Rekrutacja i wymagania na studia prawnicze 2025/2026
Aby móc się pochwalić dyplomem absolwenta, najpierw należy dostać się na na studia prawnicze. Rekrutacja nie wyróżnia się specjalnie od rekrutacji na inne kierunki studiów. Natomiast o czym warto pamiętać, to o corocznym obłożeniu list rekrutacyjnych przez dziesiątki tysięcy osób, czyli średnio przez kilkanaście osób na jedno miejsce na studia prawnicze. To sprawia, że na prawo wcale nie jest tak łatwo się dostać i należy się pochwalić bardzo dobrymi wynikami z matury.
Uczelnie różnią się od siebie, jeśli chodzi o ustalanie progów i przeliczników, natomiast przedmioty maturalne, które są uwzględniane przy rekrutacji, w większości przypadków są ujednolicone. Dlatego każdy, kto chce dostać się na prawo, na maturze powinien szczególną uwagę przykładać do nauki i zdobycia jak najlepszych wyników z matury pisemnej z języka polskiego i języka obcego, oraz jednego z dodatkowych przedmiotów do wyboru. Przedmiotami opcjonalnymi są: historia, WOS, matematyka, geografia, chemia, biologia albo fizyka.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia prawnicze w Olsztynie
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 210 punktów na prawo, 121 punktów na administrację oraz 241 punktów na kryminologię.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Ile osób na miejsce na studia prawnicze w Olsztynie
Studia prawnicze w Olsztynie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie na prawo ubiegało się ponad 3 kandydatów na jedno miejsce.
Studia prawnicze niestacjonarne w Olsztynie
Studia prawnicze bardzo często bywają tematem dyskusji. Rozmówcy podkreślają, iż są to studia niełatwe, wymagające i nie każdy jest w stanie udźwignąć ciężar obowiązującego materiału. Wszystko się zgadza, natomiast nierzadko słyszy się głosy, że z powodu obszernego programu kształcenia niemal nie sposób zrealizować naukę w formie innej niż dzienna. Nic bardziej mylnego.
Studia prawnicze dostępne są w formule niestacjonarnej i Olsztyn jest tego najlepszym przykładem. Chcąc porównać studia prawnicze w Olsztynie w formie stacjonarnej i niestacjonarnej należy zacząć od tego, że pod względem merytorycznym żadne różnice nie występują, ponieważ kształcenie prowadzić ma do osiągnięcia tych samych efektów i założeń, a więc przygotowania do wykonywania wszystkich zawodów prawniczych.
Gdzie zatem szukać tych różnic? Należy wyjaśnić, że studia stacjonarne realizowane są od poniedziałku do piątku, od godzin porannych. Studia niestacjonarne zaś dzielą się na wieczorowe i zaoczne. Wieczorowe prowadzone są od poniedziałku do piątku, od godzin popołudniowych, a zaoczne w weekendy.
Przeglądając oferty edukacyjne należy zwrócić uwagę na opisy kierunków kształcenia, ponieważ forma wieczorowa występuje znacznie rzadziej, a w przypadku niektórych dyscyplin nie występuje w ogóle. Zdecydowanie studia zaoczne są popularniejsze i bardziej oblegane. Dlaczego wybierane są chętniej? Naturalnie, każdy student może mieć inne podejście do całego procesu kształcenia.
Studia zaoczne dają możliwość niemal bezproblemowego łączenia nauki z pracą. Zajęcia odbywają się w ramach zjazdów, zatem w dni wolne od uczelnianych obowiązków można podjąć pracę, która nie tylko pozwoli podreperować studencki budżet, lecz także nabrać jakiegoś doświadczenia.
czytaj dalej studia prawnicze niestacjonarne (zaoczne) w Olsztynie
Jak wyglądają studia prawnicze w Olsztynie?
Ci, którzy chcą iść na studia prawnicze w Olsztynie mogą wybierać spośród ofert uczelni państwowych lub prywatnych, stacjonarnych lub niestacjonarnych, jednak warto zdawać sobie sprawę, że nie da się studiować prawa krótko. To jeden z tych kierunków, który nie został rozbity w systemie bolońskim na studia trzyletnie licencjackie i dwuletnie magisterskie.
Prawo zawsze jest pięcioletnie. Inaczej wygląda sprawa z administracją, która może być trzyletnia. Wszystkie inne kierunki prawnicze (np. prawo pracy, czy prawo w działalności gospodarczej) są tylko obocznymi głównego kierunku, jaki oferują studia prawnicze. I o ile podczas studiowania administracji można już w trakcie nauki wybrać specjalności, o tyle dopiero po skończeniu studiów prawniczych istnieje możliwość podjęcia decyzji, co do dalszej nauki na konkretnej aplikacji.
W Polsce są to: aplikacja adwokacka, aplikacja komornicza, aplikacja notarialna, aplikacja prokuratorska, aplikacja radcowska, aplikacja referendarska oraz aplikacja sądowa.
Praca po studiach prawniczych w Olsztynie
Studia prawnicze w Olsztynie to pierwszy krok do wielkiej kariery. Ukończony kierunek prawniczy pozwala na podjęcie pracy w jednym z bardzo wielu zawodów.
Można zdobyć zatrudnienie na przykład jako urzędnik sądowy, sędzia, prokurator, notariusz, adwokat, radca prawny, doradca podatkowy, urzędnik podatkowo-prawny w przedsiębiorstwie, księgowy rachunkowy, sprawozdawca finansowy, urzędnik skarbowy, doradca prawny, pracownik więziennictwa, pracownik kancelarii prawnej albo firmy konsultingowej, urzędnik administracji państwowej, doradca inwestycyjny, audytor, urzędnik służby cywilnej, wyższy stopniem pracownik policji, pracownik organizacji pozarządowej, konsultant w dziale prawnym firmy konsultingowej, referent ds. windykacji, referent ds. obsługi klienta, specjalista ds. roszczeń, specjalista ds. prawnych, negocjator z zespole prac gospodarczych, specjalista ds. umów, agent celny, specjalista ds. obsługi egzekucji komorniczej, administrator kontraktów, Security Risk Analyst, konsultant w dziale doradztwa prawnego, asystent prawny zarządu, przedstawiciel ds. rozliczeń, kontroler należności czy menedżer ds. Compliance.
WARTO TO WIEDZIEĆ
Podstawową uczelnią, na której można iść na studia prawnicze w Olsztynie jest Uniwersytet Warmińsko – Mazurski. Tam, na Wydziale Prawa i Administracji otwarte są kierunki:
-
Administracja (studia stacjonarne). W tym: Administracja – studia pierwszego stopnia – licencjackie; Administracja – studia drugiego stopnia – magisterskie; Kryminalistyka i nauki pokrewne w postępowaniu karnym – studia drugiego stopnia – magisterskie; Kryminalistyka i nauki pokrewne w postępowaniu karnym (oferta w języku angielskim) – studia drugiego stopnia – magisterskie
-
Bezpieczeństwo wewnętrzne (studia stacjonarne). W tym: Bezpieczeństwo wewnętrzne – studia pierwszego stopnia – licencjackie; Bezpieczeństwo wewnętrzne - studia drugiego stopnia – magisterskie
-
Prawo (studia stacjonarne). W tym: Prawo - jednolite studia magisterskie; Prawo europejskie - jednolite studia magisterskie
-
Administracja i cyfryzacja (studia stacjonarne). W tym: Administracja i cyfryzacja - studia pierwszego stopnia – licencjackie
-
Administracja (studia niestacjonarne). W tym: Administracja – studia pierwszego stopnia – licencjackie; Administracja – studia drugiego stopnia – magisterskie; Kryminalistyka i nauki pokrewne w postępowaniu karnym – studia drugiego stopnia – magisterskie; Administracja skarbowa – studia drugiego stopnia – magisterskie
-
Bezpieczeństwo wewnętrzne (studia niestacjonarne). W tym: Bezpieczeństwo wewnętrzne – studia pierwszego stopnia – licencjackie; Bezpieczeństwo wewnętrzne - studia drugiego stopnia – magisterskie
-
Prawo (studia niestacjonarne). W tym: Prawo - jednolite studia magisterskie
-
Administracja i cyfryzacja (studia niestacjonarne). W tym: Administracja i cyfryzacja - studia pierwszego stopnia – licencjackie
dowiedz się więcej
WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I ZARZĄDZANIA W OLSZTYNIE STUDIA PRAWNICZE
Drugą olsztyńską uczelnią, na której otwarte są studia prawnicze jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, gdzie można kontynuować studia na wyższym stopniu i gdzie organizowane są studia podyplomowe z Zarządzania i Administracji.