1. Typ i tryb studiów
Kierunek dziennikarstwo i kultura mediów można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylować wokół zagadnień związanych z naukami humanistycznymi, społecznymi i kulturoznawczymi.
Studia na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku dziennikarstwo i kultura mediów: językowe podstawy redagowania tekstów, systemy polityczne, wybrane problemy kultury, źródła informacji dziennikarskiej, podstawy filozofii.
Jako student kierunku dziennikarstwo i kultura mediów będziesz mógł korzystać z szerokiej oferty zajęć i wykładów akademickich, w której znajdą się przedmioty o tematyce związanej z naukami humanistycznymi i społecznymi. Oto wybrane z nich:
-
Podstawy socjologii
-
Pragmatyczne i stylistyczne podstawy wypowiedzi
-
Media w Polsce i na świecie
-
Źródła informacji dziennikarskiej
Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów dziennikarskich wykształcisz wiele umiejętności praktycznych i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim rozwiniesz swój warsztat pisarki i poznasz podstawowe gatunki dziennikarskie.
Studenci zdobędą także kompetencje z obszaru zarządzania informacją, marketingu czy budowania strategii reklamowej. Co więcej będziesz miał okazję korzystać z zaawansowanych programów i narzędzi informatycznych, stosowanych na co dzień w branży dziennikarskiej.
W planie zajęć znajdzie się lektorat z języka obcego, na którym rozwiniesz zdolności językowe i tym samym zwiększysz swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
4. Dla kogo ten kierunek
Media często bywają nazywane czwartą władzą. Określenie to wiąże się z ich siłą opiniotwórczą. Prasa, telewizja i inne media wpływają na światopogląd społeczeństwa i wpływa na ich wybory czy gusta. Wykonywanie zawodu dziennikarza wiąże się z dużą odpowiedzialnością, lecz jednocześnie może sprawiać dużo satysfakcji i przyjemności.
Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi decyduje się na związanie z nim swojej przyszłości zawodowej. Umożliwiają to studia na niezwykle interesującym i przyszłościowym kierunku dziennikarstwo i kultura mediów. Jest on skierowany do wszystkich tych, którzy są świadomi roli, jaką pełnią media w dzisiejszym świecie i chcieliby poznać ich specyfikę oraz prawa rządzące światem medialnym.
Jeżeli jesteś jedną z tych osób i chciałbyś zyskać nowe umiejętności i wiedzę przy jednoczesnym rozwijaniu swoich pasji to aplikuj na dziennikarstwo i kulturę mediów.
5. Gdzie studiować dziennikarstwo i kulturę mediów
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek dziennikarstwo i kultura mediów: