Studia na kierunku higiena stomatologiczna obejmują zagadnienia programowe z zakresu nauk podstawowych. W ramach kształcenia słuchacze uczestniczą w zajęciach, dzięki którym zapoznają się z zagadnieniami anatomii, histologii z embriologią, podstawami immunologii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
Poza zajęciami teoretycznymi organizowane są też wizyty studyjne, dzięki którym studenci mogą wykorzystać wiedzę i umiejętności w praktyce, obserwując pracę placówek stomatologicznych, sposób prowadzenia dokumentacji medycznej czy realizacji zadań edukacji prozdrowotnej.
Studenci poznają również zasady poprawnego przygotowania stanowiska pracy w gabinetach stomatologicznych. Zapoznają się jednocześnie z zasadami obsługi sprzętu czy aparatury i wdrażają się w prowadzenie działalności administracyjnej.
Zajęcia prowadzone są w nowoczesnym Centrum Stomatologii, gdzie słuchacze w praktyce wykorzystują zdobyte umiejętności teoretyczne. Mogą jednocześnie ćwiczyć na fantomach i zaawansowanym sprzęcie medycznym.
Po zakończeniu I oraz II roku studiów, słuchaczy obowiązuje czterotygodniowa praktyka wakacyjna w wybranej placówce medycznej, która uzyskała akceptację przez władze wydziału.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku higiena stomatologiczna możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Warszawie na kierunku higiena stomatologiczna, kształcą absolwentów, którzy wykazują się umiejętnościami przeprowadzania zabiegów profilaktycznych oraz leczniczych na zlecenie lub pod nadzorem lekarzy dentystów. Absolwenci potrafią wykonać wstępne badania kliniczne, usunąć kamień nazębny czy piaskować zęby. Poza tym wiedzą, jak przeprowadzać zabiegi profilaktyczne – lakowanie zębów oraz aplikację preparatów fluorowych.
W ramach kształcenia słuchacze zdobywają także wiedzę z zakresu psychologii, etyki czy kompetencje komunikacji interpersonalnej. Absolwent ma jednocześnie wiedzę ogólną oraz kierunkową, która jest niezbędna do tego, aby wykonywać swój zawód. W szczególności wyróżnia się kompetencjami w zakresie organizowania i prowadzenia działalności profilaktycznej oraz leczniczej, a także prowadzenia dokumentacji medycznej zgodnie z obowiązującymi standardami.