Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM

Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM

Dodaj do ulubionych

Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM studia - kierunek studiów

Studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym)

BIM to inaczej Building Information Modeling i pozwala na holistyczne podejście do zagadnień związanych z budownictwem – od wstępnego projektu, przez modelowanie trójwymiarowe czy zarządzanie procesem budowy. Studenci w trakcie kształcenia otrzymują więc pakiet umiejętności inżynierskich, które wzbogacone będą wiedzą z pogranicza zarządzania czy administrowania dokumentacją.

Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM to studia, które uczą, jak korzystać z nowatorskich programów wspomagających projektowanie konstrukcji. Po zakończeniu kształcenia absolwenci znajdą pracę w biurach projektowych, architektonicznych czy firmach budowlanych, które korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM:

 •  chemia,
 • fizyka,
 • fizyka i astronomia,
 • informatyka,
 • język obcy,
 • język polski,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK BUDOWNICTWO Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII BIM

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Częstochowska

Politechnika Częstochowska

Jednostka prowadząca

Budownictwo z wykorzystaniem technologii bim stopień: (I), czas trwania: 4 lata • 3,5 roku
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

BUDOWNICTWO Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII BIM STUDIA I STOPNIA

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii bim

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM?

Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Zarówno teoretyczna, jak i praktyczna wiedza oraz umiejętności zdobyte podczas studiów, w pełni przygotowują Cię do podjęcia pracy na stanowisku inżynieryjnym.
Dowiesz się, czym jest BIM, czyli Building Information Modeling oraz na czym polega fenomen zintegrowanej metodologii, która manipuluje informacją w budownictwie, pozwalając na jej dostarczenie w każdym etapie budowy, tj. planowania, organizacji, projektowania, budowy, zarządzana projektem czy nawet rozbiórką.
Nauczysz się, w czym tkwi sedno modelowania trójwymiarowego i dlaczego technologia 3D jest tak istotna we współczesnym budownictwie. Zdobędziesz wiedzę na temat analizy kosztów i materiałów budowlanych, czasie realizacji inwestycji, lokalizowaniu błędów w dokumentacji. Ponadto będziesz w stanie tworzyć od podstaw innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne oraz w pełni zarządzać procesem inwestycyjno-budowlanym. 
 
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • modelowania informacji o budynkach, czyli tworzenia wielowymiarowych, cyfrowych modeli obiektów
 • projektowania obiektów w technologii BIM
 • rzetelnego operowania środowiskiem technologicznym BIM
 • profesjonalnej realizacji procesów inwestycyjnych
 • efektywnego zarządzania konkretnym obiektem budowlanym w procesie eksploatacji
 • korzystania z obszernej bazy programów numerycznych
 • architektury
 • wymiarowania konstrukcji budowlanych
 • znajomości dostępnych na rynku programów graficznych
 • fizyki budowli
 • znajomości programów do obróbki modeli obiektów w technologii BIM
 • terminologii z zakresu modelowania informacji o budynkach

Jak wyglądają studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM?

Współczesne budownictwo to nie tylko projektowanie i wykonawstwo obiektów miejskich, przemysłowych, komunalnych czy transportowych. Tradycyjny model studiów zakłada tworzenie wielowymiarowych konstrukcji budownictwa mieszkaniowego, zarządzanie procesem inwestycyjno-budowlanym oraz nadzór wykonawstwa.

Czym zatem jest bardzo intrygujący model budownictwa, czyli BIM? BIM to nic innego jak kolejny krok ku rozwojowi technologii – w XXI wieku pojawiły się przesłanki o możliwościach 3D i sztucznej inteligencji, a Building Information Modeling, czyli Modelowanie Informacji o Budynku spełnia te założenia i ustala nowe standardy w światowym budownictwie.

Optymalizacja pracy, czasu, kosztów, analizy energetycznej, zarządzania nieruchomością oraz analizy czynników ryzyka to tylko niektóre z założeń BIM. Dzięki modelowaniu informacji o budynku branża budowlana przeżywa renesans. 

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Program kształcenie będzie poruszał tematykę związaną z naukami technicznym i ścisłymi.

 

Studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk matematycznych, technicznych czy informatycznych. W toku nauki, studenci poznają nowoczesną technologie BIM, na co dzień stosowaną w branży architektonicznej i budowlanej.

Dodatkowo, w siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów związanych z tą tematyką. Oto wybrane z nich:

 

 • Podstawy mechaniki ogólnej
 • Grafika 2D w ujęciu BIM
 • Chemia budowlana

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM wykształcisz szereg umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej praktyce zawodowej.

Jako student nauczysz się modelowania cyfrowego przy zastosowaniu zaawansowanej technologii BIM. Ponadto, zdobędziesz kompetencje z zakresu projektowania czy tworzenia rysunku technicznego.

Studenci rozwiną również swoje zdolności językowe i poznają specjalistyczną terminologię branżową, dzięki czemu zwiększą swoje szanse na międzynarodową karierę.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM to najlepsza oferta edukacyjna dla wszystkich, którzy obudzeni w środku nocy, są w stanie wyrecytować najważniejsze trendy we współczesnym budownictwie, łącznie z nowatorskimi technologiami, które optymalizują procesy inwestycyjne.
Jeśli chcesz rozszyfrować skrót BIM i dowiedzieć się, co świadczy o jego technologicznej potędze, marzysz o zostaniu znanym konstruktorem budowlanym, któremu na imię innowacje, a na nazwisko postęp i chciałbyś wykorzystać potencjał modelowania informacji o budynku w praktyce, to studia zdecydowanie dla Ciebie. Zaaplikuj i świętuj – Twoja kariera akademicka i zawodowa już wkrótce nabierze rozpędu. 
 
5. Gdzie studiować budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia).

Studia stacjonarne na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia zaoczne, na naukę poświęcisz osiem semestrów. W obu przypadkach, po zakończeniu studiów, otrzymasz tytuł inżyniera.

Gdzie będziesz pracował po kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM?

Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM? Jako absolwent tego innowacyjnego kierunku z łatwością zdobędziesz zatrudnienie w budownictwie w zakresie projektowania i modelowania obiektów zarówno budowlanych, jak i inżynierskich.
Będziesz w stanie znaleźć pracę na stanowisku specjalisty do spraw nowoczesnych technik modelowania komputerowego lub pracownika zarządzającego informacją o obiektach budowlanych technologii BIM.
Dodatkowo Twoje kompetencje będą pożądane w firmach projektowych, biurach wykonawczych, ośrodkach naukowo-badawczych czy instytucjach sektora publicznego i prywatnego.
Co więcej, wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów pozwolą Ci spełnić się w ramach własnej działalności gospodarczej. Możesz zostać konstruktorem budowlanym, doradcą budowlanym, koordynatorem budowy lub operatorem środowiska technologicznego BIM. 
 
Absolwent kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • budownictwie w zakresie projektowania i modelowania obiektów budowlanych
 • budownictwie w zakresie projektowania i modelowania obiektów inżynierskich
 • studiach architektonicznych jako specjalista ds. nowoczesnych technik modelowania komputerowego 
 • pracownik zarządzający informacją o obiektach budowlanych technologii BIM
 • firmach projektowych
 • firmach wykonawczych
 • ośrodkach naukowo-badawczych
 • własna działalność gospodarcza
 • instytucjach sektora publicznego i prywatnego
 • konstruktor budowlany
 • doradca budowlany
 • operator środowiska technologicznego BIM
 • koordynator budowy

Zobacz inne kierunki Architektura i Budownictwo

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU BUDOWNICTWO Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII BIM

Komentarze (0)