Studia na kierunku architektura wnętrz w mieście Wrocławiu możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.
Architektura wnętrz studia Wrocław 2023 | woj. dolnośląskie
Architektura wnętrz we Wrocławiu to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej).
Studia na kierunku architektura wnętrz w mieście Wrocławiu
Rok akademicki
2023/2024
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Opis kierunku
Studia na architekturze wnętrz oferują zdobycie wykształcenia, łączącego wiedzę architektoniczną i artystyczną. W toku studiów studenci uczą się m.in. wykorzystywania najnowszych technologii oraz tego jak przeprowadzać proces projektowy. Podstawą na studiach z architektury wnętrz jest zdobycie umiejętności projektowania i aranżowania wnętrz o różnorodnych funkcjach. Absolwenci tego kierunku mają niezbędne umiejętności do projektowania wystaw, mebli oraz miejsc pracy i rekreacji.
Ukończenie studiów na kierunku architektura wnętrz daje możliwość zatrudnienia w agencjach designerskich, teatrach, przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem mebli. Absolwent tego kierunku może odnaleźć pracę jako projektant, scenograf, konstruktor.
Uczelnie
We Wrocławiu architekturę wnętrz możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Humanistycznej we Wrocławiu.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia we Wrocławiu na kierunku architektura wnętrz w roku akademickim 2023/2024 najczęściej brany jest pod uwagę wynik praktycznego sprawdzianu uzdolnień plastycznych oraz portfolio.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku architektura wnętrz w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. (Wykaz opłat za studia znajdziesz w dziale poniżej)
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek architektura wnętrz we Wrocławiu?
Rekrutacja na uczelnie publiczne w Polsce odbywa się na podstawie konkursu świadectw. Oznacza to, że kandydaci do państwowych szkół wyższych powinni wykazać się wysokimi wynikami egzaminów maturalnych.
Poza obowiązkowymi przedmiotami maturalnymi kandydaci na architekturę powinni przygotować się także do egzaminu praktycznego. Przyszli studenci architektury muszą udowodnić swoje zdolności plastyczne. W trakcie obowiązkowego egzaminu wstępnego tworzyć będą rysunki techniczne.
Ponadto kandydaci na kierunek architektura wnętrz we Wrocławiu powinni mieć przygotowane portfolio, na podstawie którego zostaną ocenione ich umiejętności projektanckie.
Architektura wnętrz Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu - przedmioty maturalne
Kandydaci na studia na kierunku architektura wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w roku 2023/2024 muszą wykazać się wynikami egzaminów maturalnych, które sami sobie wybrali. Najważniejszą częścią rekrutacji na ten kierunek studiów jest egzamin wstępny, który składa się z następujących etapów: przegląd prac kandydata, egzamin praktyczny, rozmowa kwalifikacyjna. dowiedz się więcej
Rekrutacja na architekturę wnętrz w uczelniach niepublicznych (prywatnych)
Uczelnie niepubliczne we Wrocławiu przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
Podstawą kwalifikacji na studia I stopnia na kierunku Architektura wnętrz jest: Egzamin online - Dopuszczenie do egzaminu - sprawdzenie trafności wyboru przez kandydata kierunku studiów w oparciu o nadesłane w formie elektronicznej portfolio; egzamin praktyczny oraz rozmowa kwalifikacyjna.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Harmonogram rekrutacji +
Myślisz o studiach w Wrocławiu na kierunku architektura wnętrz? Zapoznaj się zatem doskonale z harmonogramem rekrutacji, by w przyszłości żaden z terminów nie był dla ciebie zaskoczeniem. Nie od dziś wiadomo, że dokładne zapoznanie się z harmonogramem rekrutacji powinno być jedną z najważniejszych rzeczy, jakie wykonują kandydaci na studia. Przyszli studenci najpierw rejestrują się na internetowych platformach rekrutacyjnych, które zostały przygotowane przez uczelnie. Mogą tego dokonywać jeszcze przed ogłoszeniem wyników maturalnych, ponieważ już na przełomie kwietnia oraz maja.
Studia na kierunku architektura wnętrz są znacznie bardziej wymagające od innych kierunków, ponieważ osoby nimi zainteresowane, muszą przystąpić także do egzaminów wstępnych. Tuż po ogłoszeniu wyników matur, czyli w lipcu, kandydaci dowiadują się, czy zakwalifikowali się do dalszego etapu rekrutacji. Ma on formę sprawdzianu praktycznych umiejętności z zakresu rysunku oraz wyobraźni przestrzennej. Odbywa się on na ogół w połowie lipca. Dopiero zsumowanie punktów z matur i tego egzaminu określa, czy dana osoba dostała się na studia w Wrocławiuna kierunku architektura wnętrz.
Uczelnie w Wrocławiu bardzo często otwierają także dodatkowe etapy rekrutacji na te kierunki studiów, na które nie zostały wypełnione limity miejsc. Tak dzieje się również w przypadku architektury wnętrz. Dodatkowe etapy rekrutacji odbywają się w sierpniu oraz we wrześniu, trzeba mieć jednaj świadomość, że na ten prestiżowy kierunek dostają się wyłącznie najlepsi i najbardziej uzdolnieni absolwenci szkół średnich.
Kiedy już znajdziesz się na listach osób przyjętych, musisz pamiętać, że terminowe dostarczenie niezbędnych dokumentów do dziekanatu stanowi bardzo ważny krok w procedurze rekrutacyjnej. Powinien wziąć to pod uwagę każdy z kandydatów na studia wyższe. Odpowiednie dokumenty trzeba dostarczyć na ogół już po ogłoszeniu list osób przyjętych na studia.
Jeżeli ten krok zostanie przez ciebie pominięty, to zostaniesz skreślony z listy zakwalifikowanych kandydatów. Zorientuj się odpowiednio wcześnie, jakie dokumenty dostarczyć w pierwszej kolejności. Szczegółowe informacje na ich temat znajdziesz zawsze na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Trzon tych dokumentów jest jednak na ogół bardzo podobny i muszą się pośród nich znaleźć obowiązkowo:
świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
aktualna fotografia;
potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
różnego rodzaju podpisane umowy.
Pamiętaj również o tym, by sprawdzić, czy w przypadku rekrutacji na studia na kierunku architektura wnętrz nie musisz odpowiednio wcześnie dostarczyć portfolio z twoim dorobkiem artystycznym.
To bardzo ważny etap kwalifikacji, ponieważ opłaty rekrutacyjne w Polsce mają charakter obowiązkowy i musisz ich dokonać, gdy aplikujesz na wybraną przez siebie uczelnię. Opłaty za studia w Wrocławiu na kierunku architektura wnętrz będą wyższe niż w przypadku innych kierunków, ponieważ obejmują jeszcze dodatkowo egzamin wstępny (a w tym część udostępnionych materiałów), więc wahają się na ogół od około 100 do 150 zł. Opłaty rekrutacyjne możesz uiścić za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych. Pamiętaj jednak, by dokonać je odpowiednio wcześnie i potwierdzenie przelewu dostarczyć do dziekanatu uczelni.
Studia na kierunku architektura wnętrz mają profil zarówno ścisły, jak i artystyczny, więc plastyczne umiejętności studentów zostaną sprawdzone przede wszystkim podczas egzaminów wstępnych. Oczywiście by do nich przystąpić, trzeba posiadać świadectwo maturalne z pozytywnymi wynikami z egzaminów.
Wszystkie uczelnie w Wrocławiu mają wewnętrzne przeliczniki punktów kwalifikacyjnych – zapoznaj się z ich szczegółami na stronach internetowych ośrodków akademickich. Warto pamiętać jednak, że zawsze w procesie rekrutacji najwyżej punktowane są przedmioty zgodne z wymogami kwalifikacji na dany kierunek.
Oprócz tego znacznie wyżej cenione są te przedmioty, które zdawane były przez maturzystów na poziomie rozszerzonym. W przypadku studiów na kierunku architektura wnętrz liczą się także wyniki, jakie kandydaci otrzymali podczas egzaminów wstępnych. Wyniki z matur i egzaminów wstępnych zostaną ze sobą zsumowane.
Studia na kierunku architektura wnętrz wymagają wielu uzdolnień plastycznych, więc możesz je zaprezentować przykładowo podczas Olimpiady Artystycznej w sekcji plastyki. Wzięcie udziału w olimpiadzie przedmiotowej to bardzo interesująca propozycja dla osób, których wiedza oraz umiejętności znacznie wykraczają poza mury szkoły średniej. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku studiów artystycznych nie mają one aż takiego znaczenia, ponieważ predyspozycje kandydatów zostaną bardzo wyraźnie określone podczas egzaminów wstępnych.
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat
rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni
klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec
zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie
prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Podstawą kwalifikacji na studia I stopnia na kierunku Architektura wnętrz jest: Egzamin online - Dopuszczenie do egzaminu - sprawdzenie trafności wyboru przez kandydata kierunku studiów w oparciu o nadesłane w formie elektronicznej portfolio; egzamin praktyczny oraz rozmowa kwalifikacyjna.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Architektura wnętrz to kierunek, który przygotowuje studentów do tworzenia projektów architektonicznych związanych z przestrzenią użytkową człowieka. W trakcie nauki studenci poznają najważniejsze zagadnienia poświęcone m.in.: teorii i historii architektury oraz sztuk pięknych. Studia te pozwalają studentom rozwinąć zmysł estetyczny oraz podszkolić ich zdolności artystyczne i techniczne. Architekci wnętrz projektują nie tylko pomieszczenia, ale także m.in. scenografie, wystawy, meble czy detale.
Wśród wrocławskich uczelni publicznych architektura wnętrz znałazła się wśród najpopularniejszych kierunków na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (ponad 90 zgłoszeń - 5 osób na miejsce).
Praca po studiach
Absolwenci architektury wnętrz mogą związać swoją karierę zawodową z takimi miejscami jak np. pracownie projektowe i urbanistyczne. Ponadto wiedza architektów wnętrz ceniona jest w specjalistycznych redakcjach, tworzących materiały doradcze w zakresie wnętrzarstwa. Absolwenci tego kierunku znajdą zatrudnienie także w środowisku artystycznym (np. teatr, kino, telewizja).
Program studiów i przedmioty
Program architektury wnętrz skupia się w szczególności na zagadnieniach związanych z projektowaniem użytkowej przestrzeni człowieka. W trakcie zajęć studenci poznają najważniejsze zagadnienia z zakresu m.in.: architektury, budownictwa czy urbanistyki. Studenci architektury wnętrz specjalizują się np. w aranżacji wnętrz lub projektowaniu architektury wnętrza. W programie tego kierunku przewidywane są przedmioty zarówno o technicznym charakterze, jak i artystycznym.
Przykładowe przedmioty na kierunku architektura wnętrz we Wrocławiu
zintegrowane branżowo projektowanie wnętrza
materiały i technologie
komputerowe wspomaganie projektowania
projektowanie mebli
projektowanie wystawiennicze
historia sztuki i kultury
Absolwenci tych studiów znają wpływ sztuki na projektowanie wnętrz oraz umiejętnie wykorzystują zasady stosowane w innych dziedzinach architektonicznych. Specjaliści architektury wnętrz umiejętnie projektują m.in. wystawy, meble i detale.
Ogólne cele kształcenia
Studenci architektury wnętrz nabywają szereg wyjątkowych zdolności technicznych i artystycznych. Uczestnicy zajęć przygotowują się do prowadzenia profesjonalnych działań w zakresie projektowania i aranżowania wnętrz o różnorodnych funkcjach. Studenci poznają możliwe środki wyrazu plastycznego oraz dostępne technologie i materiały stosowane w środowisku architektonicznym. Przyszli specjaliści przeprowadzają analizy projektowe i dokonują autorefleksji. Absolwenci tego kierunku umiejętnie poruszają się w obszarze złożonych zależności kulturowo-przestrzennych.
Studenci architektury wnętrz w pierwszych latach studiowania poznają podstawowe teorie i zagadnienia związane z architekturą i budownictwem. Uczestnicy zajęć nie tylko projektują proste obiekty, ale także uczą się m.in. aranżacji wnętrz, metod makietowania, zastosowania komputerów w działaniach architektonicznych czy prezentacji projektów. Dzięki temu przyszli architekci mają szansę rozwijać się w zakresie m.in. projektowania mebli, wnętrz miejskich lub scenografii. Uczestnicy zajęć wiedzę oraz zdolności zdobywają w profesjonalnych pracowniach.
Absolwenci architektury wnętrz mogą podjąć pracę w zespołach projektowych i pracowniach architektonicznych. Specjaliści tej dziedziny znajdą zatrudnienie także w administracji publicznej i samorządowej czy instytucjach kultury – architekci wnętrz zajmują się m.in. kształtowaniem przestrzeni miejskiej i publicznej, tworzą małą architekturę i projektują także place czy ulice. Kompetencje absolwentów tego kierunku doceniane są także przez instytucje zajmujące się wystawiennictwem, organizowaniem targów lub działalnością muzealną.
Gdzie studiować na kierunku architektura wnętrz we Wrocławiu?
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku architektura wnętrz, w roku akademickim 2022/2023, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oferuje miejsca w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na ASP we Wrocławiu oraz uczelni niepublicznej.
Kierunek architektura wnętrz - uczelnie we Wrocławiu:
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na poszczególnych kierunkach studiów, kandydaci obejmowani są postępowaniem kwalifikacyjnym, w ramach którego tworzona jest lista rankingowa. Uczelnie przyjmują kandydatów na podstawie zdobytych przez nich punktów.
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia
Bezpłatną naukę podjąć można tylko w ramach studiów stacjonarnych w uczelni publicznej. Niestacjonarna nauka w publicznych szkołach wyższych oraz studia w prywatnych uczelniach są jednak płatne.
Kiedy wyniki rekrutacji
O decyzji uczelni kandydaci dowiadują się w terminie samodzielnie ustalonym przez daną szkołę wyższą. Informacje na temat wyników rekrutacji publikowane są w prywatnych profilach kandydatów w systemie IRK lub ERK.
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dokumenty rekrutacyjne składać można zazwyczaj osobiście, bezpośrednio do siedziby wybranej szkoły wyższej. Niektóre uczelnie umożliwiają jednak kandydatom dostarczenie kompletnego zestawu za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Zestawy dokumentów rekrutacyjnych zakwalifikowani kandydaci mogą składać najczęściej tuż po opublikowaniu wyników rekrutacji – termin tego etapu może różnić się w zależności od indywidualnej decyzji szkoły wyższej. Dokumenty dostarczać można zazwyczaj przez kilka dni, a spóźnienie lub niespełnienie któregokolwiek z wymogów wynikających z zasad rekrutacji może zakończyć się dla kandydata skreśleniem z listy osób, które dostały się na studia.
Uwielbiam design i aranżowanie. Studia na tym kierunku spełniają wszystkie moje oczekiwania, ponieważ czuję, że moje pasje pozwolą mi na pracę w zawodzie, co współcześnie zdarza się bardzo rzadko. Polecam te studia każdemu, kto uwielbia sztukę, projektowanie i chce mieć przy tym gwarancję atrakcyjnej pracy w przyszłości.
Poziom i tryb studiów
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich. Na 10 uczelniach publicznych i kilkunastu niepublicznych studiuje blisko 100 tysięcy studentów. Według rankingów oceniających blisko 200 szkół wyższych, uczelnie we Wrocławiu są jednymi z najlepszych w kraju.
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują wrocławskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
ul. Unii Lubelskiej 4C,
85-059 Bydgoszczhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=bydgoska%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCszahttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/2bd99-bydgoska-szkola-wyzsza.jpgBydgoska Szkoła Wyższa
ul. Jana Ciszewskiego 15/IV/1,
02-777 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJZwn_CIQyGUcRWd7nxfY1CIUhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/ab9f1-Zdjecie-profilowe.pngUczelnia Łukaszewski w Warszawie