Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM

Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM

Studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii bim możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Politechnika Częstochowska

Politechnika Częstochowska

Budownictwo z wykorzystaniem technologii bim stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 2 lata • 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM studia - kierunek studiów

Studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii bim
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii bim możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | budownictwo z wykorzystaniem technologii bim - uczelnie >

Opis kierunku

BIM to inaczej Building Information Modeling i pozwala na holistyczne podejście do zagadnień związanych z budownictwem – od wstępnego projektu, przez modelowanie trójwymiarowe czy zarządzanie procesem budowy. Studenci w trakcie kształcenia otrzymują więc pakiet umiejętności inżynierskich, które wzbogacone będą wiedzą z pogranicza zarządzania czy administrowania dokumentacją.

 
Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, fizyka i astronomia, chemia, informatyka, matematyka, język obcy, język polski.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM to studia, które uczą, jak korzystać z nowatorskich programów wspomagających projektowanie konstrukcji. Po zakończeniu kształcenia absolwenci znajdą pracę w biurach projektowych, architektonicznych czy firmach budowlanych, które korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM:

  • chemia,
  • fizyka,
  • fizyka i astronomia,
  • informatyka,
  • język obcy,
  • język polski,
  • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM?

Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Zarówno teoretyczna, jak i praktyczna wiedza oraz umiejętności zdobyte podczas studiów, w pełni przygotowują Cię do podjęcia pracy na stanowisku inżynieryjnym.
Dowiesz się, czym jest BIM, czyli Building Information Modeling oraz na czym polega fenomen zintegrowanej metodologii, która manipuluje informacją w budownictwie, pozwalając na jej dostarczenie w każdym etapie budowy, tj. planowania, organizacji, projektowania, budowy, zarządzana projektem czy nawet rozbiórką.
Nauczysz się, w czym tkwi sedno modelowania trójwymiarowego i dlaczego technologia 3D jest tak istotna we współczesnym budownictwie. Zdobędziesz wiedzę na temat analizy kosztów i materiałów budowlanych, czasie realizacji inwestycji, lokalizowaniu błędów w dokumentacji. Ponadto będziesz w stanie tworzyć od podstaw innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne oraz w pełni zarządzać procesem inwestycyjno-budowlanym. 
 
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • modelowania informacji o budynkach, czyli tworzenia wielowymiarowych, cyfrowych modeli obiektów
  • projektowania obiektów w technologii BIM
  • rzetelnego operowania środowiskiem technologicznym BIM
  • profesjonalnej realizacji procesów inwestycyjnych
  • efektywnego zarządzania konkretnym obiektem budowlanym w procesie eksploatacji
  • korzystania z obszernej bazy programów numerycznych
  • architektury
  • wymiarowania konstrukcji budowlanych
  • znajomości dostępnych na rynku programów graficznych
  • fizyki budowli
  • znajomości programów do obróbki modeli obiektów w technologii BIM
  • terminologii z zakresu modelowania informacji o budynkach

Jak wyglądają studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM?

Współczesne budownictwo to nie tylko projektowanie i wykonawstwo obiektów miejskich, przemysłowych, komunalnych czy transportowych. Tradycyjny model studiów zakłada tworzenie wielowymiarowych konstrukcji budownictwa mieszkaniowego, zarządzanie procesem inwestycyjno-budowlanym oraz nadzór wykonawstwa.

Czym zatem jest bardzo intrygujący model budownictwa, czyli BIM? BIM to nic innego jak kolejny krok ku rozwojowi technologii – w XXI wieku pojawiły się przesłanki o możliwościach 3D i sztucznej inteligencji, a Building Information Modeling, czyli Modelowanie Informacji o Budynku spełnia te założenia i ustala nowe standardy w światowym budownictwie.

Optymalizacja pracy, czasu, kosztów, analizy energetycznej, zarządzania nieruchomością oraz analizy czynników ryzyka to tylko niektóre z założeń BIM. Dzięki modelowaniu informacji o budynku branża budowlana przeżywa renesans. 

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Program kształcenie będzie poruszał tematykę związaną z naukami technicznym i ścisłymi.

 

Studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk matematycznych, technicznych czy informatycznych. W toku nauki, studenci poznają nowoczesną technologie BIM, na co dzień stosowaną w branży architektonicznej i budowlanej.

Dodatkowo, w siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów związanych z tą tematyką. Oto wybrane z nich:

 

  • Podstawy mechaniki ogólnej
  • Grafika 2D w ujęciu BIM
  • Chemia budowlana

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM wykształcisz szereg umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej praktyce zawodowej.

Jako student nauczysz się modelowania cyfrowego przy zastosowaniu zaawansowanej technologii BIM. Ponadto, zdobędziesz kompetencje z zakresu projektowania czy tworzenia rysunku technicznego.

Studenci rozwiną również swoje zdolności językowe i poznają specjalistyczną terminologię branżową, dzięki czemu zwiększą swoje szanse na międzynarodową karierę.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM to najlepsza oferta edukacyjna dla wszystkich, którzy obudzeni w środku nocy, są w stanie wyrecytować najważniejsze trendy we współczesnym budownictwie, łącznie z nowatorskimi technologiami, które optymalizują procesy inwestycyjne.
Jeśli chcesz rozszyfrować skrót BIM i dowiedzieć się, co świadczy o jego technologicznej potędze, marzysz o zostaniu znanym konstruktorem budowlanym, któremu na imię innowacje, a na nazwisko postęp i chciałbyś wykorzystać potencjał modelowania informacji o budynku w praktyce, to studia zdecydowanie dla Ciebie. Zaaplikuj i świętuj – Twoja kariera akademicka i zawodowa już wkrótce nabierze rozpędu. 
 
5. Gdzie studiować budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Studia stacjonarne na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia zaoczne, na naukę poświęcisz osiem semestrów. W obu przypadkach, po zakończeniu studiów, otrzymasz tytuł inżyniera.

Gdzie będziesz pracował po kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM?

Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM? Jako absolwent tego innowacyjnego kierunku z łatwością zdobędziesz zatrudnienie w budownictwie w zakresie projektowania i modelowania obiektów zarówno budowlanych, jak i inżynierskich.
Będziesz w stanie znaleźć pracę na stanowisku specjalisty do spraw nowoczesnych technik modelowania komputerowego lub pracownika zarządzającego informacją o obiektach budowlanych technologii BIM.
Dodatkowo Twoje kompetencje będą pożądane w firmach projektowych, biurach wykonawczych, ośrodkach naukowo-badawczych czy instytucjach sektora publicznego i prywatnego.
Co więcej, wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów pozwolą Ci spełnić się w ramach własnej działalności gospodarczej. Możesz zostać konstruktorem budowlanym, doradcą budowlanym, koordynatorem budowy lub operatorem środowiska technologicznego BIM. 
 
Absolwent kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • budownictwie w zakresie projektowania i modelowania obiektów budowlanych
  • budownictwie w zakresie projektowania i modelowania obiektów inżynierskich
  • studiach architektonicznych jako specjalista ds. nowoczesnych technik modelowania komputerowego 
  • pracownik zarządzający informacją o obiektach budowlanych technologii BIM
  • firmach projektowych
  • firmach wykonawczych
  • ośrodkach naukowo-badawczych
  • własna działalność gospodarcza
  • instytucjach sektora publicznego i prywatnego
  • konstruktor budowlany
  • doradca budowlany
  • operator środowiska technologicznego BIM
  • koordynator budowy

Poziom i forma studiów

Zobacz inne kierunki architektura i budownictwo - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Kopernika 26, Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=akademia%20ignatianum https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/0b0ba-akademia-ignatianum.jpg Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJoTuW7B5bFkcRCmmIk7KFjxI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6ee41-ue-krakow-studia.jpg Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Łódź https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c8c81-akademia-sztuk-pieknych-w-L.jpg Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
  • ul. Pigonia 1, Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJM5haPPj6PEcRAXpvuNl9L0M https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d0984-uniwersytet-rzeszowski.jpg Uniwersytet Rzeszowski
  • Budynek Główny AWF w Krakowie Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
  • Ogólnopolski Dzień Otwarty https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/9b9a6-politechnika-gdanska.jpg Politechnika Gdańska

Komentarze (0)