Ratownictwo medyczne - Poznań

Ratownictwo medyczne - Poznań

Ratownictwo medyczne - Poznań

Studia w Poznaniu na kierunku

ratownictwo medyczne

Odkryj kierunek ratownictwo medyczne w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować

Ratownictwo medyczne studia Poznań | woj. wielkopolskie

W dobie coraz powszechniejszego dostępu do pojazdów mechanicznych coraz łatwiej o nieszczęśliwe wypadki, niosące za sobą tragiczne skutki. Jednak, jak mówią, wypadki chodzą po ludziach i mogą się zdarzyć w każdym miejscu, podczas wykonywania każdej czynności.

Praca wykwalifikowanych ratowników medycznych to nieustanna walka z czasem. Są oni pierwszymi osobami na miejscu wypadku, przez co dzień w dzień stają przed koniecznością panowania nad adrenaliną i niewyobrażalnym stresem podczas przeprowadzania akcji ratunkowych.

Codziennością każdego ratownika medycznego są także widoki, o których na samą myśl każdemu przeciętnemu Kowalskiemu zrobiłoby się niedobrze. Zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy na abiturientów studiów na kierunku Ratownictwo medyczne jest ogromne, co gwarantuje znalezienie pracy, jednak warto pamiętać, że gratyfikacja finansowa nie będzie współmierna do włożonej pracy.

 

Czego się nauczysz na studiach

Nauka na Ratownictwie medycznym w Poznaniu to zgłębianie szczegółowej, wiedzy medycznej z zakresu większości nauk medycznych i pokrewnych, a dodatkowo treningi umiejętności fizycznych, dzięki którym każdy z absolwentów będzie przygotowany do błyskawicznego działania pod wpływem ogromnej presji czasu.

 

Dla kogo te studia

Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że studia na kierunku Ratownictwo medyczne w Poznaniu nie są dla każdego. Z pewnością zgodzisz się z twierdzeniem, że człowiek czujący lęk na myśl o widoku kropli krwi podczas jej pobierania nie nada się do prowadzenia akcji ratunkowych z udziałem ofiar tragicznych wypadków komunikacyjnych.

Jesteś wyjątkowo odporny na stres i drastyczne widoki? Umiesz działać pod presją czasu z dużą efektywnością? Chciałbyś ratować ludzkie życie, ale myśl o tym, że niejedna akcja z pewnością się nie powiedzie nie przyprawia cię o depresję? Przyswajanie wiedzy biologicznej i chemicznej nie stanowiło dla ciebie problemu?

Twierdząca odpowiedź na większość powyższych pytań może być doskonałym pretekstem do rozpoczęcia studiów na kierunku Ratownictwo medyczne w Poznaniu.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W POZNANIU JEST KIERUNEK RATOWNICTWO MEDYCZNE

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Ratownictwo medyczne w Poznaniu?

Kierunki studiów w Poznaniu cechują się różnymi ustaleniami jeśli chodzi o cały proces rekrutacyjny. W przypadku studiów medycznych, do kanonu których należy również Ratownictwo medyczne, przedmiotami rekrutacyjnymi są najczęściej biologia, chemia, rzadziej również fizyka.

W związku z rosnącym zainteresowaniem przyszłych studentów oraz zapotrzebowaniem dzisiejszego rynku pracy na wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie, konkurencja w przypadku aplikacji na studia jest dość duża. Dlatego warto przyłożyć się do nauki wymienionych przedmiotów odpowiednio wcześnie, aby odnieść jak największy sukces na egzaminie dojrzałości.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku Ratownictwo medyczne w Poznaniu

Uczelnie w Poznaniu, które zdecydowały się na poszerzenie oferowanego wachlarza kierunków studiów o Ratownictwo medyczne, stawiają na wykształcenie kompetentnych specjalistów zgłębianego kierunku, zdolnych do odpowiedzialnego wywiązywania się z przyszłych obowiązków zawodowych.

W trakcie studiów medycznych na kierunku Ratownictwo medyczne na wybranej poznańskiej uczelni nauczysz się początkowo ogólnych podstaw z zakresu niemal wszystkich nauk medycznych – z racji tego, że każdy z ratowników będzie miał styczność z rozmaitymi jednostkami chorobowymi, będzie zobowiązany do świadczenia usług w różnym zakresie.

 

Program studiów i przedmioty

Poznasz szczegółową wiedzę z zakresu ludzkiej fizjologii, anatomii i genetyki, a w trakcie dalszej nauki nabierzesz bardziej specjalistycznej, kierunkowej wiedzy i umiejętności. W trakcie warsztatowych zajęć praktycznych, przy użyciu manekinów, nauczysz się wykonywania podstawowych czynności ratujących życie w zależności od stanu chorego.

Przedmiotami, które z dużym prawdopodobieństwem napotkasz jako student Ratownictwa medycznego, będą między innymi:

  • Anestezjologia
  • Chirurgia urazowa
  • Naurotraumatologia
  • Etyka pracy ratownika medycznego

Jak sam wiesz, ofiary wypadków drogowych, w których naruszenie budowy pojazdu, w którym znajduje się ofiara, całkowicie uniemożliwia jej wydobycie, konieczne będzie nawiązanie współpracy z jednostkami dysponującymi odpowiednim sprzętem, pomagającym w takich sytuacjach, na przykład ze strażą pożarną.

Ponadto każdy z pracujących w zawodzie ratowników medycznych musi być w stanie nawiązywać skuteczną współpracę z lekarzami i innym personelem medycznym, tworząc zgrany zespół, a nawet spójnie funkcjonujący organizm. Dlatego też w trakcie studiów nauczysz się efektywnie pracować w grupach, co z pewnością przełoży się na twoją efektywność w przyszłym życiu zawodowym.

Obszerność wiedzy i umiejętności, które będziesz musiał przyswoić jako student Ratownictwa medycznego w Poznaniu, pozwoli ci na odpowiedzialne wywiązywanie się ze swoich obowiązków zawodowych i czerpanie satysfakcji z udanej pracy.

 

Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

RATOWNICTWO MEDYCZNE POZNAŃ STUDIA STACJONARNE

RATOWNICTWO MEDYCZNE POZNAŃ STUDIA ZAOCZNE

 

ratownictwo medyczne studia Poznań

 

Ile trwają studia na kierunku Ratownictwo medyczne w Poznaniu

Studia medyczne w Poznaniu mogą cechować się różnym czasem trwania, który jest zależny głównie od specyfiki samych studiów. Ratownictwo medyczne dzieli się na dwa komplementarne, uzupełniające się etapy.

Na ukończenie pierwszego z nich, a tym samym uzyskanie niezbędnych do podjęcia pracy w zawodzie kwalifikacji, każdy ze studentów będzie musiał poświęcić trzy i pół roku czasu. Wówczas będzie mógł się pochwalić posiadaniem tytułu licencjata, a co za tym idzie, wykształcenia wyższego.

Magisterskie studia drugiego stopnia na kierunku Ratownictwo medyczne w Poznaniu będą trwały półtora roku, a po ich ukończeniu każdy z absolwentów stanie się jeszcze bardziej kompetentnym i odpowiedzialnym pracownikiem współczesnego rynku pracy.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Ratownictwo medyczne w Poznaniu

Zanim zdecydujesz się podjąć studia w Poznaniu na kierunku Ratownictwo medyczne, powinieneś przejrzeć oferty edukacyjne poszczególnych uczelni, które oferują możliwość podjęcia tego kierunku, celem wybrania najlepszej ścieżki edukacyjnej dla siebie. Dopasowanie zainteresowań i predyspozycji osobistych do pełnionej roli zawodowej jest bardzo ważne w perspektywie przyszłego zdrowia psychicznego.

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Przedmiotami wiodącymi, czyli takimi, do których warto podejść na poziomie rozszerzonym, dla Ratownictwa medycznego na większości uczelni są przedmioty przyrodnicze, ze szczególnym uwzględnieniem biologii. Nie zaszkodzi również podejście do chemii – znacznie zwiększy to szanse na zasilenie grona studentów tego kierunku.

Warto systematycznie zapoznawać się z bieżącymi ustaleniami władz wybranej przez siebie uczelni, gdyż procedury rekrutacyjne nie są stałe i mogą ulegać zmianie w zależności od odgórnych ustaleń Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego lub innych narzuconych czynników.

Żeby dostać się na studia drugiego stopnia na kierunku Ratownictwo medyczne, należy ukończyć pierwszy etap studiów na tym kierunku lub innym pokrewnym oraz postarać się o uzyskanie jak najlepszych ocen na dyplomie końcowym, gdyż to właśnie ode wezmą udział w konkursie dyplomów.

 

Stacjonarnie czy niestacjonarnie

Ratownictwo medyczne, niezależnie od wybranej uczelni, można podjąć w ramach studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Dla przyszłych studentów pragnących całkowicie poświęcić się zdobywaniu wyższego wykształcenia idealna będzie pierwsza z opcji. Druga natomiast to idealny wybór dla chcących pogodzić inne obowiązki życiowe z edukacją na Ratownictwie medycznym.

Po otrzymaniu wyników maturalnych lub ocen z dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, staniesz przed koniecznością pochwalenia się nimi władzom uczelni poprzez formularz aplikacyjny, znajdujący się na stronie internetowej wybranej uczelni.

Poza tym warto, abyś skompletował potrzebne dokumenty, w skład których wejdą: fotografia o wymiarach 35X45mm, świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia oraz wypełniony druk aplikacyjny, do pobrania ze strony internetowej lub dziekanatu.

zasady rekrutacji na studia

 

ratownictwo medyczne studia Poznań

 

Jaka praca po studiach na kierunku Ratownictwo medyczne w Poznaniu?

Skoro dotrwałeś aż do tego akapitu, najpewniej coraz poważniej myślisz o podjęciu studiów na kierunku Ratownictwo medyczne w Poznaniu. Czy wiesz, jakie możliwości zawodowe zostaną ci zaoferowane przez zdobycie dyplomu ukończenia tego kierunku?

Każdy z absolwentów studiów na kierunku Ratownictwo medyczne w Poznaniu będzie mógł liczyć na możliwość podjęcia pracy w każdej placówce, w której niesienie błyskawicznej pomocy ludziom znajdującym się w podbramkowych sytuacjach jest niezbędne.

Większość abiturientów opisywanego kierunku rozpoczyna swoją karierę zawodową od pracy w szpitalu, gdzie może liczyć na nagłe skoki adrenaliny podczas podróży karetką na sygnale przez centrum miasta z szaleńczą prędkością i możliwość wykazania się ogromną odpornością psychiczną na drastyczne widoki ofiar różnorakich wypadków komunikacyjnych.

Każdy ratownik medyczny będzie potrzebny na ostrych dyżurach pogotowia oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych. Będziesz miał tam okazję wykazać się ponadprzeciętną szybkością podejmowania decyzji, których skutki mogą być widoczne w perspektywie dalszego zdrowia lub nawet życia pacjenta.

Absolwenci Ratownictwa medycznego znajdą również zatrudnienie w firmach transportowych, trudniących się przewozem chorych z punktu A do B. Z uwagi na niestabilny stan pacjentów, który dodatkowo może się pogorszyć podczas mało komfortowych warunków podróży, wsparcie wykwalifikowanego personelu medycznego będzie nieocenione.

Jeśli jesteś przedsiębiorczy i chciałbyś w przyszłości dążyć do jak największej niezależności, będziesz mógł postarać się o założenie własnej działalności gospodarczej w formie jednoosobowej lub zrzeszając większą grupę ratowników medycznych, pełniących określone usługi.

Po ukończeniu studiów na kierunku Ratownictwo medyczne każdy z absolwentów może mieć gwarancję zdobycie pracy w zawodzie ze względu na rosnący niedostatek służby zdrowia zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Niestety kwestia wynagrodzenia nie przedstawia się w tak kolorowych barwach, jednak być może dla kogoś nie będzie ona problemem.

 

Jakie opinie mają studia na kierunku Ratownictwo medyczne w Poznaniu?

Rozważasz właśnie pójście na studia wyższe, a w kręgu twoich najbliższych zainteresowań leży Ratownictwo medyczne, jednak chciałbyś zasięgnąć opinii studentów, zanim ostatecznie zdecydujesz się na aplikację?

Dominika, studentka pierwszego roku Ratownictwa medycznego w Poznaniu, mówi:

„Od początku mojej edukacyjnej drogi wiedziałam, że chcę robić coś związanego z naukami medycznymi, a tym samym niesieniem pomocy potrzebującym. Wybór padł na Ratownictwo medyczne i był on najlepszym z możliwych. A dlaczego w Poznaniu? Bardzo lubię to miasto. Po prostu.”

 

KIERUNKI MEDYCZNE W POZNANIU

Rozwiń

 

 

Komentarze (0)