Systemy sterowania inteligentnymi budynkami
Łódź
Pokaż
Smart home, smart office, smart hotel i szereg innych budynków konstruowanych w myśl inteligentnych oraz zintegrowanych rozwiązań według wciąż rosnącego zapotrzebowania na zarówno ekonomiczną, jak i ekologiczną innowacyjność – to już nie daleka perspektywa przyszłości, a inżynieryjna rzeczywistość dziejąca się tu i teraz. Inteligentne instalacje w domach, miejscu pracy, hotelach czy instytucjach użyteczności publicznej, np. w ośrodkach zdrowia są dziś pożądane, dlatego w dobie rozwiniętej automatyki budynkowej i dzięki zaawansowanym technologiom opartym na nowoczesnych systemach sterowania, Twój dom ugotuje dla Ciebie obiad, ogród sam podleje drzewa i kwiaty, w pokoju i w łazience wybrzmi ulubiona piosenka, a telewizor włączy wybrany program. Brzmi irracjonalnie? I całkiem słusznie, choć współczesne możliwości systemów sterowania inteligentnymi budynkami to już nie element scenariusza do kasowego filmu science fiction, tylko pretekst do wprowadzania w permanentny zachwyt technologiczny i optymalizację środowiska, w którym żyjemy, pracujemy i spędzamy czas na co dzień. Systemy sterowania inteligentnymi budynkami są zazwyczaj oparte na bezprzewodowej komunikacji radiowej, niemniej postęp w tym zakresie zdumiewa samych inżynierów. Czujniki ruchu, ogrzewania, oświetlenia, alarmu to tylko niektóre spośród mnóstwa pozostałych, którymi zarządca jest w stanie manipulować zarówno z domu, jak i z dowolnego miejsca na świecie, mając dostęp do sieci. Czym są zintegrowane systemy komunikacji? W jaki sposób mierzyć transmisję sygnałów w sieciach elektroenergetycznych? Na czym polegają systemy bezpieczeństwa w inteligentnych budynkach i jak optymalizować ich działanie?
Dla kogo ten kierunek
Jeśli w kręgu Twoich zainteresowań znajduje się miejsce dla ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej, fascynuje Cię sfera smart building i chciałbyś efektownie wpłynąć na funkcjonowanie obiektów, w których społeczeństwo żyje na co dzień, studia na kierunku systemy sterowania inteligentnymi budynkami to najlepszy wybór dla Ciebie.
Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? By zrozumieć wszystkie aspekty i wymagania dotyczące inteligentnego budownictwa, będziesz mieć okazję poznać nie tylko specyfikację współczesnych systemów sterowania smart building, ale także sięgnąć po wiedzę z zakresu szeroko pojętej energetyki – od nowoczesnych systemów zarządzania energią po rodzaje instalacji systemów energii odnawialnej. Dzięki dwóm specjalnościom: integracji systemów automatyki budynkowej, obejmującej szereg zagadnień wewnątrz i w obrębie inteligentnego budynku oraz integracji systemów pomiarowych w instalacjach i sieciach elektroenergetycznych, związanej z wizją inteligentnego budynku w inteligentnym mieście, zasilanego inteligentną siecią energetyczną, zdobędziesz wiedzę z obszaru sterowników programowalnych oraz systemów kontrolno-pomiarowych, które stanowią podstawę sfery inteligentnego budownictwa, jak również dają szansę na wykorzystanie jej potencjału w wielu pokrewnych branżach. W ramach studiów przekonasz się, na czym polega konstruowanie budynków, fizyka budowli, jak przebiega proces projektowania oraz od czego zacząć realizację potencjalnej inwestycji. Ponadto dowiesz się, jak zarządzać bazą danych w inteligentnym budynku, jakimi metodami ocenić ich efektywność energetyczną oraz w jaki sposób zarządzać smart building z poziomu urządzeń mobilnych.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku systemy sterowania inteligentnymi budynkami? Jako specjalista w dziedzinie smart building i ekspert w branży systemów sterowania inteligentnymi budynkami z łatwością znajdziesz zatrudnienie zarówno w branży projektowej, jak i wykonawczej. Twoje interdyscyplinarne umiejętności z zakresu skutecznego projektowania, programowania oraz integracji systemów zarządzania w inteligentnych oraz energooszczędnych budynkach pozwolą Ci spełnić się w roli kooperanta ze środowiskiem konstruktorów, technologów, inżynierów budownictwa, pracowników IT, architektami czy elektrykami.
Przy rekrutacji na kierunek systemy sterowania inteligentnymi budynkami na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: matematyka, język obcy, fizyka lub chemia.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Systemy sterowania inteligentnymi budynkami to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Powyższy tryb kształcenia będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełną swobodę w zdobywaniu wykształcenia.
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk technicznych.
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku systemy sterowania inteligentnymi budynkami: elektronika, ergonomia i zasady bezpiecznej pracy, fizyka, informatyka, języki programowania.
Osoby, które aplikują na kierunek systemy sterowania inteligentnymi budynkami zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu nauk technicznych oraz ścisłych. Ponadto dowiedzą się więcej na temat architektury oraz budownictwa. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
Studenci wybiorą także specjalizacje, których aktualna oferta znajduje się na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
Studenci powyższego kierunku studiów będą mieli okazję wykształcić szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. W ramach zajęć nauczą się oni projektować systemy automatyki budowlanej. Ponadto poznają oni zasady wykonywania dokumentacji technicznej oraz projektowania instalacji budynkowych. Program nauczania zakłada także realizacje wielu interesujących praktyk oraz staży zawodowych.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia pierwszego stopnia na kierunku systemy sterowania inteligentnymi budynkami będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów i zakończą się nadaniem tytułu inżyniera.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent kierunku systemy sterowania inteligentnymi budynkami znajdzie zatrudnienie w/jako:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Systemy sterowania inteligentnymi budynkami studia stacjonarne
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Systemy sterowania inteligentnymi budynkami studia I stopnia
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia