Zawód farmaceuty od wielu lat cieszy się nie tylko ogromną popularnością, lecz także bardzo dużym zaufaniem społecznym. Statystyki pokazują, że na początku wolimy skorzystać z porad pani magister w aptece niż udać się do lekarza. Dlatego też tak dobrze inwestuje się w wykształcenie farmaceutów – to oni bowiem jako pierwsi stykają się z naszymi dolegliwościami i w miarę możliwości starają się zapewnić nam doraźne środki lecznicze. O tej popularności świadczy obecnie mnogość aptek, które tak chętnie odwiedzane są przez osoby potrzebujące.
Farmacja jako dyscyplina zajmuje się nauką o lekach, a przede wszystkim ich wytwarzaniu oraz badaniu działania, którego skutek ma mieć charakter przede wszystkim leczniczy. Same studia farmaceutyczne również cieszą się bardzo długą tradycją akademicką. W końcu potrzeba wytwarzania środków farmakologicznych i leczenia jest bardzo naturalna. Jeśli i ty chciałbyś zajmować się w przyszłości farmacją, to w kręgu twoich zainteresowań powinny znajdować się przedmioty ścisłe, ponieważ to one tworzą podwaliny współczesnej farmacji.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku farmacja możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
Studia na kierunku farmacja w Warszawie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć i pół roku.
Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Jeśli wybierzesz studia jednolite magisterskie na kierunku farmacja, to czeka cię nauka w trybie stacjonarnym. Musisz mieć bowiem świadomość, że materiał, który będzie przez ciebie opanowany, nie może zostać dostosowany do trybu zaocznego – zbyt wiele w nim przedmiotów praktycznych i ćwiczeń laboratoryjnych. Studia stacjonarne mają wiele zalet, dlatego też cieszą się ogromną popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Pamiętaj, że swoją wiedzę zdobywać będziesz regularnie oraz unikniesz opłat za czesne.
Pamiętaj, że współcześnie zawód farmaceuty cieszy się niezwykle dużym zaufaniem społecznym. Dlatego też osoby, które go wykonują, powinny posiadać rozbudowaną wiedzę z zakresu nauk ścisłych i medycznych. Pierwsze lata nauki mają zatem nauki wstępnej, która stanowić będzie przygotowanie do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu. Wśród przedmiotów podstawowych studenci odnajdą zatem:
-
anatomię
-
biofizykę
-
biologię molekularną
Oczywiście największe znaczenie będą mieć jednak przedmioty kierunkowe, które wyposażą przyszłych farmaceutów w specjalistyczną wiedzę z tego zakresu. Wśród wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych znajdą się zatem przedmioty takie jak:
-
chemia leków
-
technologie wytwarzania leków
-
badania komórkowe nad lekiem
-
farmakognozja
Warto przypomnieć, że studia farmaceutyczne powinny rozwijać także kompetencje miękkie studentów, które pozwolą im na podejmowanie aktywnej i mądrej współpracy z klientami aptecznymi.
Gdzie studiować na kierunku farmacja w Warszawie
Kierunek farmacja (studia jednolite magisterskie) - uczelnie w Warszawie