Farmacja studia - kierunek studiów

Czy w szkole biologia i chemia to Twoje domeny? Marzysz o karierze w zakresie nauk medycznych i widzisz siebie w białym fartuchu, mając za misję ochronę ludzkiego zdrowia? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś twierdząco – możesz być przekonany, że farmacja jest idealnym kierunkiem studiów dla Ciebie!

Ponad to, aby dobrze odnaleźć się na studiach medycznych i w przyszłej praktyce farmaceutycznej musisz odznaczać się paroma ważnymi dla zawodu cechami, oprócz bycia przedstawicielem umysłów ścisłych. Jeśli więc potrafisz pamięciowo przyswajać dużą ilość wiedzy, zastosować ją i jesteś w stanie dostrzec ciagi przyczynowo-skutkowe (choćby podczas oceniania dolegliwości pacjenta), będzie Ci na pewno łatwiej.

Nacisk będzie położony na zdobycie wiedzy ogólnej i specjalistycznej w zakresie nauk farmaceutycznych, medycznych, biologicznych, chemicznych oraz społecznych.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na farmację, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty: biologia, chemia, matematyka, fizyka, fizyka i astronomia

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK FARMACJA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Gdański Uniwersytet Medyczny

Gdański Uniwersytet Medyczny

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Farmacja  stopień: (Jednolite)

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Farmacja  stopień: (Jednolite)

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU FARMACJA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Medyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując farmację

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • pracy z ludźmi
 • kierowania zespołami oraz placówkami ochrony zdrowia publicznego, wytwarzania leków, i materiałów medycznych oraz badawczo-rozwojowymi, inspekcyjnymi oraz administracyjnymi z obszaru farmacji i ochrony zdrowia
 • farmakologii, toksykologii, chemii
 • epidemiologii i higieny
 • leków pochodzenia naturalnego
 • biotechnologii farmaceutycznej

Jak wyglądają studia na kierunku farmacja?

 

1. Tryb studiów

Dziś większość uczelni w Polsce ma w swojej ofercie zarówno studia w trybie dziennym, jak i zaocznym. To odpowiedź na wyzwania współczesnego świata, ponieważ dziś młodym ludziom bardzo często zależy na różnorodnych możliwościach rozwoju.

Zastanów się zatem, który tryb kształcenia najlepiej odzwierciedli twoje oczekiwania. Studia dzienne, czyli stacjonarne to wciąż najpopularniejsza forma kształcenia – zajęcia odbywają się regularnie w trakcie trwania tygodnia, a studenci (jeśli wybiorą uczelnię państwową) nie muszą opłacać czesnego. Z kolei studia zaoczne (niestacjonarne) to idealna propozycja dla osób, które chciałby kształcić się podczas weekendowych zjazdów. Wtedy należy pamiętać, że taka forma nauki wiąże się z uiszczaniem opłat.

 

 

2. Program studiów i przedmioty

Studia farmaceutyczne zaliczyć można do grupy kierunków medycznych. Oznacza to, że studentów czeka naprawdę intensywne pięć lat kształcenia. Studenci podczas pierwszych semestrów nauki zapoznawać się będą z podstawowymi naukami ścisłymi.

 

W programie studiów na kierunku farmacja możemy znaleźć m. in. przedmioty takie jak:

 • Biofizyka
 • Botanika farmaceutyczna
 • Chemia ogólna i nieorganiczna
 • Chemia organiczna
 • Fizjologia
 • Technologia informacyjna
 • Kwalifikowana pierwsza pomoc
 • Psychologia i socjologia
 • Język angielski
 • Język łaciński .

 

Opanowanie tych podstaw teoretycznych da przyszłym farmaceutom stabilne oparcie podczas poznawania dużo bardziej skomplikowanych zagadnień. Musimy pamiętać, że ten zawód cieszy się dziś ogromnym zaufaniem społecznym – wiedza i umiejętności farmaceutów powinny być zatem potężne. Magister farmacji potrafi bowiem doskonale komunikować się z pacjentem, zaproponować mu konkretne leki na opisane dolegliwości, czy wręcz tworzyć różnego rodzaju środki farmakologiczne.

 

3. Nabywane umiejętności

Zdrowie jest wartością, o którą dba każdy. W miarę jak mijają dni ludzie potrzebują coraz to nowych medykamentów, farmacja jest więc dziedziną, która stale się rozwija i pogłębia poszukiwania w zakresie chemii stosowanej, immunologii, toksykologii, co daje wiele możliwości rozwoju oraz perspektywy pracy w Polsce i za granicą.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

FARMACJA STUDIA STACJONARNE

FARMACJA STUDIA NIESTACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku farmacja?

Studia farmaceutyczne zaliczają się do wąskiego grona kierunków jednolitych. Ich program jest bowiem zbyt rozbudowany, by można podzielić go na dwa osobne cykle.

Jendolite studia magisterkie na kierunku farmacja trwają 5,5 roku, czyli 11 semestrów.

Na zakończenie kształcenia przystępują oni także do obrony pracy dyplomowej, dzięki czemu otrzymają tytuł magistra. To jeszcze nie koniec! Każdy farmaceuta musi bowiem odbyć kilkumiesięczną praktykę apteczną.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

FARMACJA STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku farmacja

Praca po studiach

Po ukończeniu studiów na kierunku farmacja możesz znaleźć zatrudnienie w paru różnych profesjach. Możesz zostać specjalistą w zakresie farmacji naukowej (tworzenie nowych leków), farmacji klinicznej (analizy materiałów biologicznych, współpraca z lekarzami w kontekście określania interakcji leków), farmacji technologicznej (nadzór produkcji farmaceutyków) lub aptekarzem (sprzedaż leków, doradztwo doraźne, wykonywanie leków recepturowych itp.).

 

Absolwent kierunku farmacja znajdzie zatrudnienie jako:
 • aptece ogólnej oraz szpitalnej
 • hurtowni farmaceutycznej
 • zakładzie opieki zdrowotnej prowadzącym badania kliniczne
 • inspektor farmaceutyczny w jednostce kontrolno-pomiarowej
 • laboratorium branży kosmetycznej

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU FARMACJA

Komentarze (2)

były farmaceuta odpowiedz

Wynagrodzenie 3000 netto po 5 latach kierownik 4000, w tym roku redukcje personelu. Wynagrodzenie zależne od wciskania przykasówki. Półroczny darmowy staż. Szanse awansu - żadne. Otworzenie własnej apteki graniczy z cudem. A i tak wykończą was zagraniczne sieci. Ciągle malejąca liczba aptek czyli miejsc pracy. Poza apteką szanse znalezienia pracy iluzoryczne. Zastanówcie się co robicie... to najgorszy wybór - zobaczcie progi punktowe niższe niż na pielęgniarstwo czy fizjoterapię.

Anka odpowiedz

zapraszam na bloga http://zakochana-w-farmacji.blogspot.com/