Fizyka techniczna - Warszawa

Fizyka techniczna - Warszawa

Studia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Fizyka techniczna stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku lub 2 lata
forma: stacjonarne

23.06.2024

Fizyka techniczna studia Warszawa 2024| woj. mazowieckie

Fizyka techniczna w Warszawie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 8 różnych specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi konstruktora. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu programowania czy optyki.

Fizyka techniczna - Warszawa
Studia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku lub 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Fizyka techniczna pozwala zdobyć interdyscyplinarną wiedzę z pogranicza różnych dyscyplin ścisłych, które wpływają na kształt współczesnej fizyki. Studenci uczestniczyć będą więc w szeregu zajęć poświęconych fizyce, biofizyce czy nawet matematyce. W siatce programowej nie może zabraknąć też zajęć informatycznych! Studenci podczas zajęć praktycznych nauczą się również projektowania i wykonywania eksperymentów fizycznych. W planie zajęć możemy spodziewać się przedmiotów takich jak np. podstawy projektowania przyrządów wirtualnych, grafika inżynierska, wstęp do fizyki jądrowej, elektrodynamika czy fizyka kwantowa.

Absolwenci kierunku fizyka techniczna porządani są na rynku pracy w każdej gałęzi przemysłu. Wiedza zdobyta w trakcie studiów pozwala na zdobycie zatrudnienia w roli konstruktora, testera, a także programisty. Fizyka techniczna otwiera przed swoimi absolwentami drzwi do takich miejsc zatrudnienia jak biura patentowe, a nawet firmy przemysłu kosmicznego. Niektórzy inżynierowie decydują się na kontynuację swojej naukowej kariery, znajdując zatrudnienie w jednostkach badawczych bądź w szkolnictwie wyższym.

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie rozpocznie się 3 czerwca 2024 r. i potrwa do 28 sierpnia 2024 r. | Fizyka techniczna Warszawa - terminy rekrutacji >

Studia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej). 

Gdzie studiować kierunek fizyka techniczna w Warszawie

Studia w Warszawie 2024/2025 na kierunku fizyka techniczna możesz podjąć na 1 uczelni publicznejPolitechnice Warszawskiej (Wydział Fizyki PW).

Kierunek fizyka techniczna - uczelnie w Warszawie

Sprawdź

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek fizyka techniczna w Warszawie

Jeżeli chcesz wziąć udział w rekrutacji na kierunek fizyka techniczna, to oczywiste jest, że musisz doskonale przygotować się z różnego rodzaju przedmiotów ścisłych. To one są bowiem najwyżej punktowane i mają decydujące znaczenie, kto znajdzie się na liście osób przyjętych. Szczególną uwagę powinieneś zatem poświęcić na naukę przedmiotów takich jak: matematyka, fizyka, fizyka i astronomia oraz informatyka. Nie zapomnij również o przygotowaniu z dowolnie wybranego języka nowożytnego. On również znajduje się w wymogach rekrutacyjnych na studia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie

Studia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku lub dwa lata.

Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Uczelnie w Warszawie - kierunek fizyka techniczna:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Warszawska (Wydział Fizyki PW) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Jeżeli już zadecydowałeś, że chcesz rozpocząć studia na kierunku fizyka techniczna, to drugim najważniejszym krokiem, jaki musisz wykonać, to wybór miasta, w którym będziesz poszerzać swoje horyzonty intelektualne. Uczelnie w Warszawie mają ten kierunek w swojej ofercie. Swoją intelektualną przygodę możesz rozpocząć na prestiżowej Politechnice Warszawskiej. To uczelnia z bardzo długą tradycją dydaktyczną, która każdego roku wypuszcza na rynek pracy nowych, doskonale przygotowanych do pracy specjalistów. Jeśli wybierzesz tę uczelnię, możesz mieć pewność, że nad twoim wykształceniem będzie czuwać najlepsza kadra profesorska.

Kierunki studiów takie jak fizyka techniczna muszą mieć jasno sprecyzowany program nauczania. Powinny się w nim znaleźć przedmioty z różnych dyscyplin ścisłych, ponieważ we współczesnych badaniach naukowych wszystkie te dyscypliny przenikają się. Musisz być przygotowany na to, że twój akademicki czas wypełniać będą przedmioty, które ściśle związane są nie tylko z fizyką, lecz także matematyką, informatyką, czy programowaniem. Będziesz uczyć się przede wszystkim praktycznego wykorzystania zdobyczy fizyki oraz techniki.

Kierunki studiów w Warszawie takie jak fizyka techniczna mają bardzo rozbudowany program kształcenia. Dzieje się tak dlatego, że pasjonaci nauk ścisłych muszą poznać większość zagadnień także z pokrewnych dyscyplin naukowych. Kształcenia na tym kierunku można podzielić zatem na kilka podstawowych bloków dydaktycznych. Oprócz podstawowych nauk fizycznych, studenci zgłębiać będą także przykładowo:

 • metody matematyczne fizyki;
 • probabilistykę;
 • podstawy programowania;
 • programowanie obiektowe;
 • czy podstawy elektroniki.

 

Pamiętaj, że to dopiero podstawowy blok zajęć. Trzeba mieć świadomość, że aby badać skomplikowane procesy fizyczne i techniczne, potrzebna jest doskonała wiedza podstawowa. To ona pozwala na poszerzanie horyzontów myślowych. Studia w Warszawie zagwarantują ci zatem uczestniczenie w takich zajęciach i ćwiczeniach praktycznych, podczas których poznasz:

 • podstawy optyki;
 • założenia fizyki jądrowej;
 • fizykę ciała stałego;
 • czy fizykę statystyczną.

 

Przed tobą rysuje się kilka naprawdę intensywnych lat kształcenia. Jeśli czujesz jednak, że nauki fizyczne od zawsze są ci bliskie i fascynuje cię eksplorowanie rzeczywistości, to studia na kierunku fizyka techniczna przyniosą ci bardzo dużo radości.

 

Jakie są specjalności na fizyce technicznej w Warszawie

Współczesne studia z fizyki technicznej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku fizyka techniczna w Warszawie: optoelektronikafizyka medyczna, materiały i nanostruktury fizyka komputerowa.

Sprawdź specjalności na fizyce technicznej w Warszawie

Ile trwają studia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie

Ile trwają studia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie

Studia na kierunku Fizyka techniczna w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Sprawdź

Fizyka techniczna w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku lub 2 lata magister inżynier
Jaka praca po fizyce technicznej

Jaka praca po fizyce technicznej

Uczelnie w Warszawie co roku wybierane są przez bardzo wielu absolwentów szkół średnich. Studia w stolicy to niepowtarzalna szansa, by kształcić się pod okiem najlepszych wykładowców. To także możliwość odbycia wielu inspirujących straży, praktyk i wolontariatów, które bardzo doceniane są przez pracodawców, ponieważ świadczą o nieustającej chęci rozwoju intelektualnego, jak i zawodowego. W program kształcenia na studiach na kierunku fizyka techniczna wpisane są właśnie różnego rodzaju praktyki i staże, które przygotowywać będą przyszłych inżynierów do jak najlepszego startu na rynku pracy.

Po zakończeniu studiów na kierunku fizyka techniczna będziesz mógł ubiegać się o zatrudnienie w różnorodnych sektorach przemysłowych, ponieważ dziś każdy z nich korzysta z najnowszych zdobyczy fizyki oraz techniki. Swoją pracę możesz zatem znaleźć w oparciu o dodatkowe zainteresowania. Jeżeli zatem interesuje cię motoryzacja, pracę możesz znaleźć w sektorze motoryzacyjnym. Jeżeli fascynuje cię astronomia, możesz ubiegać się o zatrudnienie w przemyśle kosmicznym.

Twoje miejsce zatrudnienia zależeć będzie także od wybranej specjalizacji, ponieważ to ona w znacznym stopniu charakteryzuje umiejętności i kwalifikacje. Osoby, które specjalizowały się z zakresu fizyki medycznej, świetnie odnajdą się właśnie w tej branży. Poza tym na abiturientów tego kierunku czeka praca w różnego rodzaju:

 • jednostkach badawczych;
 • biurach konstrukcyjnych;
 • firmach zajmujących się produkcją urządzeń technicznych;
 • instytucjach naukowych;
 • jednostkach testowych;
 • biurach patentowych itd.;
 • sektorze szkolnictwa itd.

 

Pamiętaj także, że twoja praca może mieć zasięg międzynarodowy. Swoją karierę będziesz mógł swobodnie rozwijać w firmach i przedsiębiorstwach także poza granicami kraju.

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów fizyka techniczna?

Po ukończeniu studiów na kierunku Fizyka techniczna czeka na ciebie wiele możliwości zawodowych oraz wiele ścieżek kariery. Jak one wyglądają? Część absolwentów decyduje się na karierę naukową i pozostają na uczelni, gdzie kontynuują naukę i wraz z innymi pracownikami prowadzą badania. Jednak większość decyduje się na podjęcie zatrudnienia m.in. w biurach konstrukcyjnych, jednostkach testowych, biurach patentowych, firmach zajmujących się produkcja urządzeń technicznych, a także w szkolnictwie. Jak sam widzisz, możliwości jest wiele, a najczęściej obejmowanymi stanowiskami przez absolwentów Fizyki technicznej są m.in. konstruktor, programista, a także tester. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?

 

Konstruktor

Absolwenci kierunku Fizyka techniczna mogą podjąć zatrudnienie jako konstruktorzy. Czym zajmuje się konstruktor na co dzień? Konstruktorzy sprawują nadzór nad opracowanymi projektami i pilnują, aby wykonywane np. prototypy były stworzone zgodnie z wytycznymi. Konstruktorzy zajmują się również prowadzeniem dokumentacji, która służy później np. do ulepszenia projektu, a także znalezienia ewentualnych błędów. Mediana zarobków konstruktora wynosi około 5990 zł brutto miesięcznie.

 

Programista

Niektórzy z absolwentów Fizyki technicznej decydują się również na objęcie stanowiska programisty. Czym zajmuje się programista? Najczęściej odpowiada on za projektowanie, a także tworzenie i testowanie systemów lub aplikacji, dla danej firmy lub przedsiębiorstwa. Programiści mogą również zajmować się tworzeniem stron internetowych oraz poprawkami i jej aktualizacją. Do innych obowiązków programisty możemy zaliczyć także czuwanie nad poprawnym działaniem danych systemów lub aplikacji, a także naprawę zgłaszanych usterek. Warto dodać, że programiści mogą pracować także na własny rachunek poprzez prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Mediana zarobków programisty wynosi około 7780 zł brutto miesięcznie.

 

Tester

Po ukończeniu studiów na kierunku Fizyka techniczna możesz również zostać testerem. Co należy do zadań testera? Tester najczęściej odpowiada właśnie za testowanie aplikacji, stron lub systemów pod różnymi kątami np. sprawcza czy aplikacja jest bezpieczna dla użytkowników, a także czy nie ma ona błędów, które zamykają aplikację w czasie jej użytkowania. Usterki, które wykryje, najczęściej zgłasza do programisty, który po naprawieniu błędów ponownie odsyła aplikację do testera. Stanowisko testera jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie on odpowiada za dopuszczenie aplikacji do użytku przez klientów. Mediana zarobków testera wynosi około 6500 zł brutto miesięcznie.

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

Jak wygląda rekrutacja na fizykę techniczną w Warszawie

Fizyka techniczna - rekrutacja na uczelniach w Warszawie:

sprawdź rekrutacja na studia w Warszawie

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Fizyka techniczna Warszawa studia i stopnia

Fizyka techniczna Warszawa studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Fizyka techniczna Warszawa studia stacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie

w Warszawie

Jakie opinie mają studia na kierunku fizyka techniczna w Warszawie?

Studia na kierunku fizyka techniczna powinny być wybierane przez osoby z pasją.

Karolina, studentka trzeciego roku, mówi:

Cieszę się, że coraz więcej dziewczyn wybiera studia na politechnice. To pokazuje, że dziewczyny też fascynującą się fizyką, techniką i kosmosem. Nie żałuję, że wybrałam studia na kierunku fizyka techniczna. Sprawiają mi bardzo dużo satysfakcji!

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

  

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia