Dorosłe życie, jakie zaczynasz po ukończeniu szkoły średniej, wiąże się z podpisywaniem pierwszych dokumentów prawnych, takich jak umowa w banku czy umowa najmu mieszkania. Nieznajomość prawa szkodzi w równym stopniu co nie czytanie umów. Jak więc zaradzić niewiedzy prawniczej?
Wszystkiego dowiesz się na kierunkach prawniczych. Uczelnie wyższe oferują kierunki na których przyswoisz wiedzę z zakresu każdej gałęzi prawa. Prawo cywilne, bankowe czy administracyjne nie będzie miało przed Tobą żadnych sekretów. Zajęcia prowadzone przez praktyków pomogą Ci w napisaniu prawidłowo skonstruowanego pisma procesowego.
Studenci kierunków prawniczych przyswajają wiedzę również z historii powszechnej, ekonomii, filozofii, łaciny i psychologii. Jako absolwent kierunków prawniczych zatrudnienie znajdziesz jako sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny, notariusz, komornik, mediator czy doradca prawny.
Miejscami w których możesz szukać zatrudnienia są kancelarie adwokackie, kancelarie notarialne, sądy i prokuratury, polskie i międzynarodowe firmy i instytucjach działające w każdej branży.
Typ studiów
Kierunki studiów prawniczych możemy podzielić na:
-
studia I stopnia, jednolite (licencjackie, jednolite magisterskie);
-
studia II stopnia (magisterskie).
Kierunki studiów prawniczych w Polsce tworzą jedną z potężniejszych i zarazem najpopularniejszych grup kształcenia. Jeśli je wybierzesz, to twoja nauka odbywać się będzie na studiach jednolitych lub dwustopniowych. Wszystko zależy od tego, jaki kierunek wybierzesz.
Kierunek, który najbardziej kojarzy się z tym typem kształcenia, to oczywiście prawo. Ma on charakter studiów jednolitych magisterskich. W praktyce oznacza to, kształcić się będziesz przez pięć lat, po czym przystąpisz do egzaminu magisterskiego.
Na kierunki studiów prawniczych składają się także inne propozycje. Wtedy też będziesz kształcić się w formie dwustopniowej. Swoją przygodę rozpoczniesz od studiów I stopnia. Najczęściej trwają one trzy lata. Po tym czasie przystąpisz do obrony pierwszej poważnej pracy dyplomowej, otrzymasz tytuł licencjata i będziesz mógł podjąć kolejną decyzję na temat tego, czy dalej chcesz się kształcić na studiach II stopnia.
One trwają z kolei dwa lata i pozwalają na znaczne wyspecjalizowanie wiedzy oraz kwalifikacji. Ich zakończenie wiąże się również z obroną pracy dyplomowej i otrzymaniem prestiżowego tytułu magistra.
Tryb studiów
Kierunki studiów prawniczych możesz rozpocząć również w różnych trybach kształcenia. Czekają na ciebie:
-
studia stacjonarne;
-
studia niestacjonarne;
-
studia online.
Studia stacjonarne wciąż cieszą się największym zainteresowaniem wśród studentów – zajęcia odbywają się wtedy na ogół od poniedziałku do piątku, a ty dzięki temu możesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze kwalifikacje zawodowe.
Dodatkowo jeśli studia prawnicze w trybie stacjonarnym (dziennym) wybierzesz na publicznej uczelni, nie będziesz musiał uiszczać opłat za czesne.
Dziś rośnie także grupa zwolenników kształcenia w trybie niestacjonarnym, czyli zaocznym. Wtedy zajęcia mają na ogół charakter weekendowych zjazdów naukowych. Studenci muszą jednak część materiału teoretycznego opanowywać we własnym zakresie. Tego typu studia są odpłatne, ale pozwalają na równoległy rozwój na innych płaszczyznach.
Tryb kształcenia, który niewątpliwie idzie z duchem czasu, to studia online. Kształcenie odbywa się wtedy na zdalnych platformach, a studenci uczestniczą na ogół w kilku zjazdach.
Nim podejmiesz ostateczną decyzję, jak powinno wyglądać twoje kształcenie na studiach prawniczych w Warszawie, przeanalizuj plusy i minusy każdego z tych trybów i wybierz formę, która najpełniej będzie odzwierciedlać twoje intelektualne oczekiwania.