Ratownictwo medyczne - Kielce

Ratownictwo medyczne - Kielce

Ratownictwo medyczne - Kielce

Studia w Kielcach

ratownictwo medyczne

Odkryj kierunek ratownictwo medyczne w Kielcach i sprawdź gdzie możesz studiować

 

Dodaj do ulubionych

Ratownictwo medyczne - studia Kielce 2021 | woj. świętokrzyskie

Studia na kierunku Ratownictwo medyczne w Kielcach to studia licencjackiektórych program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne, w roku akademickim 2021/2022, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oferuje 50 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UJKCena za pierwszy rok studiów wynosi około 5000 zł.

czytaj dalej wszystko o Ratownictwo medyczne - Kielce

Zobacz, na jakich uczelniach w Kielcach jest kierunek ratownictwo medyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Jednostka prowadząca

Ratownictwo medyczne stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na Ratownictwo medyczne w Kielcach

W procesie rekrutacji na studia na kierunku ratownictwo medyczne najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • dowolny przedmiot
 • język polski
 • matematyka

 

Żeby dostać się na uczelnie w Kielcach, które oferują możliwość rozpoczęcia studiów na kierunku Ratownictwo medyczne, warto zadbać o dobre przygotowanie do egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z biologii, chemii, fizyki oraz języka obcego nowożytnego. Wyniki procentowe z tych przedmiotów dadzą najwięcej punktów po ostatecznym przeliczeniu przez komisję rekrutacyjną.

Tuż przed aplikacją na Ratownictwo medyczne upewnij się, że znane ci procedury rekrutacyjne nie uległy zmianie. Możesz tego dokonać za pośrednictwem internetowej strony wybranego wcześniej ośrodka akademickiego.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Ratownictwo medyczne w Kielcach - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

 • Opłaty

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

RATOWNICTWO MEDYCZNE KIELCE STUDIA I STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

RATOWNICTWO MEDYCZNE KIELCE STUDIA STACJONARNE

RATOWNICTWO MEDYCZNE KIELCE STUDIA NIESTACJONARNE

Jak wyglądają studia na kierunku Ratownictwo medyczne w Kielcach

Wszystkie kieleckie uczelnie starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich studentów. A ponieważ te bywają różne, to studia w Kielcach na kierunku Ratownictwo medyczne można podjąć stacjonarnie lub zaocznie – w zależności od indywidualnych planów na przyszłość.

Kandydaci na studia zdecydowanie częściej wybierają stacjonarny tryb, który umożliwia codzienne zgłębianie wiedzy kierunkowej oraz ewentualne konsultacje osobiste z wykładowcami w razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości. Niezaprzeczalną zaletą tego trybu jest jego bezpłatność oraz systematyczny charakter kształcenia.

Druga z opcji, czyli studia niestacjonarne, odbywają się weekendowo, aby umożliwić studentom bezproblemowe wywiązywanie się z obowiązków wymagających znacznej ilości czasu w tygodniu. Dlatego na zaoczny tryb studiów najczęściej decydują się osoby pracujące lub studiujące na dwóch kierunkach. Pamiętaj, że wnoszenie systematycznych opłat za czesne jest nieodłącznym elementem studiów zaocznych.

Wypadki chodzą po ludziach, a pierwszą osobą na miejscu tych najpoważniejszych są zazwyczaj ratownicy medyczni. Pierwsza pomoc medyczna, zmierzająca do przywrócenia prawidłowych funkcji życiowych lub opatrzenia ran doznanych w wypadkach komunikacyjnych oraz praca pod ogromną presją czasu – w końcu podbramkowe sytuacje wymagają błyskawicznego działania - to codzienność wszystkich ratowników medycznych.

Do rozpoczęcia pracy w zawodzie ratownika medycznego prowadzi tylko jedna droga, a jej początkiem jest aplikacja na studia wyższe. Ratownictwo medyczne można podjąć między innymi w Kielcach. Uniwersytet Jana Kochanowskiego oraz Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych czekają na kandydatów, chcących rozpocząć studia w październiku. Jeśli jesteś jednym z nich musisz pamiętać, że wymagania rekrutacyjne będą rygorystyczne ze względu na to, że studia medyczne na opisywanym kierunku plasują się na szczytach list najchętniej wybieranych kierunków.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Wykształcenie medyczne, przygotowujące do pełnienia niezwykle wymagającej i odpowiedzialnej roli Ratownika medycznego, wymaga wiele cierpliwości, zaangażowania i poświęcenia. Jedynie pasjonaci, którzy czują potrzebę sprostania misji związanej z ratowaniem ludzkiego życia poradzą sobie na tego typu studiach medycznych. Jeśli zaliczasz się do grona przyszłych kandydatów na opisywany kierunek studiów, powinieneś zapoznać się z przedmiotami, których zgłębienie będzie cię czekało prawdopodobnie już w październiku.

Oto niektóre z elementów składowych siatki studiów na kierunku Ratownictwo medyczne:

 • choroby wewnętrzne,
 • medycyna ratunkowa,
 • socjologia zachowań społecznych,
 • podstawy psychologii,
 • pierwsza pomoc,
 • anatomia,
 • reumatologia,
 • anestezjologia.

Zaangażowanie w przyswojenie wszystkich przedmiotów kierunkowych zagwarantuje uzyskanie wykształcenia adekwatnego do możliwości rozpoczęcia kariery zawodowej tuż po ukończeniu studiów.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku ratownictwo medyczne możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Kielcach realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata.

Uczelnie w Kielcach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Dla kogo te studia

By zostać studentem Ratownictwa medycznego, należy posiadać ponadprzeciętną wytrzymałość psychiczną i odporność na sytuacje stresowe. Praca w zawodzie każdego ratownika naraża go na częstą ekspozycję na skrajnie drastyczne widoki, jak na przykład krew i otwarte tkanki ludzi wymagających natychmiastowej pomocy medycznej. Dlatego też kandydaci na studia powinni dobrze rozważyć zasadność swojej aplikacji i przemyśleć, czy będą w stanie sprostać podstawowym zadaniom wynikającym ze specyfiki kształcenia i samego przyszłego zawodu.

Zatem jeżeli umiesz poradzić sobie z przytłaczającą presją czasu, nagłe skoki adrenaliny są dla ciebie dodatkową motywacją do jeszcze bardziej efektywnego działania, zagadnienia medyczne stanowią dla ciebie doskonałe pole do samokształcenia i naukowych eksploracji, a ponadto pragniesz związać swoją przyszłość z zawodem polegającym na ratowaniu ludzkiego życia, to Ratownictwo medyczne w Kielcach z pewnością okaże się najlepszym z możliwych wyborów.

 

4. Program studiów

Niezależnie od wybranej uczelni, program studiów na kierunku Ratownictwo medyczne kładzie nacisk na wykształcenie w przyszłych absolwentach szerokiej wiedzy medycznej, stanowiącej filar pod bardziej specjalistyczne umiejętności praktyczne, bez których praca w zawodzie nie byłaby możliwa.

Oprócz zgłębienia historii współczesnego ratownictwa oraz ogólnie pojętej medycyny, studenci będą mieli okazję poznać praktyczne aspekty udzielania pierwszej pomocy oraz schematów postępowania w razie wystąpienia u poszkodowanych konkretnych obrażeń ciała. Obsługa sprzętu do resuscytacji krążeniowo oddechowej oraz innych elektronicznych narzędzi wspierających funkcje życiowe to kolejne umiejętności, które musi posiąść każdy przyszły ratownik medyczny.

Jako że praca ratowników wiąże się z codziennym obcowaniem z ludźmi, podstawy psychologii mogą okazać się niezwykle pomocne. Poznanie motywów ludzkich zachowań i wpływu stresu na konkretne reakcje behawioralne pomoże lepiej zrozumieć każdego pacjenta.

Ile trwają studia na kierunku Ratownictwo medyczne w Kielcach

Ile trwają studia na kierunku Ratownictwo medyczne w Kielcach

Studia na kierunku Ratownictwo medyczne w Kielcach trwają 3 lata (studia I stopnia).

Na ukończenie pierwszego stopnia studiów kandydaci będą musieli poświęcić trzy lata. Po pozytywnym ukończeniu każdego elementu siatki studiów, otrzymają oni dyplom licencjata, a wraz z nim uprawnienia do podjęcia pracy w zawodzie.

Jaka praca po studiach na kierunku Ratownictwo medyczne w Kielcach

Jaka praca po studiach na kierunku Ratownictwo medyczne w Kielcach

Zastanawiasz się, na jakie zatrudnienie będziesz mógł liczyć, jeżeli zdecydujesz się na podjęcie i ukończenie studiów medycznych na kierunku Ratownictwo medyczne? Wbrew pozorom nie będziesz musiał ograniczać swojego wyboru wyłącznie do szpitala, chociaż bez wątpienia stanowi on najpopularniejszą propozycję dla praktyków tego zawodu.

Oddziały ratunkowe nie mogłyby funkcjonować bez ratowników medycznych, podobnie jak niektóre przychodnie oraz karetki pogotowia. Przebieg wszelkich imprez masowych takich jak koncerty, festiwale, czy juwenalia mógłby zostać zakłócony, gdyby nie czujne oko ratowników.

Sam widzisz, że wachlarz możliwości oferowanych przez zdobycie tytułu absolwenta Ratownictwa medycznego jest wystarczająco szeroki, aby dokonać najlepszego z możliwych wyborów w kwestii przyszłego zawodu.

Gdzie studiować na kierunku ratownictwo medyczne w Kielcach?

Uczelnie na których można studiować kierunek ratownictwo medyczne w Kielcach

 • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Ratownictwo medyczne w Kielcach

Przed rozpoczęciem dowolnego kierunku studiów, powinieneś upewnić się, że dokonany wkrótce wybór będzie właściwy. Ratownictwo medyczne nie jest w tym przypadku żadnym wyjątkiem, dlatego w celu uzyskania większej świadomości na temat zasadności przyszłej aplikacji, warto, abyś odpowiedział sobie na poniższe pytania:

 • Jesteś odporny na stres?
 • Praca pod presją czasu jest dla ciebie odpowiednia?
 • Znajomi powtarzają ci, że podziwiają twoją odporność psychiczną?

Twierdząca odpowiedź z pewnością skłoni cię do zgłębienia kilku dodatkowych faktów na temat całokształtu procedury aplikacyjnej. Chętnych do rozpoczęcia Ratownictwa medycznego zdecydowanie nie brakuje. Pomimo trudności wynikających ze specyfiki tego kierunku, większość uczelni, na których można go podjąć, każdego roku przeżywa oblężenie ze strony kandydatów. Dlatego też procedury rekrutacyjne musiały zostać zaostrzone, żeby wybrać jedynie najlepszych.

 

Proces rekrutacji

Elektroniczna rejestracja kandydatów powinna być dobrze znana wszystkim absolwentom szkół średnich, bowiem każdy z nich miał w przeszłości do czynienia z podobną formą rejestracji. Uczelnie wyższe posiadają własne strony internetowe, na których jest zamieszczony odnośnik umożliwiający zgłoszenie swojej kandydatury w bardzo szybki i intuicyjny sposób. Zazwyczaj wystarczy podanie danych osobowych oraz wyników otrzymanych na maturze, aby móc wkrótce rozpocząć Ratownictwo medyczne.

Kiedy okaże się, że znalazłeś się wśród szczęśliwców mogących rozpocząć Ratownictwo medyczne w Kielcach od najbliższego października, powinieneś pamiętać o terminowym dostarczeniu wymaganych dokumentów. W przeciwnym razie zostaniesz skreślony z listy studentów, a o kolejne miejsce będziesz mógł się ubiegać dopiero za rok.

 

STUDIA W KIELCACH - ważne informacje

kierunki studiów w Kielcach

studia w Kielcach

 

RATOWNICTWO MEDYCZNE - ważne informacje

ratownictwo medyczne studia

studia medyczne w Kielcach

studia medyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Ratownictwo medyczne w Kielcach

Ratownictwo medyczne jest głównym przedmiotem zainteresowania wielu świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich, nawet pomimo niezaprzeczalnych trudności, jakie generuje ten kierunek studiów. Niezdecydowanym mogą pomóc opinie starszych kolegów, praktykujących Ratownictwo medyczne na co dzień.

Justyna, absolwentka Ratownictwa medycznego w Kielcach, mówi:

„Czy poleciłabym studiowanie Ratownictwa medycznego innym? Zdecydowanie tak. Jest to bardzo wymagający kierunek, a niektóre przedmioty spędzają sen z powiek, jednak mimo wszystko czerpałam dużo satysfakcji z nauki, a obecna praca w pełni mnie zadowala.”

Kierunki medyczne w Kielcach

9 uczelni w Kielcach

Chciałbyś zacząć studia w Kielcach? To może być strzał w dziesiątkę! W Kielcach znajduje się 9 dynamicznie rozwijających się uczelni, w tym dwie uczelnie publiczne: Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska oraz siedem uczelni niepublicznych

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują kieleckie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Kielcach

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia medyczne wybrać

Komentarze (0)