Zdrowie publiczne - Warszawa

Zdrowie publiczne - Warszawa

Zdrowie publiczne - Warszawa

Studia w Warszawie na kierunku

zdrowie publiczne

Odkryj kierunek zdrowie publiczne w Warszawie i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Zdrowie publiczne studia Warszawa | woj. mazowieckie

Dla kogo ten kierunek

Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o kierunku studiów o nazwie zdrowie publiczne. Co takiego wydarzyło się, że dziś znajduje się on praktycznie w każdej ofercie uczelni medycznej w Polsce? Dziś dążymy do tego, by posiadać jak najbardziej aktualną wiedzę z zakresu ochrony zdrowia – wiemy jak ważna jest profilaktyka, prewencja, reagowanie na pierwsze oznaki chorób. Oczywiście mogą nam w tym pomagać wykwalifikowani lekarze, jednak dziś bardzo ważną rolę pełnią także społeczni edukatorzy, którzy będą nas uświadamiać, jak żyć lepiej, by długo cieszyć się zdrowiem.

Najogólniej właśnie tak można scharakteryzować rolę osób, które kończą studia na kierunku zdrowie publiczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie publiczne to zorganizowany wysiłek społeczny, którego celem jest promocja, polepszenie, ochrona oraz przywracanie zdrowia ludzkości. Zatem jeżeli jesteś osobą, która uwielbia kontakt z drugim człowiekiem, dostrzegasz istotę profilaktyki zdrowotnej i chciałbyś dzielić się swoją wiedzą oraz umiejętnościami, by mieć rzeczywisty wpływ na kształt świata, w którym żyjesz, to studia na kierunku zdrowie publiczne będą dla ciebie stworzone.

 

Program kształcenia i gdzie studiować

Studia na kierunku zdrowie publiczne cieszą się ogromną popularnością ze względu na perspektywy zawodowe, jakie oferują. Uczelnie w Warszawie dostrzegają to zainteresowanie, dlatego swoją przygodę z tym kierunkiem w stolicy Polski możesz rozpocząć na kilku prestiżowych uczelniach. Na pasjonatów tego zagadnienia czeka bowiem Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania, czy Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna. Przeanalizuj każdą z tych ofert, by wybrać taką, która w pełni odpowiadać będzie twoim oczekiwaniom.

Jak zapewne się domyślasz wykształcenie absolwenta studiów na kierunku zdrowie publiczne powinno być jak najbardziej wszechstronne oraz mieć charakter interdyscyplinarny. W praktyce oznacza to, że osoby które wybierają ten typ kształcenia, mają bardzo rozbudowaną siatkę programową. Przyszli specjaliści do spraw zdrowia publicznego muszą mieć nie tylko doskonale opanowaną wiedzę medyczną z zakresu profilaktyki, lecz także muszą też doskonale znać się na ekonomii, marketingu i zarządzaniu, by wiedzieć jak najlepiej wcielać w życie różnego rodzaju programy profilaktyczne.

 

Praca po studiach

Osoby, które kończą studia na kierunku zdrowie publiczne, otrzymują bardzo wiele możliwości zawodowego rozwoju. Otrzymane podczas wszystkich lat kształcenia wykształcenie pozwala na dynamiczną pracę. Absolwenci tego kierunku powinni być świetnie zorganizowani, przebojowi oraz otwarci na różnego rodzaju wyzwania, to na nich bowiem czekają różnego rodzaju stanowiska kierownicze.

Studia w Warszawie na kierunku zdrowie publiczne przygotowują do pracy na stanowiskach kierowników oraz asystentów medycznych, którzy zajmować się będą promocją zdrowia oraz profilaktyką chorób w różnego rodzaju instytucjach medycznych. Abiturienci tego kierunku mogą również występować w roli edukatorów, doradców, czy ekspertów w różnego rodzaju przedsiębiorstwach.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W WARSZAWIE JEST KIERUNEK ZDROWIE PUBLICZNE

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Specjalności na kierunku zdrowie publiczne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek zdrowie publiczne w Warszawie?

Osoby, które planują wziąć udział w rekrutacji na studia na kierunku zdrowie publiczne, powinny bardzo wcześnie zająć się przygotowaniami do egzaminów maturalnych. Studia na tym kierunku znajdują się na ogół w ofercie uczelni medycznych, trzeba jednak pamiętać, że ten profil kształcenia wykracza poza zwyczajne ramy kierunków medycznych. Interdyscyplinarnej wiedzy wymaga się już bowiem od kandydatów na tym kierunku. W procesie rekrutacji brane są pod uwagę przedmioty takie jak: oczywiście biologia, chemia, matematyka, fizyka, lecz także WOS oraz język obcy nowożytni. Zorientuj się, co ma największe znaczenie w wymaganiach rekrutacyjnych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Terminy rekrutacji na uczelniach 2020/2021

I stopnia i jednolite II stopnia
Warszawski Uniwersytet Medyczny Warszawski Uniwersytet Medyczny Termin rekrutacji I stopnia:
od 01.06.2020
do 30.09.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 01.06.2020
do 30.09.2020
Dowiedz się więcej
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie Termin rekrutacji I stopnia:
od 04.05.2020
do 30.09.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 04.05.2020
do 30.09.2020
Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

Harmonogram rekrutacji +

Udział osób w rekrutacji, które wybierają studia na kierunku zdrowie publiczne, bardzo rzadko jest przypadkowy. Na ogół mają one wszystko dopracowane do ostatniego szczegółu. Dlatego też warto zadbać także o znajomość wszystkich niezbędnych terminów, które związane są z czasem rejestracji, uiszczaniem opłat rekrutacyjnych, czy czasem składania podstawowych dokumentów do dziekanatu. Wszystkie te najważniejsze daty znajdują się właśnie w harmonogramie rekrutacyjnym i to z nim warto zapoznać się w pierwszej kolejności. Każda uczelnia ustala go indywidualnie, więc informacje na temat harmonogramu rekrutacji znajdziesz na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich.

Maturzyści na wybrane przez siebie kierunki mogą rejestrować się na ogół już na przełomie kwietnia i maja. Nie ma znaczenia jednak kolejność zgłoszeń, lecz liczba punktów z egzaminów maturalnych. Studia na kierunku zdrowie publiczne w Warszawie zaliczają się do grona prestiżowych kierunków. Pierwszy etap rekrutacji zostaje na ogół zamknięty w połowie lipca, tuż po ogłoszeniu wyników z egzaminów maturalnych. To także czas składania dokumentów oraz oczekiwania na rozpoczęcie roku akademickiego w październiku.

Trzeba mieć świadomość, że nie każdy absolwent szkoły średniej ma szansę znaleźć się na listach osób przyjętych w przypadku tak renomowanego kierunku. Uczelnie jednak starają się wykształcić jak największą liczbę zdolnych i ambitnych osób, więc na te kierunki, na które nie zostały wypełnione limity miejsc, otwierane są kolejne etapy rekrutacji. Odbywają się one na ogół na przełomie sierpnia oraz września. Wtedy część kandydatów dostanie swoje kolejne szanse na studia.

Dokumenty rekrutacyjne +

Osoby zakwalifikowane na studia muszą dostarczyć do dziekanatu zestaw podstawowych dokumentów. Zaniedbanie tego etapu rekrutacji sprawi, że zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia, więc przestrzegaj wszystkich ważnych terminów. Każda z uczelni zestaw dokumentów ustala indywidualnie – szczegółowych wytycznych zawsze musisz szukać na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Muszą się znaleźć wśród nich na pewno:

 • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
 • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
 • aktualna fotografia;
 • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
 • różnego rodzaju podpisane umowy.

Pamiętaj, że studia w Warszawie na kierunku lekarskim mogą się wiązać z dostarczeniem także zaświadczenia, które wystawi lekarz medycyny pracy i potwierdzi twoje predyspozycje do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu.

Opłaty rekrutacyjne +

Jeżeli procedura uiszczania opłaty rekrutacyjnej zostanie przez ciebie zaniedbana, to twoja kandydatura w ogóle nie zostanie ujęta w procesie rekrutacji.  Opłaty rekrutacyjne obowiązują na niemal wszystkich kierunkach studiów w Polsce. Wahają się mniej więcej od 85 do nawet 150 złotych i mogą obejmować jeden lub pulę kierunków. Pamiętaj, by opłatę rekrutacyjną wykonać terminowo (liczy się czas jej księgowania, a nie data wykonania przelewu!). Opłatę rekrutacyjną możesz uiścić za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, by potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej dostarczyć do dziekanatu wybranej przez siebie uczelni.

Przedmioty kwalifikacyjne +

By dostać się na studia na kierunku zdrowie publiczne w Warszawie, powinieneś odpowiednio wcześnie przygotować się do rekrutacji. Liczba kandydatów na studia o tym prestiżowym profilu zawsze przewyższa liczbę otwartych miejsc, więc szansę na naukę mają wyłącznie najlepsi absolwenci szkół średnich. Powinieneś doskonale przygotować się z przedmiotów ścisłych, wśród których obowiązkowo znajdą się biologia oraz chemia. Dodatkowym atutem będą przedmioty takie jak matematyka, czy nawet fizyka. Pamiętaj, że szansę na naukę na kierunku lekarskim mają wyłącznie najlepsi, więc swoją naukę zacznij już dziś!

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych uwzględnia, czy zdawane na maturze przedmioty znajdują się wśród rekrutacyjnych wytycznych. Kolejnym ważnym aspektem jest to, na jakim poziomie zdawany był dany przedmiot. Maturzyści mają do wyboru zawsze dwa poziomy – podstawowy oraz rozszerzony. Odpowiednio wcześnie prześledź, jak wygląda przelicznik punktów kwalifikacyjnych na różnych uczelniach. To pozwoli ci przygotować się jak najlepiej do procedury rekrutacyjnej, która w przypadku studiów na kierunku lekarskim jest wyjątkowo rozbudowana.

Olimpiady oraz konkursy +

Prawdziwi pasjonaci nauk ścisłych, którzy w przyszłości chcieli by rozpocząć studia na kierunku zdrowie publiczne w Warszawie, mogą pomyśleć o wzięciu udziału w prestiżowych olimpiadach oraz konkursach przedmiotowych. To propozycja jedynie dla najbardziej ambitnych uczniów o bardzo rozległej wiedzy, którzy czują w sobie powołanie do wykonywania tego trudnego zawodu. Warto podkreślić, że jest o co walczyć, ponieważ laureaci oraz finaliści stopnia centralnego znajdą się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów lekarskich rozważ olimpiady takie jak:

 • Olimpiada Biologiczna;
 • Olimpiada Chemiczna;
 • Olimpiada Fizyczna;
 • Olimpiada Lingwistyki Matematycznej
 • czy Olimpiada Matematyczna.

Pamiętaj, że bycie finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do matury. Pozytywne wyniki z egzaminów dojrzałości dopiero otwierają ci drzwi do wzięcia udziału w rekrutacji.

KIERUNKI MEDYCZNE W WARSZAWIE

Rozwiń

WAŻNE TEMATY

Jak wyglądają studia na kierunku zdrowie publiczne w Warszawie?

Uczelnie w Warszawie coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwań studentów, którzy chcieliby realizować się na wielu płaszczyznach. Dziś bowiem nie każdy może sobie pozwolić na wyłącznie spokojną naukę. Dla wielu młodych ludzi równie ważne jest równoległe zdobywanie doświadczenia zawodowego. Dlatego też studia w Warszawie na kierunku zdrowie publiczne możesz rozpocząć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Znajdą się zarówno zwolennicy pierwszego, jak i drugiego trybu. Studia dzienne, czyli stacjonarne, mają formę regularnych spotkań w trakcie trwania tygodnia. Z kolei nauka na studiach zaocznych odbywa się podczas weekendowych zjazdów naukowych, co pozwala na dodatkowe możliwości rozwoju. Trzeba pamiętać jednak, że studenci zaoczni większość materiału teoretycznego opanowują we własnym zakresie, a nauka w tym trybie wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne!

Kierunki studiów takie jak zdrowie publiczne mają bardzo rozbudowany program kształcenia. Wiedza i umiejętności abiturientów tego kierunku muszą mieć bowiem charakter interdyscyplinarny, obejmujący nie tylko nauki medyczne, lecz przede wszystkim prawnicze, ekonomiczne, czy marketingowe.

Specjalista do spraw zdrowia publicznego zajmuje się niejednokrotnie wdrażaniem różnego rodzaju projektów profilaktycznych, które wiążą się z doskonałą znajomością przepisów. Osoby te opracowują także najbardziej skuteczne plany marketingowe, dzięki którym projekty profilaktyczne dotrą do jak największego grona odbiorców. W siatce programowej znajdą się zatem przedmioty takie jak:

 • nauka o człowieku;
 • propedeutyka medycyny;
 • podstawy polityki zdrowotnej;
 • czy nawet podstawy ubezpieczeń zdrowotnych.

 

Oprócz tego w siatce programowej znajdą się przedmioty takie jak:

 • finanse przedsiębiorstwa;
 • zarządzanie usługami zdrowotnymi;
 • planowanie w przedsiębiorstwie i biznesplan itd.

 

Specjaliści do spraw zdrowia publicznego powinni posiadać także szereg wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich. Zarządzanie placówkami medycznymi, wdrażanie projektów profilaktycznych, czy szeroko pojęta działalność edukatorska muszą wymagać dużej przebojowości, kontaktowości, doskonałej organizacji pracy oraz wysoko rozwiniętych zdolności analitycznego i trzeźwego myślenia.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

ZDROWIE PUBLICZNE WARSZAWA STUDIA STACJONARNE

ZDROWIE PUBLICZNE WARSZAWA STUDIA NIESTACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku zdrowie publiczne w Warszawie?

Ile trwają studia na kierunku zdrowie publiczne w Warszawie?

Studia medczne w Warszawie na kierunku zdrowie publiczne w Warszawie możemy podzielić na dwa komplementarne cykle kształcenia. Studenci swoją przygodę z tym kierunkiem rozpoczynają na ogół od studiów licencjackich, czyli pierwszego stopnia. Trwają one trzy lata, podczas których pasjonaci tego zagadnienia zdobywają podstawową wiedzę i niezbędne umiejętności z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem medycznym. To także czas przygotowań do obrony pracy licencjackiej – jej pomyślna obrona otwiera drzwi do zawodowego, dynamicznego rozwoju.

Osoby, które pragną kształcić się dalej, otrzymują taką możliwość na studiach drugiego stopnia. To czas poszerzania swojej wiedzy i kwalifikacji o znacznie bardziej rozbudowane zagadnienia. Studia drugiego stopnia na kierunku zdrowie publiczne trwają dwa lata i kończą się przystąpieniem do obrony pracy magisterskiej.

Warto także podkreślić, że uczelnie w Warszawie przygotowały ofertę rozpoczęcia studiów drugiego stopnia także dla abiturientów innych kierunków o pokrewnym profilu dydaktycznym. Mogą je rozpocząć przykładowo biotechnologowie, czy inżynierowie biomedyczny.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

ZDROWIE PUBLICZNE WARSZAWA STUDIA I STOPNIA

ZDROWIE PUBLICZNE WARSZAWA STUDIA II STOPNIA

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek zdrowie publiczne w Warszawie?

Studia medyczne na kierunku zdrowie publiczne znajdują się w kręgu zainteresowań wielu abiturientów szkół średnich. Dzieje się tak ze względu na różnorodne i dynamiczne perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Trzeba mieć tylko świadomość, że osoby, które decydują się na rozpoczęcie kształcenia na tym kierunku, powinny posiadać zestaw cech charakterystycznych dla przebojowych przywódców. Zastanów się, czy jesteś osobą, która:

 • nie boi się wyzwań;
 • lubi dynamiczną pracę w grupie;
 • dobrze odnajduje się w roli przywódcy;
 • ma wiele pomysłów i nie boi się wdrażać ich w życie;
 • lubi kontakt z innymi ludźmi.

 

Oczywiście, każda osoba, która myśli poważnie o rozpoczęciu studiów na kierunku zdrowie publiczne powinna przede wszystkim mieć świadomość, jak istotną rolę odgrywa profilaktyka zdrowotna. W wykonywaniu tego zawodu ważne jest zatem zainteresowanie różnego rodzaju naukami ścisłymi, które przylegają do zagadnień medycznych.

Najważniejszy punkt stanowi jednak jak najlepsze zorientowanie się w wymogach rekrutacyjnych. Osoby, które chcą rozpocząć studia na kierunku zdrowie publiczne muszą zdać doskonale egzaminy maturalne z przedmiotów takich jak: biologia, chemia, fizyka, czy nawet WOS oraz język obcy nowożytni. Zorientuj się, jakie przedmioty odgrywają największe znaczenie. Każda uczelnia ustala je bowiem indywidualnie.

Być może jesteś osobą, która lubi nadprogramowo poszerzać swoją wiedzę. Jeśli tak, to rozważ wzięcie udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Jako jej laureat lub finalista na stopniu centralnym znajdziesz się na listach osób przyjętych na studia poza kolejnością. To może być niepowtarzalna okazja, by w sposób konstruktywny popisać się swoją dodatkową wiedzą.

Zanim przystąpisz do procesu rekrutacji, będziesz musiał też dostarczyć do dziekanatu wybranej przez siebie uczelni zestaw podstawowych dokumentów. Pamiętaj, że wśród nich muszą się znaleźć świadectwo maturalne, skany dowodu oraz obowiązkowo zdjęcia do legitymacji!

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku zdrowie publiczne w Warszawie?

Jaka praca po studiach na kierunku zdrowie publiczne w Warszawie?

Studia na kierunku zdrowie publiczne dają swoim absolwentom bardzo dużo możliwości zawodowego rozwoju. Osoby, które decydują się na naukę o tym profilu, muszą jednak pamiętać, że ich praca będzie dynamiczna, zmienna i bardzo intensywna. Dziś niezwykle ważną rolę odgrywa profilaktyka chorób, co w praktyce oznacza, że nieustannie potrzebni są nowi specjaliści, którzy w sposób świadomy i zrównoważony będą nam o tym przypominać.

Uczelnie w Warszawie kształcą najlepszych specjalistów do spraw zdrowia publicznego, którzy przygotowani są do rozpoczęcia pracy w jednostkach takich jak:

 • stacje sanitarno-epidemiologiczne;
 • biura polityki zdrowotnej;
 • zakłady opiekuńczo-lecznicze;
 • domy pomocy społecznej;
 • instytucje zajmujące się ochroną środowiska;
 • organy państwowe;
 • międzynarodowe organizacje prozdrowotne;
 • fundacje itd.

To, jak przebiegać będzie kariera absolwentów studiów na kierunku zdrowie publiczne ma bardzo indywidualny wymiar i wiąże się z jednostkowymi zainteresowaniami danego abiturientów. Część osób świetnie odnajdzie się w strukturach organizacyjnych, które wymagać będą doskonałej znajomości prawa, czy nawet zarządzania personelem medycznym. Z kolei część absolwentów może czuć powołanie do pracy w roli edukatorów. To właśnie absolwenci studiów na kierunku zdrowie publiczne mogą być inicjatorami spotkań, warsztatów, prelekcji, wykładów, których celem będzie zwiększenie świadomości społecznej o profilaktyce zdrowotnej i wczesnym leczeniu różnego rodzaju chorób.

Jakie opinie mają studia na kierunku zdrowie publiczne w Warszawie?

Kierunki studiów w Warszawie takie jak zdrowie publiczne mogą być świetną drogą rozwoju dla osób, które uwielbiają dynamiczną pracę w grupie i które chciałby mieć realny wpływ świadomość zdrowotną społeczeństwa.

Karolina, studentka trzeciego roku zdrowia publicznego, twierdzi:

Studia na kierunku zdrowie publiczne wybrałam trochę w ciemno, w ogóle nie żałuję jednak swojej decyzji. Zdobywam tu bardzo ciekawe doświadczenie, w przyszłości chciałabym organizować i prowadzić przede wszystkim warsztaty dla seniorów, dzięki którym znacznie poprawi się ich komfort życia. Dzięki tym studiom poznaję różne aspekty tego typu działalności organizacyjnej, co jest niezwykle pomocne i praktyczne!

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)