatnych we Wrocławiu wynosi od 5580 zł do 10800 zł za I rok studiów (2 semestry).
Studia w każdym trybie (stacjonarnym i niestacjonarnym) realizowane na uczelniach niepublicznych są zazwyczaj płatne.
Opłaty za studia na uczelniach prywatnych we Wrocławiu są bardzo zróżnicowane – zależą od wybranego kierunku, a także prestiżu uczelni. Zawsze jednak jest to wydatek kilku, a czasami nawet kilkunastu tysięcy rocznie. Należy też wziąć pod uwagę, że czesne za studia stacjonarne na takich uczelniach będzie niższe w porównaniu z czesnym za studia niestacjonarne.
Ceny za I rok studiów na uczelniach prywatnych we Wrocławiu 2024/2025
Płacę, czyli wymagam?
Duże oczekiwania, wymagania ze strony studentów w kwestii nauki na uczelniach prywatnych są jak najbardziej uzasadnione. Oczekiwanie wysokiej jakości nauczania, dobrze wyposażonych sal wykładowych, nowoczesnych technologii i narzędzi dydaktycznych, a także atrakcyjnych programów studiów i możliwości zdobycia praktycznych umiejętności są naturalne w przypadku ponoszenia kosztów edukacji.
Dlatego też, studenci uczelni prywatnych mają prawo wymagać od swoich uczelni spełnienia ich oczekiwań, tak aby móc uzyskać wartościowe i praktyczne wykształcenie.
Nie należy jednak mylić tego z oczekiwaniami studentów, by uzyskali wykształcenie bez konieczności uczenia się. Niestety czasami w naszym kraju nadal pokutuje stereotyp mówiący o tym, że gdy płaci się za studia, to nie trzeba się uczyć.
Jest to bardzo krzywdzące przekonanie, ponieważ na uczelniach prywatnych, tak samo jak w przypadku uczelni państwowych, młodzi ludzie są zobowiązani do zaliczania kolokwiów, zdawania egzaminów oraz oddawania różnego rodzaju prac zaliczeniowych.
Czy można studiować za darmo na uczelni prywatnej
Nie ma możliwości studiowania za darmo na uczelniach prywatnych. Studia na uczelniach niepublicznych wiążą się z kosztami, które ponosi student. Jednak w niektórych przypadkach, istnieje możliwość ubiegania się o stypendia naukowe lub pomoc materialną, które mogą w pewnym stopniu pomóc w pokryciu kosztów edukacji.
Studenci mogą także skorzystać z różnego rodzaju zniżek, na przykład na niektórych uczelniach istnieje bonifikata rodzinna – oznacza to, że jeżeli na danej uczelni studiuje na przykład rodzeństwo – otrzymuje ono zniżkę.
Należy pamiętać też o tym, że płacąc czesne "z góry" za cały rok zazwyczaj płaci się mniej, niż w przypadku rozłożenia kosztów na raty. Na uczelniach niepublicznych studia w trybie stacjonarnym również są płatne, jednak zazwyczaj kosztują one mniej niż studia w trybie niestacjonarnym.
Wady i zalety studiowania na uczelni prywatnej
Z pewnością największą wadą studiowania na uczelni prywatnej są koszty, jakie się z tym wiążą. Minusem jest także mniejsza różnorodność programów studiów, mniejsze doświadczenie w prowadzeniu różnego rodzaju badań, a także mniejszy prestiż w porównaniu do uczelni państwowych.
Zaletą z kolei jest większa elastyczność programu studiów, lepsze wyposażenie i nowocześniejsze technologie oraz mniejsza liczba studentów na zajęciach, lepsze warunki nauki i bardziej indywidualne podejście do każdego studenta.
Zobacz także
uczelnie publiczne we Wrocławiu
wszystkie uczelnie we Wrocławiu
Uczelnie niepubliczne (prywatne) w Wrocławiu - rekrutacja 2025/2026
Popularne kierunki na uczelniach niepublicznych w Wrocławiu
Wykaz uczelni niepublicznych we Wrocławiu
Uczelnie niepubliczne we Wrocławiu - kontakt