Kierunki studiów w Szczecinie związane z tą dziedziną to program kształcący specjalistów w zakresie projektowania, budowy, eksploatacji i modernizacji jednostek pływających, takich jak jachty, statki, okręty wojenne oraz konstrukcje morskie. Program studiów łączy wiedzę teoretyczną z praktyką w laboratoriach, stoczniach i biurach projektowych.
Pierwszy rok studiów koncentruje się na zdobyciu podstawowej wiedzy z matematyki, fizyki i mechaniki, niezbędnej do zrozumienia zaawansowanych zagadnień technicznych. Na drugim roku studenci zdobywają wiedzę specjalistyczną w zakresie projektowania i budowy jednostek pływających. Na trzecim roku studenci rozwijają praktyczne umiejętności związane z projektowaniem i budową jednostek oraz poznają nowoczesne technologie stosowane w branży.
Uczelnie w Szczecinie przewidziały w programie wiele laboratoriów, w ramach których studenci prowadzą badania materiałów i analizę systemów napędowych. W trakcie praktyk zawodowych zdobywają doświadczenie w pracy w stoczniach, biurach projektowych lub instytucjach badawczych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku oceanotechnika – budowa jachtów i okrętów możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia te kształcą wszechstronnych specjalistów w dziedzinie projektowania, budowy i eksploatacji jednostek pływających. Program łączy teorię z praktyką, umożliwiając rozwijanie zarówno umiejętności technicznych, jak i miękkich, niezbędnych do pracy w dynamicznym środowisku przemysłu morskiego.
Absolwenci tworzą projekty konstrukcyjne jachtów, statków i okrętów z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi CAD/CAM (np. AutoCAD, SolidWorks, Rhino). Projektują kształt kadłuba w celu optymalizacji oporu hydrodynamicznego.
Przeprowadzają też symulacje przepływów wody wokół jednostek w basenach hydrodynamicznych oraz za pomocą oprogramowania ANSYS. Obliczają obciążenia działające na kadłub i konstrukcje okrętowe.