Typ i tryb studiów
Studia na kierunku zarządzanie możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
sprawdź wszystko o: zarządzanie studia w Bydgoszczy
Program studiów i przedmioty
Zarządzanie to kierunek, który łączy m.in. nauki ekonomiczne, gospodarcze, prawne i socjologiczne. W trakcie zajęć studenci uczą się rozwiązywania problemów finansowych. Absolwenci tego kierunku znają najważniejsze techniki i narzędzia stosowane przez profesjonalnych przedsiębiorców. Współczesne uczelnie kładą nacisk na to, by przyszli eksperci znali nowoczesne rozwiązania, a także sprawnie poruszali się w międzynarodowej przestrzeni gospodarczej.
W programie studiów na kierunku Zarządzanie w Bydgoszczy znajdują się przedmioty takie jak:
-
zarządzanie zasobami ludzkimi,
-
zarządzanie finansami,
-
rachunkowość finansową,
-
współczesny rynek usług,
-
techniki organizatorskie i decyzyjne,
-
nowoczesne systemy motywacyjne,
-
strategia promocji,
-
zachowania nabywców na rynku
Wiedza i umiejętności
Zarządzanie otwiera przed studentami polskich uczelni szeroką ofertę zawodów, w których mogą oni wykorzystać zdobyte w trakcie studiów wiedzę oraz umiejętności. Studenci zarządzania szkolą się w zakresie prowadzenia działalności własnej lub cudzej – dzięki tego przygotowani są oni do pełnienia różnorodnych funkcji kierowniczych. W trakcie studiów uczestnicy zajęć zdobywają wiedzę i umiejętności pożądane przez liczne przedsiębiorstwa i instytucje. Kompleksowość tego kierunku sprawia, że przyszli specjaliści odnajdą się nie tylko na polskim rynku gospodarczym, ale i międzynarodowym.
Wiedza:
Studenci poznają najważniejsze zagadnienia prawne, administracyjne i ekonomiczne, które pozwolą im sprawnie zarządzać działalnością gospodarczą. Program studiów przewiduje zajęcia poświęcone dynamice współczesnego rynku, na którym w przyszłości pracować będą przyszli przedsiębiorcy. Ponadto studenci obserwują zjawiska społeczno-ekonomiczne, które istotny wpływ wywierają na kształtowanie się potrzeb konsumentów. W trakcie zajęć studenci zapoznają się z podstawowymi problemami gospodarczymi – uczą się tego, w jaki sposób rozwiązywać je kreatywnie i skutecznie.
Wiedza, która zdobywa student zarządzania:
-
zna pojęcia stosowane przez specjalistów
-
potrafi rozpoznać podstawowe problemy gospodarcze
-
zna najważniejsze dokumenty prawne
-
wie, jaki wpływ na rozwój działalności maja zmiany społeczno-kulturowe oraz ekonomiczne
-
posiada podstawową wiedzę z dziedzin poświęconych m.in. ekonomii, administracji, prawu, socjologii, psychologii, finansowości
Umiejętności:
Absolwenci zarządzania rozpoznają, diagnozują i rozwiązują różnorodne problemy związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, rzeczowymi i finansowymi. Dzięki odpowiednio skonstruowanemu programowi nauczania uczestnicy zajęć uczą się tego, w jaki sposób podejmować trafne decyzje w obszarze działań organizacji. Studenci poznają najważniejsze narzędzia oraz rozwiązania stosowane przez środowiska specjalistyczne, a także wykorzystują je w projektach praktycznych.
Ponadto studenci zarządzania zapoznają się z mechanizmami oraz technikami służącymi kreowaniu marki produktu i przedsiębiorstwa. Uczestnicy zajęć uczą się pracy zespołowej oraz sposobów skutecznej autoprezentacji.
Umiejętności, które zdobywa student zarządzania:
-
sprawne porozumiewanie się z przedstawicielami różnorodnych grup społecznych oraz zawodowych
-
umiejętna prezentacja
-
skuteczne promowanie produktu lub marki
-
zdolne prowadzenie zespołu, pełnienie określonych funkcji w zespole
-
kreatywne i sprawne rozwiązywanie problemów gospodarczych lub konfliktów o różnorodnym charakterze
Jak wyglądają studia stacjonarne
Studia stacjonarne umożliwiają studentom nawiązanie nowych znajomości, które mogą okazać się cennymi relacjami zawodowymi. Nauka na terenie uczelni wiąże się z bezpośrednim kontaktem nie tylko z innymi studentami, ale także specjalistami, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami oraz uwagami z uczestnikami zajęć. Dzięki temu studenci chętniej działają aktywnie, realizując praktyczne projekty lub dołączając do różnorodnych organizacji studenckich.
Stacjonarna nauka wiąże się także z warunkami, które skutecznie poprawiają jakość uczenia się. Istotne jest to szczególnie w kontekście sesji egzaminacyjnej, z którą studenci muszą systematycznie się mierzyć. Nowoczesna technologia oraz innowacyjne rozwiązania stosowane przez uczelnie pozwalają studentom korzystanie z licznych programów i narzędzi ułatwiających prowadzenie działań badawczych. Ci, którzy czują potrzebę zgłębiania teoretycznych aspektów wybranych nauk, mogą skorzystać z zasobów biblioteki.
Nauczanie stacjonarne na studiach dziennych odbywa się w godzinach porannych i popołudniowych – od poniedziałku do piątku. Dzięki temu studenci mogą wykorzystać wolny czas na rozwijanie własnych zainteresowań lub podjęcie pracy dorywczej. Ponadto stacjonarne studia pozostawiają studentom do dyspozycji cały weekend.
Studia stacjonarne na uczelni publicznej są darmowe, jednak kandydaci na popularne kierunki mogą napotkać problem – uczelnie publiczne oferują ograniczoną liczbę miejsc. Rekrutacja najczęściej odbywa się na podstawie porównywania wyników maturalnych egzaminów kandydatów. Uczelnie prywatne zazwyczaj nie stosują tej zasady, a o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń. Nauka w niepublicznej szkole wyższej jest jednak płatna.
zobacz wszystkie:
studia stacjonarne w Bydgoszczy
studia niestacjonarne w Bydgoszczy
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne
Student zarządzania jest ambitny, pewny siebie i gotowy do stawiania czoła różnorodnym wyzwaniom. Kandydat na ten kierunek musi chcieć kierować działalnością lub zespołem – dobry przedsiębiorca jest stanowczy i rzeczowy. Dobrze, by kandydat na ten kierunek posiadał naturalne predyspozycje przywódcze, a także umiejętnie rozwiązywał konflikty.
W zawodach związanych z zarządzaniem bardzo ważne jest to, żeby specjalista potrafił komunikować się z otoczeniem niezależnie od warunków, w jakich się znajduje. Studenci zarządzania potrafią działać w stresie i są kreatywni. Na tym kierunku przydatne są zdolności informatyczne oraz prezentacyjne – przedsiębiorca musi potrafić nawiązywać relacje z klientami nie tylko w bezpośrednim kontakcie, ale także w przestrzeni cyfrowej.
Student zarządzania powinien:
-
być odpowiedzialny
-
być ambitny
-
być pewnym siebie
-
umiejętnie zarządzać swoim czasem
-
sprawnie organizować swoją pracę
-
zauważać niewłaściwości w pracy zespołu
-
umieć pracować pod presją
-
być zdeterminowany
-
umiejętnie komunikować się z otoczeniem
-
mieć zdolności analityczne i matematyczne
Gdzie studiować stacjonarnie na kierunku zarządzanie w Bydgoszczy
Uczelnie, na których można studiować stacjonarnie zarządzanie w Bydgoszczy:
czytaj dalej
uczelnie w Bydgoszczy