Matematyka - Lublin

Matematyka - Lublin

Studia na kierunku matematyka w Lublinie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska

Matematyka stopień: (I)  (II), czas trwania: • 3,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Matematyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku matematyka

Uczelnie, gdzie matematyka jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Matematyka w finansach stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku matematyka w finansach

26.01.2024

Matematyka studia Lublin 2024 | woj. lubelskie

Studia na kierunku Matematyka w Lublinie to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata, inżyniera lub magistraStudia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

Matematyka - Lublin
Studia na kierunku matematyka w Lublinie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia w Lublinie 2024/2025 na kierunku matematyka możesz podjąć w ramach kierunku lub specjalności na 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS) oraz Politechnice Lubelskiej (Wydział Podstaw Techniki POLLUB).
 
Opis kierunku

Studia na tym kierunku gwarantują zdobycie obszernej wiedzy z zakresu matematyki, w tym np. zagadnień związanych z algebrą, geometrią, trygonometrią i matematyką różniczkową oraz jej zastosowanie w analizie i modelowaniu zjawisk zachodzących w procesach produkcyjnych, finansowych i technicznych, a także w usługach oraz ubezpieczeniach. Program kształcenia przewiduje realizację przedmiotów takich jak rachunek podobieństwa, topologia, statystyczna analiza danych, funkcje analityczne czy wstęp do informatyki.

 

Praca po studiach

Absolwenci studiów na kierunku matematyka znajdują zatrudnienie w sektorze edukacji na stanowisku nauczycieli w szkołach zarówno publicznych, jak i prywatnych. Doskonale odnajdują się w urzędach statystycznych i ośrodkach badan demograficznych. Pracują również w sektorze bankowym, firmach ubezpieczeniowych oraz w instytucjach metodologii ekonomii. Ponadto, mogą liczyć na zatrudnienie w różnych przedsiębiorstwach produkcyjnych. 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek matematyka w Lublinie?

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku matematyka najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • fizyka
 • informatyka
 • matematyka
 • język obcy

 

Matematyka jest kierunkiem, do podjęcia którego warto zdobyć jak najwięcej punktów maturalnych z następujących przedmiotów, najlepiej na poziomie rozszerzonym: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki, fizyki oraz informatyki.

Poszczególne uczelnie w Lublinie oraz całej Polsce różnią się między sobą ustaleniami rekrutacyjnymi, które ponadto mogą się zmieniać. Jeżeli chcesz być na bieżąco, zapoznaj się z ustaleniami zamieszczonymi na stronie internetowej placówki, której oferta edukacyjna najbardziej cię interesuje.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Matematyka w Lublinie

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU MATEMATYKA?

 

Matematyka nie bez powodu bywa nazywana królową nauk. Stanowi bowiem podstawę pod kształtowanie niezwykle ważnych dziedzin nauki, takich jak między innymi elektrotechnika, informatyka, inżynieria, czy nawet biotechnologia. Innymi słowy – bez szczegółowego poznania skomplikowanych narzędzi matematycznych, niemożliwe byłoby dokonanie wymagających użycia logicznego myślenia odkryć na skalę światową. Mimo że matematyka jest uznawana za najtrudniejszy przedmiot szkolny oraz przyczynę porażek egzaminacyjnych największego odsetka młodych ludzi, to fakt znaczenia tej dziedziny w perspektywie rozwoju ludzkości nie pozostawia złudzeń. Studia matematyczne możesz rozpocząć na kilku lubelskich uczelniach, takich jak: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Politechnika Lubelska.

Każdy z przyszłych kandydatów na studia w Lublinie na kierunku matematyka powinien zdawać sobie sprawę, że być może w najbliższym czasie stanie się adeptem jednej z najtrudniejszych dziedzin nauki, dzięki czemu będzie budził powszechny podziw, a zgłębione kompetencje pozwolą na pracę w pragmatycznych obszarach zawodowych. Wyjątkowość matematyki przejawia się między innymi w tym, że nie jest to dziedzina dla każdego. Jeżeli:

 • Nie masz problemu z logicznym myśleniem, a rozwiązywanie złożonych zadań matematycznych to dla ciebie bułka z masłem,
 • matematyka zawsze była twoim ulubionym przedmiotem, a uzyskiwane oceny stanowiły powód do dumy,
 • chciałbyś związać przyszłość ze skomplikowanym światem liczb urojonych, matematyki dyskretnej oraz algebry,

to program kształcenia, jaki obowiązuje na kierunku matematyka powinien spełnić twoje oczekiwania. Pamiętaj jednak o właściwym przygotowaniu do podjęcia tego kierunku – wszelkie zaniedbania dowolnego elementu programowego, omawianego na poprzednich etapach twojego kształcenia, może skutkować niezrozumieniem dalszych, bardziej specjalistycznych kwestii. Przygotuj się dobrze, a matematyka z pewnością okaże się idealnym wyborem!

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku matematyka możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)

 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku matematyka w Lublinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają od 3 do 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Lublinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Matematyczne kierunki studiów w Lublinie możesz rozpocząć aż na trzech tamtejszych uczelniach wyższych, dzięki czemu dokonanie wyboru najbardziej adekwatnej z subiektywnego punktu widzenia propozycji stanie się uproszczone. Program kształcenia na studiach matematycznych jest dość złożony, jednak fakt, że wszystkie przedmioty oparte są na:

 • analizach liczbowych
 • wykonywaniu złożonych działań algebraicznych
 • innych aspektach wyższej matematyki

 

Nie powinien być zaskoczeniem.

Ile trwają studia na kierunku matematyka w Lublinie?

Studia na kierunku Matematyka w Lublinie, w zależności od typu studiów trwają od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Matematyka w Lublinie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3 do 3,5 roku licencjat / inżynier
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU MATEMATYKA?

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent lubelskiej matematyki? To zależy od twoich preferencji i planów na przyszłość. Jeżeli lubisz kontakt z drugim człowiekiem, a dzielenie się posiadaną wiedzą sprawia ci radość, z pewnością odnajdziesz się w pracy dla:

 • placówek oświatowych
 • uczelni wyższych

 

Interdyscyplinarna współpraca z informatykami, biotechnologami, farmaceutami, czy geodetami może stać się twoją codziennością, jeżeli zdecydujesz się na pracę w międzynarodowych korporacjach i przedsiębiorstwach związanych z dowolnym z wymienionych dziedzin. Ponadto otrzymasz szansę na ukształtowanie swojej przyszłości zawodowej oraz realizację dowolnie obranych celów poprzez założenie własnej działalności gospodarczej. Ścieżek jest wiele, a ostateczna decyzja pozostaje w twoich rękach.

Gdzie studiować na kierunku matematyka w Lublinie?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz Politechnice Lubelskiej.

Uczelnie na których można studiować kierunek matematyka w Lublinie

czytaj dalej uczelnie w Lublinie

Uczelnie w Lublinie - kierunek matematyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Lubelska (Wydział Podstaw Techniki POLLUB) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek matematyka w Lublinie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Matematyka Lublin studia i stopnia

Matematyka Lublin studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Matematyka Lublin studia stacjonarne

Matematyka Lublin studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku matematyka w Lublinie

Studia II stopnia

10 uczelni w Lublinie

Pierwsza szkoła wyższa w Lublinie powstała już w XVII wieku. Dziś Lublin jest kojarzony przez Polaków przede wszystkim dzięki uczelniom. Dwie najbardziej znane uczelnie to Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki uniwersytet Lubelski. Oprócz tego, akademicki Lublin to również Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Medyczny.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują lubelskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Lublinie

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

  

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-1e4NozBD0cRCFt8gAWtS5k https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/bfdcf-wsh-wroclaw.jpg Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJlUta6UScGEcReTNKOPAxYMc https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/36d11-wsosp-deblin.jpg Lotnicza Akademia Wojskowa
 • ul. Bursaki 12, 20-150 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Wyższa+Szkoła+Przedsiębiorczości+i+Administracji+w+Lublinie https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/67f82-wspa-lublin.jpg Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 • Aula Uniwersytecka Wydziału Prawa i Administracji UMCS https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCxKWr2NXIkcRYECcap5lmJQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/99092-umcs-kierunki.jpg Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • UL.ROLNA 43,, 40-555 KATOWICE, WOJ. ŚLĄSKIE https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=wyższa+szkoła+techniczna+katowice https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b6936-wst-katowice.jpg Akademia Śląska
 • Drzwi otwarte Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=uniwersytet%20zielonog%C3%B3rski https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/acf58-uniwersytet-zielona-gora.jpg Uniwersytet Zielonogórski