Kierunki studiów w Warszawie związane z tą dyscypliną mają charakter praktyczno-teoretyczny, łącząc wykłady z zajęciami praktycznymi i warsztatami. Celem jest przygotowanie studentów do szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz zarządzania różnymi aspektami ratownictwa i ochrony ludności.
Wykłady prowadzone są przez specjalistów z dziedziny zarządzania kryzysowego, ochrony ludności, ratownictwa medycznego i prawa. Celem wykładów jest dostarczenie wiedzy na temat zasad, norm prawnych, technologii, organizacji działań ratunkowych i zarządzania w sytuacjach kryzysowych.
Laboratoria to z kolei zajęcia, podczas których studenci uczą się rozwiązywać konkretne problemy związane z zarządzaniem kryzysowym, analizą ryzyka, organizowaniem ewakuacji, udzielaniem pierwszej pomocy czy reagowaniem na różne scenariusze kryzysowe.
Studenci uczestniczą też w symulacjach i ćwiczeniach terenowych, które przygotowują ich do pracy w rzeczywistych warunkach kryzysowych, np. symulacje pożarów, katastrof naturalnych, wypadków masowych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zarządzanie ratownictwem i ochroną ludności możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią tworzyć plany ewakuacyjne, zarządzać sytuacjami kryzysowymi, organizować pomoc poszkodowanym w wypadkach masowych, klęskach żywiołowych i katastrofach. Zarządzają i koordynują różnymi służbami ratunkowymi, a także organizują współpracę między jednostkami w sytuacjach kryzysowych.
Identyfikują i analizują potencjalne zagrożenia, zarówno naturalne, jak i spowodowane działalnością człowieka. Podejmują szybkie, trafne decyzje w stresujących sytuacjach, w których liczy się każda sekunda.
Efektywnie komunikują się z różnymi grupami odbiorców w sytuacjach kryzysowych. Korzystają z technologii stosowanych w zarządzaniu kryzysowym, takich jak systemy informacji geograficznej czy systemy monitoringu.