Studia na kierunku logistyka w Poznaniu to inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).
Studia na kierunku logistyka w Poznaniu | |
---|---|
Rok akademicki | 2022/2023 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku logistyka w Poznaniu rozpocznie się 29 marca 2022 r. i potrwa do 31 października 2022 r. | Logistyka Poznań - terminy rekrutacji >
Uczelnie
czytaj dalej wszystko o Logistyka - Poznań
Specjalności na kierunku zarządzanie
Specjalności na kierunku germanistyka
Żeby dostać się na uczelnie w Poznaniu, które oferują możliwość podjęcia Logistyki, należy wykazać się dość szeroką wiedzą matematyczną oraz z języka obcego nowożytnego. Niektóre uczelnie biorą pod uwagę również wynik egzaminu maturalnego np. z geografii i fizykii.
Szczęśliwcy, którym udało się uzyskać tytuł finalisty lub laureata olimpiad przedmiotowych o zakresie ogólnopolskim, będą mieli znacznie ułatwiony start na każdą uczelnię – otrzymają bowiem stuprocentowy wynik z matury bez konieczności podchodzenia do egzaminu, jeśli nie jest on konieczny do zdobycia świadectwa maturalnego.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
W Poznaniu logistykę można studiować na 2 uczelniach publicznych oraz na 5 niepublicznych. Publiczne szkoły wyższe to: Politechnika Poznańska (Wydział Inżynierii Zarządzania) i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz niepubliczne (prywatne): Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wyższa Szkoła Logistyki, Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska w Poznaniu, Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu.
Logistykę w Poznaniu można studiować bezpłatnie tylko w formie stacjonarnej na: Politechnice Poznańskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Studia niestacjonarne (zaoczne) na kierunku logistyka w Poznaniu można podjąć na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, Wyższej Szkole Logistyki, Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska w Poznaniu, Wyższej Szkole Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu oraz Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu.
Studia niestacjonarne na uczelniach publicznych i prywatnych są płatne. Ceny za jeden rok akademicki na kierunku logistyka w Poznaniu wahają się od 4780 zł do 5260 zł za pierwszy rok studiów.
Niestety wszystkie studia niestacjonarne, które oferowane są przez uczelnie publiczne i niepubliczne są płatne. Wyjątkiem są jedynie studnia stacjonarne na uczelniach publicznych.
Mimo, że wielu z nas codziennie mija olbrzymie samochody na drogach. niewielu jednak domyśla się skąd i dokąd one zmierzają. Czy jadą z towarami by zapełnić półki świeżym chlebem? A może właśnie wiozą potrzebne lekarstwa do aptek? Któż z nas zastanawiał się, jak działa i funkcjonuje logistyka? Z czym dokładnie wiąże się ta dziedzina wiedzy?
Na wiele z tych pytań odpowiadają uczelnie w Poznaniu, oferując swoim przyszłym studentom właśnie ten kierunek. dlaczego logistyka jest taka ważna? Ponieważ dzięki niej nie brakuje nam towarów w sklepach, a szeroko pojęty transport jest dzisiaj jedną z najlepiej rozwijających się branż na świecie. Jest ona na tyle dynamiczna, że niemal każdy po zakończonych studiach na kierunku logistyka, powinien bez problemu znaleźć pracę.
Największe polskie i zagraniczne firmy wciąż szukają specjalistów w tej dziedzinie, a oferty na rynku pracy pojawiają się jak grzyby po deszczu. Dzięki temu wyżej wymienione studia, cieszą się niesłabnącą sławą oraz stałym zainteresowaniem.
Poznańskie uczelnie wyższe tak przygotowały swój program studiów, by każdy absolwent tego kierunku miał niezbędną wiedzę i potrzebne umiejętności, aby poradzić sobie w pracy o podobnym profilu. Zagadnienia dotyczące transportu spedycji i logistyki samej w sobie będą tutaj szeroko rozwijane. Główny jednak nacisk będzie kładziony na nauki ścisłe – matematykę oraz fizykę.
To właśnie te dwie dziedziny będą omawiane najbardziej szczegółowo, a profesorowie dołożą wszelkich starań, by przekazać swoim studentom jak najbardziej rozszerzoną wiedzę.
Przedmioty wdrażane przez większość uczelni w Poznaniu to:
Logistyka to bardzo specyficzna dziedzina–rozwijająca się bardzo dynamicznie i nie lubiąca stania w miejscu. Taki właśnie powinien być przyszły student tego kierunku. Musi on lubić zmiany, które w późniejszej pracy będą nieodzownym elementem zagadnień logistycznych.
Bardzo ważna jest tutaj odporność na stres–wiele decyzji należy podejmować w kilku chwilach, a decyzje te mogą wpływać na całym siatkę późniejszych wydarzeń. Jedną z ważniejszych cech, jaką powinien posiadać przyszły student logistyki jest umiejętność planowania i organizacji swojej pracy. Poprzez natłok wydarzeń, można niejednokrotnie pogubić się w swoich planach i zamiarach, a dobry logistyk powinien takie wydarzenia redukować.
W branży tej bardzo ważna jest terminowość. Dotyczy to nie tylko swoich działań, ale także zlecania w pracy innym. Tak naprawdę logistyka opiera się na kalendarzu i czasie, który niestety czasami bywa bezlitosny. Kandydat na te studia, powinien także odznaczać się precyzją. Jest to niezwykle ważna cecha, jeśli młody człowiek chciałby zostać w przyszłości spedytorem. Koordynowanie dostaw, łączenie ich z nadawcą i odbiorcą, a także kalkulacja kosztów to bardzo złożone procesy, wymagające olbrzymiej precyzji.
Wiedza
W trakcie studiów można dowiedzieć się jaki jest charakter procesów logistycznych, a także współczesne jej kierunki. Przyszły student pozna metody, narzędzia i techniki wykorzystywane w logistyce, a także rodzaje transportu.
Dzięki tym studiom młody człowiek będzie potrafił zarządzać małą grupą ludzi, nauczy się czym jest spedycja, udoskonalając przy tym swój warsztat. Przyszły student poznam wybrane koncepcje funkcjonowania logistyki, pod kątem ekonomicznym, społecznym i technicznym. Zrozumie także, jakie są zasady ochrony własności przemysłowej.
Umiejętności
W trakcie kształcenia student nauczy się prawidłowo interpretować zjawiska logistyczne a także zachodzące w nim procesy. Pozna, jak analizować przyczyny i jego przebieg oraz interpretować i wykorzystywać podstawową wiedzę teoretyczną. Z
dobyte umiejętności będzie rozwijał, korzystając ze źródeł krajowych i zagranicznych oraz umiejętności te będzie pogłębiał. Studiowanie logistyki nauczy go pracy w grupie. Podczas studiów, słuchacz udoskonali swój język angielski, tak bardzo potrzebny w realizowaniu się w późniejszej pracy.
Kompetencje społeczne
Po zakończeniu studiów absolwent będzie miał świadomość swojej wiedzy i umiejętności, która ułatwi mu pozycjonowanie swojej postawy w grupie. Doskonale poradzi sobie w grupie specjalistów, a także jako samodzielny pracownik. Przyszły logistyk będzie wiedział, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych, a także dowie się jak pracować pod presją czasu.
Niestraszne mu będzie podejmowanie szybkich decyzji, a co za tym idzie nabierze pewności siebie w swoich działaniach.
Studia na kierunku Logistyka w Poznaniu, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).
Studia w Poznaniu na kierunku Logistyka należą do szerokiego grona kierunków, które dzielą się na dwa komplementarne etapy, tworzące spójną całość. Studia pierwszego stopnia na tym kierunku mogą zostać zwieńczone uzyskaniem przez absolwentów dyplomu inżyniera.
Jeśli marzy ci się rola inżyniera logistyki – wybierzesz trwające od trzy i pół roku do czterech lat studia.
Studia magisterskie drugiego stopnia na kierunku Logistyka będą swoistym uzupełnieniem czasu trwania pierwszego stopnia edukacji do pięciu lat. W praktyce oznacza to, że inżynierowie będą potrzebować od półtora roku do dwóch lat.
Logistyka w Poznaniu - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
studia I stopnia | od 3 do 4 lat | licencjat / inżynier |
studia II stopnia | od 1,5 do 2 lat | magister / magister inżynier |
Przyszły logistyk nie powinien obawiać się o pracę po studiach–największe polskie i zagraniczne firmy oferujące swoje towary wciąż poszukują najlepszych specjalistów tej dziedziny. Wystarczy włączyć komputer, a w wyszukiwarce wpisać frazę „logistyka praca” by zobaczyć, że zajęć po tym kierunku nie brakuje.
Na rynku istnieje bowiem wiele firm z obszaru TSL (transport– spedycja– logistyka), które oferują pracę osobom o zdolnościach komunikacyjnych i interpersonalnych. Bardzo ważna jest tutaj współpraca z innymi ludźmi oraz firmami, które tworząc jedną załogę mogą pomóc pracownikowi w stworzeniu dobrego teamu.
Kolejnym miejscem, w którym absolwent studiów W Poznaniu mógłby znaleźć pracę jest agencja celna. Niezbędna jest tutaj jednak znajomość przepisów granicznych, cierpliwość i stalowe nerwy. Pomysłowość przemytników bywa naprawdę zaskakująca, więc niejednokrotnie należy zachować spokój w trakcie kontroli. Jeśli więc pasjonują cię postępowania w razie przestępstwu granicznych, jest to dobry kierunek!
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku logistyka
Gdzie można ubiegać się o pracę? W firmach logistyczno-spedycyjnych, branży TSL a także w przedsiębiorstwach produkcyjnych usługowych lub jednostkach sektora publicznego. Absolwent logistyki może poradzić sobie prowadząc albo pracując w sklepie internetowym jako specjalista do spraw logistyki.
Im więcej jest miejsc, w których można ubiegać się o pracę, tym pracodawcy są hojniejsi, wypłacając dobre wynagrodzenie swoim pracownikom. Dzięki temu logistyka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród potencjalnych kandydatów na te studia.
Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku logistyka
Absolwenci kierunku studiów Logistyka mają przed sobą szeroki wybór miejsc pracy m.in. w firmach logistycznych, spedycyjnych lub transportowych. Najczęściej wybieranymi zawodami przez absolwentów jest: logistyk, spedytor oraz planista. Jakie obowiązki do nich należą i ile zarabiają?
Logistyk
Może on podjąć pracę w firmach lub działach logistycznych. Do jego głównych zadań należy sprawowanie funkcji logistycznych w firmie. Na co dzień zajmuje się on organizacją i planowaniem działań na linii produkcyjnej, transportu oraz planowaniem działań pracowników produkcji lub magazynów. Odbiera zaopatrzenie, a także organizuje eksport. Mediana zarobków logistyka to 3970 zł brutto.
Spedytor
Spedytor może podjąć pracę w firmach spedycyjnych lub transportowych. Zajmuje się on głównie importem oraz eksportem. Przygotowuje on niezbędną dokumentację, ustala jak najlepszą i najszybszą trasę przejazdu, a także odpowiada za rozliczanie i zabezpieczanie transportu. Ustala również kto odpowiada za przewóz danego towaru. Mediana zarobków spedytora wynosi około 5150 zł brutto.
Planista
Jak sama nazwa stanowiska wskazuje planista to ktoś kto odpowiada za planowanie pewnych działań w firmie. Może on podjąć pracę w przedsiębiorstwach lub firmach zajmujących się produkcją. Planista odpowiada za prowadzenie dokumentacji dotyczącej planów produkcji, zleceń oraz ich realizacji. Kontroluje pracę na magazynie i produkcji, aby ze wszystkich zobowiązań móc wywiązać się na czas. Współpracuje również z innymi działami w firmie odpowiedzialnymi np. odpowiedzialnymi za transport. Mediana zarobków planisty wynosi 5360 zł brutto.
Źródło: wynagrodzenia.pl/ praca.pl (marzec 2022)
*Pamiętaj, że wynagrodzenia mogą się różnić pomiędzy sobą, na co ma wpływ wiele czynników. Wahania w stawkach zależą od wykształcenia, stażu pracy, ukończonych kursów, doświadczenia, wielkości firmy, a nawet miejsca pracy – stawki różnią się w zależności od regionu i miasta.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku logistyka, w roku akademickim 2022/2023, Politechnika Poznańska oferuje 120 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.
Bezpłatne nauczanie oferuje również Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PUT, UE w Poznaniu oraz uczelniach prywatnych. Ceny wahają się od 5200 zł do 5900 zł za pierwszy rok studiów.
Uczelnie na których można studiować kierunek logistyka w Poznaniu:
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Kandydaci na studia przyjmowani są na podstawie listy rankingowej – liczba miejsc na poszczególnych kierunkach jest ograniczona, a o dostaniu się na wybrane studia decyduje się w trakcie postępowania kwalifikacyjnego.
Limity miejsc na kierunku logistyka w Poznaniu:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Osoby, którym zależy na podjęciu bezpłatnej nauki, mogą zdecydować się na rozpoczęcie studiów stacjonarnych w uczelni publicznej. Nauka niestacjonarna w uczelniach publicznych oraz studia w prywatnych szkołach wyższych są z kolei płatne.
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Informację o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu się na wybrane studia kandydaci otrzymują za pomocą systemu IRK lub ERK w swoim prywatnym profilu. Dzięki temu mogą oni nie tylko dowiedzieć się o tym, czy dostali się na wybrany kierunek, ale także poznać wynik, który zdobyli w procesie kwalifikacyjnym.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Dokumenty rekrutacyjne składać można bezpośrednio w siedzibie uczelni lub za pomocą poczty tradycyjnej czy elektronicznej, w zależności od formy, którą dopuszcza wybrana szkoła wyższa. Kandydaci na studia muszą pamiętać o tym, by dostarczyć komplet wymaganych dokumentów w wyznaczonym przez uczelnię terminie.
Kandydaci na studia w poszczególnych uczelniach mogą składać dokumenty rekrutacyjne zazwyczaj tuż po ogłoszeniu listy rankingowej, a na ich dostarczenie mają najczęściej kilka dni. Pamiętaj – dostarczenie niekompletnego zestawu dokumentów lub dostarczenie dokumentów po upłynięciu ustalonego przez uczelnię terminu może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia!
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Uczelnie w Poznaniu - kierunek logistyka:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Poznaniu) | niestacjonarne, stacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Politechnika Poznańska (Wydział Inżynierii Zarządzania PP) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (Logistyka) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I stopnia | więcej |
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu | niestacjonarne, stacjonarne | studia I stopnia | więcej |
Wyższa Szkoła Logistyki | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Proces rekrutacji
Aby dostać się na poznańską uczelnię, należy najpierw zalogować się i założyć profil kandydata na wybranej przez siebie szkole wyższej. Następnie trzeba uiścić opłatę rekrutacyjną, w wysokości podanej na stronie internetowej. kolejnym krokiem jest doniesienie do dziekanatu wybranej uczelni niezbędnych dokumentów–uwaga!
Należy zrobić to w terminie podanym przez wybraną szkołę wyższą. W przeciwnym razie, nawet najlepszy wynik na maturze nie zapewni nam miejsca na liści studentów. Niewywiązanie się z terminu wiąże się z usunięciem z listy przyszłych adeptów logistyki!
Niemniej, polecamy sprawdzić na stronie wybranej uczelni wyższej, jak wygląda rekrutacja.
Jakie przedmioty brane są pod uwagę
Każda uczelnia ma swoje wymagania jeśli chodzi o przedmioty, które są brane pod uwagę w trakcie rekrutacji. Zalecamy sprawdzić te informacje na stronie internetowej wybranej uczelni. trzeba jednak powiedzieć, że logistyka to kierunek interdyscyplinarny, dla tego przedmioty brane pod uwagę to między innymi biologia, fizyka, informatyka, język polski i matematyka.
Maturzysta zdający te przedmioty na poziomie rozszerzonym zapewni sobie lepszy rezultat podczas rekrutacji. Dobrze jest także, wziąć udział w olimpiadzie przedmiotowej, która zapewni miejsce na liście studentów (jeśli jest się finalistą bądź laureatem).
Wymagane dokumenty
Na każdej z wybranej uczelni, wymagane dokumenty są podobne. Zwykle, jest to:
Radzimy jednak sprawdzić wymagania osobiście.
STUDIA W POZNANIU - ważne informacje
LOGISTYKA - ważne informacje
studia logistyka i transport w Poznaniu
Nie ma lepszej drogi do przekonania się o renomie interesującego nas kierunku studiów niż poprzez poznanie opinii na jego temat.
Katarzyna, absolwentka studiów na kierunku Logistyka w Poznaniu, mówi:
„Dlaczego zdecydowałam się na Logistykę? Przez długi czas zastanawiałam się jaki właściwie kierunek chciałabym podjąć. Do Logistyki przekonała mnie jej wszechstronność, fakt, że aby być specjalistą w tym fachu, należy opanować w dobrym stopniu kilka pozornie niezależnych od siebie dziedzin nauki. A ja bardzo lubię wyzwania. Tuż po ukończeniu studiów udało mi się zdobyć zatrudnienie w dobrze prosperującej firmie logistycznej, a w przyszłości mam nadzieję na założenie własnej działalności.”
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
#MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia