1. Tryb studiów
Dziś większość uczelni w Polsce ma w swojej ofercie zarówno studia w trybie dziennym, jak i zaocznym lub wieczorowym. To odpowiedź na wyzwania współczesnego świata, ponieważ dziś młodym ludziom bardzo często zależy na różnorodnych możliwościach rozwoju.
Studia na kierunku farmacja możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Zastanów się zatem, który tryb kształcenia najlepiej odzwierciedli twoje oczekiwania. Studia dzienne, czyli stacjonarne to wciąż najpopularniejsza forma kształcenia – zajęcia odbywają się regularnie w trakcie trwania tygodnia, a studenci (jeśli wybiorą uczelnię publiczną) nie muszą opłacać czesnego.
Studia niestacjonarne (zaoczne) to idealna propozycja dla osób, które chciałby kształcić się podczas weekendowych zjazdów. Z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Studia farmaceutyczne zaliczyć można do grupy kierunków medycznych. Oznacza to, że studentów czeka naprawdę intensywne pięć lat kształcenia. Studenci podczas pierwszych semestrów nauki zapoznawać się będą z podstawowymi naukami ścisłymi.
W programie studiów na kierunku farmacja możemy znaleźć m. in. przedmioty takie jak:
-
Biofizyka
-
Botanika farmaceutyczna
-
Chemia ogólna i nieorganiczna
-
Chemia organiczna
-
Fizjologia
-
Technologia informacyjna
-
Kwalifikowana pierwsza pomoc
-
Psychologia i socjologia
-
Język angielski
-
Język łaciński .
Opanowanie tych podstaw teoretycznych da przyszłym farmaceutom stabilne oparcie podczas poznawania dużo bardziej skomplikowanych zagadnień.
Musimy pamiętać, że ten zawód cieszy się dziś ogromnym zaufaniem społecznym – wiedza i umiejętności farmaceutów powinny być zatem potężne. Magister farmacji potrafi bowiem doskonale komunikować się z pacjentem, zaproponować mu konkretne leki na opisane dolegliwości, czy wręcz tworzyć różnego rodzaju środki farmakologiczne.
3. Nabywane umiejętności
Zdrowie jest wartością, o którą dba każdy. W miarę jak mijają dni ludzie potrzebują coraz to nowych medykamentów, farmacja jest więc dziedziną, która stale się rozwija i pogłębia poszukiwania w zakresie chemii stosowanej, immunologii, toksykologii, co daje wiele możliwości rozwoju oraz perspektywy pracy w Polsce i za granicą.
4. Dla kogo ten kierunek
Czy w szkole biologia i chemia to Twoje domeny? Marzysz o karierze w zakresie nauk medycznych i widzisz siebie w białym fartuchu, mając za misję ochronę ludzkiego zdrowia? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś twierdząco – możesz być przekonany, że farmacja jest idealnym kierunkiem studiów dla Ciebie!
Ponad to, aby dobrze odnaleźć się na studiach medycznych i w przyszłej praktyce farmaceutycznej musisz odznaczać się paroma ważnymi dla zawodu cechami, oprócz bycia przedstawicielem umysłów ścisłych.
Jeśli więc potrafisz pamięciowo przyswajać dużą ilość wiedzy, zastosować ją i jesteś w stanie dostrzec ciagi przyczynowo-skutkowe (choćby podczas oceniania dolegliwości pacjenta), będzie Ci na pewno łatwiej.
5. Gdzie studiować farmację
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek farmacja: