Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM

Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM

Dodaj do ulubionych

Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM studia - kierunek studiów

Studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii bim
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku lub specjalności budownictwo z wykorzystaniem technologii bim możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | budownictwo z wykorzystaniem technologii bim - uczelnie >

Opis kierunku

BIM to inaczej Building Information Modeling i pozwala na holistyczne podejście do zagadnień związanych z budownictwem – od wstępnego projektu, przez modelowanie trójwymiarowe czy zarządzanie procesem budowy. Studenci w trakcie kształcenia otrzymują więc pakiet umiejętności inżynierskich, które wzbogacone będą wiedzą z pogranicza zarządzania czy administrowania dokumentacją.

 
Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2023/2024 na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM to studia, które uczą, jak korzystać z nowatorskich programów wspomagających projektowanie konstrukcji. Po zakończeniu kształcenia absolwenci znajdą pracę w biurach projektowych, architektonicznych czy firmach budowlanych, które korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM:

 • chemia,
 • fizyka,
 • fizyka i astronomia,
 • informatyka,
 • język obcy,
 • język polski,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK BUDOWNICTWO Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII BIM

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Częstochowska

Politechnika Częstochowska

Budownictwo z wykorzystaniem technologii bim stopień: (I)  (II), czas trwania: 1,5 roku • 2 lata • 3,5 roku • 4 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i forma studiów

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii bim

Forma studiów
Poziom studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM?

Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Zarówno teoretyczna, jak i praktyczna wiedza oraz umiejętności zdobyte podczas studiów, w pełni przygotowują Cię do podjęcia pracy na stanowisku inżynieryjnym.
Dowiesz się, czym jest BIM, czyli Building Information Modeling oraz na czym polega fenomen zintegrowanej metodologii, która manipuluje informacją w budownictwie, pozwalając na jej dostarczenie w każdym etapie budowy, tj. planowania, organizacji, projektowania, budowy, zarządzana projektem czy nawet rozbiórką.
Nauczysz się, w czym tkwi sedno modelowania trójwymiarowego i dlaczego technologia 3D jest tak istotna we współczesnym budownictwie. Zdobędziesz wiedzę na temat analizy kosztów i materiałów budowlanych, czasie realizacji inwestycji, lokalizowaniu błędów w dokumentacji. Ponadto będziesz w stanie tworzyć od podstaw innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne oraz w pełni zarządzać procesem inwestycyjno-budowlanym. 
 
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • modelowania informacji o budynkach, czyli tworzenia wielowymiarowych, cyfrowych modeli obiektów
 • projektowania obiektów w technologii BIM
 • rzetelnego operowania środowiskiem technologicznym BIM
 • profesjonalnej realizacji procesów inwestycyjnych
 • efektywnego zarządzania konkretnym obiektem budowlanym w procesie eksploatacji
 • korzystania z obszernej bazy programów numerycznych
 • architektury
 • wymiarowania konstrukcji budowlanych
 • znajomości dostępnych na rynku programów graficznych
 • fizyki budowli
 • znajomości programów do obróbki modeli obiektów w technologii BIM
 • terminologii z zakresu modelowania informacji o budynkach

Jak wyglądają studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM?

Współczesne budownictwo to nie tylko projektowanie i wykonawstwo obiektów miejskich, przemysłowych, komunalnych czy transportowych. Tradycyjny model studiów zakłada tworzenie wielowymiarowych konstrukcji budownictwa mieszkaniowego, zarządzanie procesem inwestycyjno-budowlanym oraz nadzór wykonawstwa.

Czym zatem jest bardzo intrygujący model budownictwa, czyli BIM? BIM to nic innego jak kolejny krok ku rozwojowi technologii – w XXI wieku pojawiły się przesłanki o możliwościach 3D i sztucznej inteligencji, a Building Information Modeling, czyli Modelowanie Informacji o Budynku spełnia te założenia i ustala nowe standardy w światowym budownictwie.

Optymalizacja pracy, czasu, kosztów, analizy energetycznej, zarządzania nieruchomością oraz analizy czynników ryzyka to tylko niektóre z założeń BIM. Dzięki modelowaniu informacji o budynku branża budowlana przeżywa renesans. 

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Program kształcenie będzie poruszał tematykę związaną z naukami technicznym i ścisłymi.

 

Studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk matematycznych, technicznych czy informatycznych. W toku nauki, studenci poznają nowoczesną technologie BIM, na co dzień stosowaną w branży architektonicznej i budowlanej.

Dodatkowo, w siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów związanych z tą tematyką. Oto wybrane z nich:

 

 • Podstawy mechaniki ogólnej
 • Grafika 2D w ujęciu BIM
 • Chemia budowlana

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM wykształcisz szereg umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej praktyce zawodowej.

Jako student nauczysz się modelowania cyfrowego przy zastosowaniu zaawansowanej technologii BIM. Ponadto, zdobędziesz kompetencje z zakresu projektowania czy tworzenia rysunku technicznego.

Studenci rozwiną również swoje zdolności językowe i poznają specjalistyczną terminologię branżową, dzięki czemu zwiększą swoje szanse na międzynarodową karierę.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM to najlepsza oferta edukacyjna dla wszystkich, którzy obudzeni w środku nocy, są w stanie wyrecytować najważniejsze trendy we współczesnym budownictwie, łącznie z nowatorskimi technologiami, które optymalizują procesy inwestycyjne.
Jeśli chcesz rozszyfrować skrót BIM i dowiedzieć się, co świadczy o jego technologicznej potędze, marzysz o zostaniu znanym konstruktorem budowlanym, któremu na imię innowacje, a na nazwisko postęp i chciałbyś wykorzystać potencjał modelowania informacji o budynku w praktyce, to studia zdecydowanie dla Ciebie. Zaaplikuj i świętuj – Twoja kariera akademicka i zawodowa już wkrótce nabierze rozpędu. 
 
5. Gdzie studiować budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Studia stacjonarne na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia zaoczne, na naukę poświęcisz osiem semestrów. W obu przypadkach, po zakończeniu studiów, otrzymasz tytuł inżyniera.

Gdzie będziesz pracował po kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM?

Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM? Jako absolwent tego innowacyjnego kierunku z łatwością zdobędziesz zatrudnienie w budownictwie w zakresie projektowania i modelowania obiektów zarówno budowlanych, jak i inżynierskich.
Będziesz w stanie znaleźć pracę na stanowisku specjalisty do spraw nowoczesnych technik modelowania komputerowego lub pracownika zarządzającego informacją o obiektach budowlanych technologii BIM.
Dodatkowo Twoje kompetencje będą pożądane w firmach projektowych, biurach wykonawczych, ośrodkach naukowo-badawczych czy instytucjach sektora publicznego i prywatnego.
Co więcej, wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów pozwolą Ci spełnić się w ramach własnej działalności gospodarczej. Możesz zostać konstruktorem budowlanym, doradcą budowlanym, koordynatorem budowy lub operatorem środowiska technologicznego BIM. 
 
Absolwent kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • budownictwie w zakresie projektowania i modelowania obiektów budowlanych
 • budownictwie w zakresie projektowania i modelowania obiektów inżynierskich
 • studiach architektonicznych jako specjalista ds. nowoczesnych technik modelowania komputerowego 
 • pracownik zarządzający informacją o obiektach budowlanych technologii BIM
 • firmach projektowych
 • firmach wykonawczych
 • ośrodkach naukowo-badawczych
 • własna działalność gospodarcza
 • instytucjach sektora publicznego i prywatnego
 • konstruktor budowlany
 • doradca budowlany
 • operator środowiska technologicznego BIM
 • koordynator budowy

Zobacz inne kierunki Architektura i Budownictwo

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Architektura i Budownictwo - podyplomowe

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU BUDOWNICTWO Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII BIM

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ulica Rzemieślnicza 5, 81-855 Sopot https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCsza https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/59f1e-sans-sopot.jpg Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
 • Wydział Nauk Społecznych, Wydział Humanistyczny, Wydział Teologiczny oraz Wydział Prawa i Administracji UŚ https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGo https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/397da-US-Katowice.jpg Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • ul. Kowalska 5 20-115 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ73HP7UFXIkcR6V4MugltyWs https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/9778e-collegium-humanum.jpg Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Lublinie)
 • ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00 – 908 Warszawa 46 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ8WBAKPfKHkcRBWVI4EFdjeM https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/113ce-wat.jpg Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
 • Uniwersytet Zielonogórski, Kampus A, budynek A-29, ul. prof. Z. Szafrana 4a, Zielona Góra https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=uniwersytet%20zielonog%C3%B3rski https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/acf58-uniwersytet-zielona-gora.jpg Uniwersytet Zielonogórski
 • Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJuZqGraPpD0cRMBocD0T8VY8 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d8caa-awl-wroclaw.jpg Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu