1. Typ i tryb studiów
Kierunek ochrona zasobów przyrodniczych jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku Ochrona zasobów przyrodniczych możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk przyrodniczych.
2. Program studiów i przedmioty
W ramach studiów na kierunku ochrona zasobów przyrodniczych zdobędziesz kompleksową wiedzę z zakresu biologii, przyrody oraz ekologii. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innym takich jak:
-
Zoologia bezkręgowców
-
Identyfikacja roślin zalążkowych
-
Geograficzne systemy informacyjne
-
Ekologia molekularna
Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Jako student powyższego kierunku, wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się zarządzania środowiskiem naturalnym oraz zasobami przyrody.
Ponadto poznasz zasady monitoringu środowiska oraz obsługi geograficznego systemu informacyjnego. Studenci rozwiną także kompetencje językowe, dzięki czemu zwiększą swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
4. Dla kogo ten kierunek
Dynamiczny rozwój współczesnej cywilizacji doprowadził ludzkość do świata pełnego wygód, w którym niemal każdy posiada własny środek transportu, ma możliwość zakupienia działki na dowolnym terenie, a przemysł grzewczy zapewnia optymalną temperaturę o każdej porze roku.
Niestety, wszystkie procesy prowadzące do istnienia wymienionych wcześniej udogodnień znacząco godzą w dobro środowiska, zaburzając naturalną harmonię ekosystemu.
Tony produkowanych przez samochody spalin powoli zatruwają nie tylko roślinność, ale i mieszkańców miast, a wycinanka lasów pod budowę działek i w celu produkcji energii przyczynia się do ginięcia zagrożonych gatunków zwierząt i zmniejszenia produkcji życiodajnego tlenu.
Degradacja środowiska implikuje potrzebę wykształcenia kadry pracowniczej świadomej konsekwencji idących za niszczeniem ekosystemu i gotowej, aby temu przeciwdziałać.
Dlatego też powstały studia na kierunku ochrona zasobów przyrodniczych adresowane do przyszłych studentów chcących przyczynić się do zapobiegania i minimalizowania negatywnych skutków przemysłowej działalności człowieka. Jeśli czujesz, że to właśnie ty jesteś idealnym kandydatem, nie zwlekaj dłużej i aplikuj!
5. Gdzie studiować Ochronę zasobów przyrodniczych
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek Ochrona zasobów przyrodniczych: