Powiedzieć, że Logistyka jest przyszłościową dziedziną, którą chciałoby uprawiać wielu młodych ludzi, to jak nic nie powiedzieć. W erze narastającej globalizacji i uprzemysłowienia każdego sektora gospodarczego, praca fachowców zdolnych do specjalistycznego planowania, zarządzania przepływem surowców i transportem oraz wdrażania konkretnych działań usprawniających wymienione procesy jest na wagę złota. Z tego względu studia na kierunku Logistyka stanowią bardzo atrakcyjną propozycję dla absolwentów szkół średnich, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z szeroko rozumianymi działaniami związanymi z planowaniem oraz rozwinąć posiadane kompetencje menadżerskie.
Specyfika, jaką charakteryzują się studia logistyczne, jest nieco trudna do zdefiniowania ze względu na interdyscyplinarność tego wyjątkowego kierunku, który bez trudu znajduje wspólny mianownik dla nauk technicznych, opartych na założeniach najwybitniejszych matematyków oraz dziedzin z pogranicza zarządzania, opracowanych przez liderów w swoich dziedzinach.
Częstochowa jest jednym z ośrodków akademickich w Polsce i jednocześnie miejscem, w którym można rozwijać swoje kompetencje ściśle związane z opisywanym kierunkiem kształcenia. Jeśli to miasto jest ci na tyle bliskie, że chciałbyś spędzić w nim kilka lat potrzebnych na ukończenie opisywanego kierunku studiów, to Politechnika Częstochowska okaże się prawdopodobnie najlepszym miejscem, o którym powinieneś pomyśleć przy okazji rekrutacji.
1. Czego się nauczysz na studiach
Uczelnie w Częstochowie, które zaoferowały przyszłym studentom możliwość podjęcia studiów logistycznych lub innych interdyscyplinarnych, postarały się o uposażenie przyszłych absolwentów w jak najlepsze kompetencje. W związku z opracowaniem najbardziej optymalnej siatki kształcenia, prowadzącej do uposażenia przyszłych absolwentów w interdyscyplinarną wiedzę, popartą konkretnymi kompetencjami praktycznymi, każdy absolwent będzie miał szansę na znalezienie dobrej pracy w zawodzie. Jeżeli coraz poważniej myślisz o podjęciu Logistyki, z pewnością zainteresują cię przedmioty, wchodzące w skład programu kształcenia. Oto niektóre z nich:
analiza systemowa,
statystyka,
zarządzanie,
ekonomia,
marketing,
podstawy psychologii.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku logistyka możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku logistyka w Częstochowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Częstochowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Osoby, które chciałyby w przyszłości zajmować się Logistyką, powinny wyróżniać się umiejętnością doskonałego zorganizowania własnego czasu oraz przestrzeni wokół siebie. Ponadto doceniona zostanie zdolność do kreatywnego myślenia, chęć przejmowania inicjatywy oraz dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne, bowiem poszerzanie sieci kontaktów jest w tej branży niezwykle cenne.
Pamiętając o ogromnej liczbie chętnych do podjęcia Logistyki każdego roku, warto zawczasu uświadomić sobie, czy na pewno jest to kierunek dla nas. Jeżeli z pełnym przekonaniem stwierdzisz, że sylwetka idealnego kandydata pokrywa się z twoimi cechami osobowości i charakteru, aplikuj na studia logistyczne w Częstochowie!
4. Program studiów
Początki studiowania Logistyki prawdopodobnie skupią się na zaprezentowaniu każdemu studentowi materiału, leżącego u podstaw opisywanego kierunku. Dlatego też decydując się na podjęcie tych studiów, zmierzysz się z obowiązkiem przyswojenia szerokiej wiedzy matematycznej, zapoznania się z historią kierunku oraz oswojenie z koniecznością podejmowania częstej pracy zespołowej.
Późniejsze etapy kształcenia będą przebiegały w sposób uzależniony od dokonanego wyboru konkretnej specjalności. Najczęściej władze uczelni oferują następujące dziedziny kształcenia:
-
inżynierię systemów logistycznych,
-
logistykę międzynarodową,
-
zarządzanie logistyką w przedsiębiorstwie.