Położnictwo - Rzeszów

Położnictwo - Rzeszów

Studia na kierunku położnictwo w Rzeszowie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Położnictwo stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

15.01.2024

Położnictwo – studia Rzeszów 2024 | woj. podkarpackie

Położnictwo w Rzeszowie to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej. 

Położnictwo - Rzeszów
Studia na kierunku położnictwo w Rzeszowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku położnictwo w Rzeszowie rozpocznie się 27 maja 2024 r. i potrwa do 19 lipca 2024 r. | Położnictwo Rzeszów - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Studia położnicze poświęcone są zagadnieniom z zakresu nauk medycznych, biologicznych i psychologicznych. Absolwenci położnictwa mają szeroką wiedzę na temat funkcjonowania organizmu noworodków i sprawowania opieki nad ciężarną kobietą. Poza umiejętnościami takimi jak rozpoznawanie ciąży czy odbieranie porodu, studenci uczą się kompetencji społecznych ważnych w przypadku postępowania z depresją poporodową. Program kształcenia przewiduje również naukę embriologii i genetyki, prawa medycznego, a także badań fizykalnych. 

Najczęstszym miejscem pracy absolwentów tego kierunku są szpitale, kliniki oraz placówki medyczne posiadające oddziały położnicze. Studia położnicze dają kompetencje niezbędne do rozpoczęcia własnej działalności edukacyjno-zdrowotnej w zakresie np. metod planowania rodziny. Położne i położnicy znajdują zatrudnienie także w szkołach rodzenia czy sanatoriach. Absolwenci mogą poszukiwać pracy również w roli konsultanta ds. laktacji, a także badacza naukowego. 

 

Uczelnie

W Rzeszowie położnictwo możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Rzeszowskim.
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Rzeszowie na kierunku położnictwo w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka i astronomia, fizyka, język obcy, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku położnictwo w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Wykaz opłat za studia na kierunku położnictwo w Rzeszowie >

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Położnictwo w Rzeszowie

Aby dostać się na uczelnie w Rzeszowie, które w swojej ofercie posiadają studia na kierunkach medycznych, warto rozpocząć przygotowania do rozszerzonego egzaminu maturalnego z biologii, chemii, fizyki, matematyki oraz języka obcego już dzisiaj, w celu osiągnięcia jak najlepszego wyniku procentowego.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku położnictwo w Rzeszowie najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka i astronomia,
 • fizyka,
 • język obcy,
 • matematyka

 

Pamiętaj, że procedury rekrutacyjne mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni oraz ulegać zmianom na przestrzeni czasu, dlatego warto systematycznie sprawdzać bieżące ustalenia rekrutacyjne, zamieszczone na stronie internetowej poszczególnych ośrodków akademickich.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku Położnictwo w Rzeszowie

Mówią, że pewne są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. Jednak tę listę można śmiało wydłużyć o jeszcze jedną, dość oczywistą pozycję – równie pewnym faktem jest, że każdy z ludzi, kiedykolwiek żyjących na naszej planecie, kiedyś się urodził. W czasach prehistorycznych, kiedy nie było dostępu do fachowej opieki medycznej, kobiety rodziły w niesanitarnych warunkach, często odbierając poród na własną rękę. Tragicznym następstwem takiego stanu rzeczy były liczne zgony zarówno matki, jak i dziecka, tuż po porodzie lub w okresie połogu w następstwie zakażenia.

Na szczęście przedstawione wyżej przypadki są już tylko mglistym wspomnieniem. Jednym z najcenniejszych owoców cywilizacyjnego dorobku naszych czasów jest szeroki dostęp do bezpłatnej opieki medycznej, gwarantującej znacznie większe szanse na przeżycie między innymi kobietom rodzącym. Wszystko to dzięki absolwentom Położnictwa.

Studia medyczne na kierunku Położnictwo stanowią bardzo atrakcyjną propozycję dla przyszłych maturzystów oraz obecnych studentów kierunków pokrewnych, pragnących wzbogacić swoją wiedzę o nowe zagadnienia ściśle związane z tą ścieżką kształcenia. Każdego roku chętnych na podjęcie Położnictwa nie brakuje, dlatego każdy z przyszłych kandydatów zmierzy się z względnie dużą konkurencją. Gdzie można studiować Położnictwo? Między innymi w Rzeszowie.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Jako że Położnictwo należy do kanonu nauk medycznych, u jego podstaw leżą szeroko pojęte przedmioty przyrodnicze. Dlatego też jako student staniesz przed koniecznością powtórzenia znanych już zagadnień, wyniesionych z poprzednich lat nauki, które uzupełnisz po krótkim czasie od rozpoczęcia Położnictwa. Najważniejsze w perspektywie przyszłego życia zawodowego jest przyswojenie kierunkowych umiejętności praktycznych, które zostaną zaprezentowane studentom przez sztab wykwalifikowanych wykładowców akademickich, pracujących jednocześnie w służbie zdrowia. Jeżeli zdecydujesz się na podjęcie Położnictwa, będziesz miał do czynienia z następującymi przedmiotami:

 • embriologia,
 • anatomia,
 • fizjologia,
 • genetyka,
 • biochemia i biofizyka,
 • filozofia i etyka zawodu położnej,
 • ginekologia i opieka ginekologiczna,
 • diagnostyka w położnictwie i ginekologii,
 • podstawy prawa.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku położnictwo w Rzeszowie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

3. Dla kogo te studia

Podejmowanie się opieki nad pacjentem w różnych stanach fizjologicznych i patologicznych wymaga nie tylko kierunkowego wykształcenia, ale również szeregu istotnych kompetencji osobistych, które są niemożliwe do przyswojenia na drodze edukacji. Zatem z jakich cech składa się sylwetka idealnego kandydata na studia w Rzeszowie na kierunku Położnictwo?

Empatia to cecha niezbędna do podjęcia pracy z ludźmi, jeśli zależy nam na utrzymaniu z nimi prawidłowych i zdrowych relacji. Dlatego każdy kandydat na Położnictwo w Rzeszowie powinien dysponować nie tylko szeroko rozwiniętymi kompetencjami interpersonalnymi, ale także umiejętnością wysłuchania i wczucia się w sytuację drugiego człowieka. Ponadto przyda się nieco zainteresowania naukami medycznymi, zdolność do przyswajania przedmiotów przyrodniczych oraz chęć niesienia pomocy potrzebującym.

Trudy wynikające z nauki na niezwykle wymagających studiach medycznych, wynagradza nieco możliwość wyboru trybu studiowania. Progi punktowe na studia stacjonarne są zazwyczaj wyższe, niż ma to miejsce w przypadku zaocznego trybu nauki – kandydaci częściej decydują się na regularne zdobywanie wiedzy podczas pięciu dni każdego tygodnia.

Studia zaoczne mają charakter całodziennych zjazdów, które odbywają się najczęściej co dwa lub trzy tygodnie od piątku do niedzieli. Efekty kształcenia zazwyczaj nie różnią się w zależności od wybranego trybu kształcenia, co sprawia, że każdy z absolwentów będzie miał równe szanse na współczesnym rynku pracy. Z dokładnymi ustaleniami zapoznasz się przez stronę internetową rzeszowskiej uczelni.

 

4. Program studiów

Rozpoczynając naukę na Położnictwie, warto mieć na uwadze jej rozległą formę, której stabilnym fundamentem są odkrycia naukowe biologów, chemików, biotechnologów oraz medyków. Dlatego niemal wszystkie przedmioty na Położnictwie będą miały w sobie cząstkę powyższych dziedzin.

Blok zajęć praktycznych wprowadzi cię w świat odbierania porodów, zapewniania fachowej opieki medycznej i psychologicznej zestresowanym kobietom rodzącym, podstawowej opieki nad noworodkami oraz ich rodzicami w trudnym okresie połogu. Jako absolwent Położnictwa w Rzeszowie dowiesz się, w jaki sposób przygotować kobietę do zabiegu cesarskiego cięcia, zapewnić należyty komfort psychiczny oraz jak nauczyć świeżo upieczonych rodziców prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych nowo narodzonego dziecka.

Uczelnie w Rzeszowie - kierunek położnictwo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Rzeszowski (Kolegium Nauk Medycznych UR) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku Położnictwo w Rzeszowie

Ile trwają studia na kierunku Położnictwo w Rzeszowie

Studia na kierunku położnictwo w Rzeszowie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunki studiów w Rzeszowie cechuje duża różnorodność w kilku zasadniczych kwestiach, jedną z nich jest czas, jaki upłynie, zanim studenci zdobędą upragniony dyplom absolwenta i wyższe wykształcenie. Jeżeli planujesz podjęcie Położnictwa w Rzeszowie, z pewnością chciałbyś wiedzieć, ile trwa cykl kształcenia.

Studia pierwszego stopnia na opisywanym kierunku mają formę studiów licencjackich, zatem w przeważającej większości przypadków będą składać się z sześciu semestrów, czyli trzech lat nauki, zwieńczonej możliwością podjęcia pracy. Jednak to nie wszystko, co Położnictwo ma do zaoferowania.

Na ambitnych absolwentów studiów pierwszego stopnia będą czekały czekały studia magisterskie, trwające jedynie dwa lata, dzięki którym zdobędą oni szereg jeszcze cenniejszych i pożądanych z punktu widzenia rynku pracy kompetencji.

Położnictwo w Rzeszowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po studiach na kierunku Położnictwo w Rzeszowie

Zastanawiasz się, jakie możliwości zawodowe generuje ukończenie studiów medycznych na kierunku Położnictwo w Rzeszowie? Odpowiedzi można udzielić przy pomocy kilku przymiotników – dobrze płatne, wymagające, potrzebne z perspektywy społecznej, dające wiele satysfakcji oraz szans na samorozwój.

Absolwenci Położnictwa znajdą zatrudnienie w:

 • szpitalach na oddziałach położniczych,
 • domach samotnej matki,
 • pogotowiach opiekuńczych,
 • żłobkach,
 • domach dziecka,

a także jako pomoc domowa w opiece nad nowo narodzonym dzieckiem oraz jako prawa ręka każdego ginekologa w gabinetach lekarskich oraz przychodniach ginekologicznych. Spektrum możliwości zawodowych po ukończeniu opisywanego kierunku studiów jest dość szerokie, pozwalając absolwentom na znalezienie takiej opcji, która dokładnie odzwierciedli ich zainteresowania oraz plany na przyszłość.

Gdzie studiować na kierunku położnictwo w Rzeszowie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Rzeszowskim. 

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku położnictwo, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet Rzeszowski oferuje 60 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. 

 

Kierunek położnictwo - uczelnie w Rzeszowie:

 

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

 

Położnictwo studia stacjonarne - uczelnie w Rzeszowie

 

Położnictwo studia niestacjonarne - uczelnie w Rzeszowie
 
Położnictwo studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Rzeszowie

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Położnictwo w Rzeszowie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Położnictwo w Rzeszowie

Przed rekrutacją na wybrany kierunek studiów, należy zapoznać się z kilkoma zasadniczymi kwestiami, mającymi wpływ na proces rekrutacji i późniejszego kształcenia. Stąpanie po nieznanym gruncie w ciemności nie jest przyjemną czynnością – analogię można zauważyć w rozpoczęciu Położnictwa bez wcześniejszego przygotowania merytorycznego.

Rozpoczęcie studiów pierwszego stopnia na opisywanym kierunku studiów powinno zostać poprzedzone gruntownymi przygotowaniami do rozszerzonego egzaminu maturalnego z przedmiotów, których przelicznik da ostatecznie największą liczbę punktów, pozwalających na pokonanie konkurencji. Zatem jeżeli matura za pasem, zacznij powtarzać biologię, fizykę, chemię i matematykę.

Kandydaci na studia drugiego stopnia powinni otrzymać jak najlepsze oceny z egzaminów kończących poszczególne semestry edukacji na pierwszym stopniu. To właśnie one będą miały szczególne znaczenie dla wyboru najlepszych.

Alternatywą dla obu powyższych rozwiązań jest otrzymanie tytułu finalisty lub laureata jednej z olimpiad przedmiotowych o zasięgu ogólnopolskim. Ta wymagająca, aczkolwiek osiągalna droga, będzie zakończona otwartą bramą do wszystkich kierunków studiów.

 

Proces rekrutacji i dokumenty

Proces rekrutacji rozpoczyna stworzenie przez kandydatów profilu w panelu aplikacyjnym, zamieszczonym na stronie internetowej ośrodka akademickiego, sprawującego pieczę nad wybranym kierunkiem studiów. Przejrzyste instrukcje sprawią, że kandydaci na Położnictwo na rzeszowskich uczelni nie powinni mieć najmniejszego problemu ze zgłoszeniem swojego zainteresowania edukacją. Czy to wszystko, co należy zrobić, aby wkroczyć w szeregi wybranej uczelni? Niestety nie.

Kolejnym i ostatnim z etapów jest dostarczenie dokumentów w odgórnie ustalonym terminie. Aby nie zostać skreślonym z listy przyjętych na Położnictwo w Rzeszowie, najprawdopodobniej powinieneś donieść:

 • fotografię do dokumentów,
 • kserokopię matury lub dyplomu,
 • formularz aplikacyjny,
 • dokument tożsamości.

 

STUDIA W RZESZOWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Rzeszowie

studia w Rzeszowie

 

POŁOŻNICTWO - ważne informacje

położnictwo studia

studia medyczne w Rzeszowie

studia medyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Położnictwo Rzeszów studia i stopnia

Położnictwo Rzeszów studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Położnictwo Rzeszów studia stacjonarne

Położnictwo Rzeszów studia niestacjonarne

Położnictwo w Rzeszowie

Jakie opinie mają studia na kierunku Położnictwo w Rzeszowie

Młody wiek często skorelowany jest z niezdecydowaniem i niepewnością co do podjęcia decyzji, których konsekwencje odbijają się na całym przyszłym życiu. Dlatego opinie studentów danego kierunku mogą okazać się bardzo wartościowe dla świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich. Rozważasz podjęcie Położnictwa?

Magdalena, studentka pierwszego roku Położnictwa w Rzeszowie, mówi:

„W przeciwieństwie do większości moich rówieśników, byłam zdecydowana na podjęcie wymarzonego kierunku studiów już na początku liceum. Oczywiście mam na myśli Położnictwo – najbardziej dopasowany do moich potrzeb i zainteresowań kierunek. Zdecydowałam się studiować w Rzeszowie, bo to miasto oferujące wiele możliwości rozwoju.”

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia medyczne wybrać

Co zdawać na maturze

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia