26.01.2024
Polscy studenci rozpoczęli nowy rok akademicki. Przed nimi zajęcia, zaliczenia, egzaminy, a także wydatki, ponieważ zdobywanie bezcennej wiedzy coraz więcej kosztuje. Które studia są najdroższe? Studenci których kierunków muszą najgłębiej sięgnąć do kieszeni? Czy z wysokimi opłatami idzie w parze wysoka jakość kształcenia?
Studia to jedna z najważniejszych inwestycji. W proces kształcenia wkładamy czas, energię, zaangażowanie, a także pieniądze, zwłaszcza jeśli decydujemy się na podjęcie nauki w uczelni niepublicznej, bądź w uczelni publicznej, ale w trybie niestacjonarnym. Ktoś mógłby powiedzieć, że kwoty przeznaczane na zdobywanie wykształcenia nie mają znaczenia, bowiem wysokiej jakości wiedza jest bezcenna, a zatem przyniesie korzyści, w tym finansowe, i zainwestowane pieniądze zaczną się zwracać wraz z rozpoczęciem kariery zawodowej.
Owszem, na wykształceniu nie ma co oszczędzać, jednak prawdą jest to, że w bardzo bogatej przestrzeni wyższego kształcenia odnaleźć można propozycje tańsze i droższe, co nie musimy od razu oznaczać, iż dzielą się one na lepsze i gorsze. Każdy ma wybór.
Zanim przejdziemy do omówienia kwot, jakie należy przeznaczyć na wyższe kształcenie warto wyjaśnić – zwłaszcza tym, którzy dopiero zastanawiają się nad dalszą drogą edukacji, że na ceny widniejące w katalogach dydaktycznych wpływa kilka czynników. Istotne jest między innymi to, w którym mieście studiujemy, a także którą uczelnię wybieramy.
Zobacz także
wyszukiwarka kierunków studiów
Na pewno każdy spotkał się ze stwierdzeniem, że w życiu nie ma nic za darmo. Nawet jeśli istnieją wyjątki, kiedy faktycznie otrzymujemy coś bez ponoszenia opłaty – na przykład gazetkę promocyjną nowego dyskontu – to nie zawsze ma to wysoką wartość, a na pewno nie zawsze wpływa istotnie na naszą przyszłość.
Dlaczego o tym mówimy? Ponieważ nawet bezpłatne studia nie są darmowe. Jak to rozumieć? Nawet jeśli podejmujemy kształcenie w uczelni publicznej, na kierunku prowadzonym w trybie stacjonarnym, to i tak ponosimy jakieś wydatki związane z nauką. Ponosimy koszty zakupu pomocy naukowych, zeszytów, długopisów, biletów komunikacji miejskiej, nie mówiąc już o tym, że jeśli na okres studiów przenosimy się do innego miasta, to musimy gdzieś zamieszkać i jakoś funkcjonować.
Ale tym razem nie skupiamy się na wszystkich elementach studenckiego życia, ale wyłącznie na opłatach za tzw. usługi edukacyjne, świadczone przez uczelnie publiczne w trybie niestacjonarnym oraz uczelnie niepubliczne, w każdym trybie kształcenia. A zatem – ile jest warte nasze wykształcenie?
Studia medyczne należą do najdroższych. W tym obszarze odnaleźć można kierunki tańsze i droższe, jak również kierunki bijące prawdziwe rekordy. Nie powinno być zaskoczeniem, że za naukę najwięcej płacą studenci stołecznych szkół wyższych. To właśnie w jednej z nich odnaleźć można najdroższy kierunek w Polsce. Jest nim Kierunek lekarski, oferowany przez Uczelnię Łazarskiego w Warszawie, za który należy zapłacić 414 tysięcy złotych.
W jaki sposób dochodzimy do takiej kwoty? Otóż, opłata za pierwszy rok nauki wynosi 64 tysiące złotych (32 tysiące za semestr). Następnie, każdego roku opłata wzrasta o tysiąc złotych, aż wreszcie w ostatnim, szóstym roku nauki wynosi 74 tysiące złotych (37 tysięcy za semestr).
A jak jest w innych uczelniach? Pozostając w stolicy przyjrzyjmy się opłatom za naukę na studiach niestacjonarnych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Tutaj najdroższy jest Kierunek lekarsko- dentystyczny, za który należy zapłacić 299 500 złotych. Kwota, którą należy uiścić za rok kształcenia to 59 900 złotych. Tańszy jest Kierunek lekarski, w ramach którego kształcenie kosztuje łącznie 279 600 złotych, a zatem roczna opłata wynosi 46 600 złotych. Najtańszym kierunkiem jest Zdrowie publiczne, prowadzone na studiach drugiego stopnia. Opłata za cały tok studiów to 7 800 złotych.
Na jakie wydatki muszą przygotować się studenci studiów medycznych w innych miastach? Oto kilka przykładów:
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu:
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku:
Studia prawnicze należą do najbardziej wymagających, jednak po omówieniu studiów medycznych wiemy, że nie należą już do najdroższych. Co wydaje się oczywiste, za naukę na kierunkach prawniczych najwięcej płacą studenci w Warszawie, a najwyższy koszt kształcenia to około 11 tysięcy złotych za rok. 11 040 złotych – tyle wynosi roczna opłata za studia w Uczelni Łazarskiego, a odrobinę mniej, bo 10 900 złotych płacą studenci w Uniwersytecie SWPS.
A jak jest w innych miastach? Popularną destynacją kandydatów na studia prawnicze jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Tutaj, koszt kształcenia na kierunku Prawo w ramach studiów niestacjonarnych to 7 tysięcy złotych za rok. W Łodzi, w Uniwersytecie Łódzkim za kształcenie na kierunku Prawo należy zapłacić 5 tysięcy złotych za pierwszy rok, a za kolejne 4 700 złotych. Czy można znaleźć tańsze studia prawnicze? Tak, między innymi w Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie, gdzie za rok nauki należy zapłacić 4 200 złotych.
Studia ekonomiczne nie różnią się od innych pod tym względem, że ceny za usługi edukacyjne mogą być różne. Co warto zaznaczyć, kwoty mogą różnić się nie tylko między uczelniami i kierunkami, ale nawet między etapami nauki. Tak jest między innymi w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Osoby wybierające Ekonomię na studiach stopnia pierwszego w trybie stacjonarnym, za pierwszy rok nauki zapłacą 14 800 złotych (7 400 złotych za semestr), za drugi rok – 15 800 złotych (7 900 złotych za semestr), a za trzeci rok – 16 900 złotych (8 450 złotych za semestr). Podobny wydatek czeka studentów Finansów i rachunkowości, również na pierwszym stopniu, w trybie stacjonarnym.
A jakie wydatki ponoszą studenci w uczelniach publicznych? Za przykład niechaj posłuży Szkoła Główna Handlowa. Tutaj opłata za kształcenie na studiach niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia wynosi: 4 200 złotych w przypadku jednorazowej płatności za semestr, lub 4 250 złotych (jedna rata 850 złotych) w przypadku płatności w miesięcznych ratach. A jak jest poza Warszawą? Studenci pierwszego stopnia Ekonomii w trybie niestacjonarnym w Uniwersytecie Łódzkim płacą: 4 100 złotych za pierwszy rok, 3 800 złotych za drugi rok oraz 3 800 złotych za trzeci rok.
Studia inżynierskie i techniczne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kandydatów. Osoby zastanawiające się nad podjęciem kształcenia w uczelniach niepublicznych albo w uczelniach publicznych, ale w trybie niestacjonarnym otrzymują szeroki wybór propozycji. Co zrozumiałe, ceny za naukę są różne. Na przykład: osoby pragnące studiować stacjonarnie Informatykę w Polsko- Japońskiej Akademii Technik Komputerowych muszą zapłacić: 15 900 złotych za pierwszy rok, 16 400 złotych za drugi rok, 17 000 złotych za trzeci rok oraz 8 800 złotych za ostatni siódmy semestr. Koszt studiów niestacjonarnych to z kolei: 12 100 złotych za pierwszy rok, 12 500 złotych za drugi rok, 12 900 za trzeci rok oraz 6 700 złotych za siódmy semestr i 6 700 złotych za ósmy semestr.
Jak wyglądają ceny w przypadku popularnego Budownictwa? Za studia pierwszego stopnia, w trybie niestacjonarnym na kierunku Budownictwo w Politechnice Warszawskiej należy zapłacić 3 990 złotych za semestr, czyli 7 980 złotych za rok. W Politechnice Wrocławskiej – 3 200 złotych za semestr, czyli 6 400 złotych za rok. A jak jest w Politechnice Krakowskiej? Tutaj opłata semestralna wynosi 2 100 złotych, a zatem rok nauki na niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia kosztuje 4 200 złotych.
W przypadku innych kierunków kwoty również są różne. Na przykład niestacjonarny kierunek Mechanika i budowa maszyn na pierwszym stopniu, w Politechnice Łódzkiej kosztuje 3097 złotych za semestr, w Politechnice Warszawskiej- 4 560 złotych za semestr, a w Politechnice Krakowskiej – 2 250 złotych za semestr.
Rozeznaliśmy się w temacie opłat za różne przestrzenie wyższego kształcenia. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: czy wydatki ponoszone za naukę mają przełożenie na zarobki po jej ukończeniu? W znalezieniu odpowiedzi pomoże nam ELA, czyli Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych.
Warto jednak zaznaczyć, że kwoty podawane przez system to mediana średnich miesięcznych zarobków ze wszystkich źródeł w pierwszym roku po dyplomie. Mediana to wartość, która dzieli absolwentów na dwie części. Połowa z nich zarabia więcej niż wynosi mediana, a połowa uzyskuje zarobki mniejsze niż mediana.
Dla przykładu przyjrzyjmy się najdroższym, czyli studiom medycznym w Warszawie. Według systemu ELA, absolwenci niestacjonarnego Kierunku lekarsko- dentystycznego, prowadzonego w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym mogą liczyć na zarobki rzędu 2 900 złotych. Absolwenci niestacjonarnego Kierunku lekarskiego otrzymują średnio 4 500 złotych. Absolwenci Fizjoterapii w tej uczelni mogą liczyć na wynagrodzenie wynoszące około 3 152 złote.
Warto pamiętać o tym, że podany przykład nie musi stanowić reguły. Gdyby zasadą było, że tylko studia z najwyższymi opłatami dają szansę na najwyższe wynagrodzenia, to wszyscy kandydaci wybieraliby wyłącznie takie uczelnie.
Niezależnie od dziedziny, mniejsze znaczenie mają kwoty przeznaczane na czesne. Najważniejsze są nasze umiejętności pozyskane na studiach, a także rynek i jego potrzeby. Wpływ na zarobki absolwentów ma także konkretne miejsce pracy oraz miasto, czy miejscowość, w której wykonuje się obowiązki zawodowe.
Rekrutacja na studia w Białej Podlaskiej |
---|
Filia AWF w Białej Podlaskiej |
Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II |
Rekrutacja na studia w Białymstoku |
---|
Politechnika Białostocka |
Uniwersytet w Białymstoku |
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku |
Rekrutacja na studia w Bielsko Białej |
---|
Akademia WSB w Cieszynie |
Uniwersytet Bielsko-Bialski |
Rekrutacja na studia w Cieszynie |
---|
Akademia WSB w Cieszynie |
Rekrutacja na studia w Częstochowie |
---|
Politechnika Częstochowska |
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie |
Rekrutacja na studia w Elblągu |
---|
Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych |
Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu |
Rekrutacja na studia w Gliwicach |
---|
Akademia WSB w Gliwicach |
Rekrutacja na studia w Jeleniej Górze |
---|
Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze |
Rekrutacja na studia w Koszalinie |
---|
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie |
Politechnika Koszalińska |
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Koszalinie |
Rekrutacja na studia w Kwidzynie |
---|
Powiślańska Szkoła Wyższa |
Rekrutacja na studia w Nowym Sączu |
---|
Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu |
Rekrutacja na studia w Nowym Targu |
---|
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu |
Rekrutacja na studia w Olsztynie |
---|
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie |
Rekrutacja na studia w Opolu |
---|
Politechnika Opolska |
Uniwersytet Opolski |
Uniwersytet WSB Merito Opole |
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu |
Rekrutacja na studia w Radomiu |
---|
Europejska Uczelnia Społeczno - Techniczna w Radomiu |
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu |
Rekrutacja na studia w Rybniku |
---|
Filia Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Rybniku |
Rekrutacja na studia w Siedlcach |
---|
Uniwersytet w Siedlcach |
Rekrutacja na studia w Słupsku |
---|
Uniwersytet Pomorski w Słupsku |
Rekrutacja na studia w Toruniu |
---|
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu |
Uniwersytet WSB Merito w Toruniu |
Rekrutacja na studia w Zielonej Górze |
---|
Uniwersytet Zielonogórski |
Rekrutacja na studia w Żywcu |
---|
Akademia WSB w Żywcu |
Rekrutacja na studia w Białymstoku |
---|
Politechnika Białostocka |
Uniwersytet w Białymstoku |
Rekrutacja na studia w Bielsko Białej |
---|
Uniwersytet Bielsko-Bialski |
Rekrutacja na studia w Częstochowie |
---|
Politechnika Częstochowska |
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie |
Rekrutacja na studia w Elblągu |
---|
Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu |
Rekrutacja na studia w Gorzowie Wielkopolskim |
---|
Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim |
Rekrutacja na studia w Kielcach |
---|
Politechnika Świętokrzyska |
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach |
Rekrutacja na studia w Koszalinie |
---|
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie |
Politechnika Koszalińska |
Rekrutacja na studia w Nowym Sączu |
---|
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu |
Rekrutacja na studia w Olsztynie |
---|
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie |
Rekrutacja na studia w Opolu |
---|
Politechnika Opolska |
Uniwersytet Opolski |
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu |
Rekrutacja na studia w Radomiu |
---|
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu |
Rekrutacja na studia w Rzeszowie |
---|
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza |
Uniwersytet Rzeszowski |
Rekrutacja na studia w Siedlcach |
---|
Uniwersytet w Siedlcach |
Rekrutacja na studia w Słupsku |
---|
Uniwersytet Pomorski w Słupsku |
Rekrutacja na studia w Toruniu |
---|
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu |
Rekrutacja na studia w Zielonej Górze |
---|
Uniwersytet Szczeciński – Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze |
Uniwersytet Zielonogórski |
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia
Łódź
Warszawa
Kraków
Poznań
Katowice i woj. śląskie
Lublin
Kielce
Wrocław
Opole
Zielona Góra
Bydgoszcz
Toruń
Olsztyn
Szczecin
Gdańsk | Gdynia | Sopot
Rzeszów
Częstochowa
Białystok
Bielsko-Biała
Koszalin
Słupsk
Siedlce
Nowy Sącz
Kalisz
Biała Podlaska
Elbląg
Kwidzyn