Sport I Wellness - kierunek studiów

Wbrew przekonaniu o tym, że sport można wyłącznie uprawiać lub biernie przyjmować z ekranu telewizyjnego w leniwym, kanapowym rozpasaniu, zagadnienia związane z aktywnością fizyczną człowieka są wyjątkowo złożone, dotykają wielu dziedzin nauki a współcześnie stają się przedmiotem zainteresowania coraz większej grupy osób, które rozumieją ich znaczenie dla rozwoju jednostek i społeczeństw. Kiedy myślimy o sporcie jak o istotnym czynniku który nie tylko dopełnia nasze życiowe well being, ale kształtuje w nas dobre życiowe postawy, nie odkrywamy wcale drugiej Ameryki – dla starożytnych Greków idea kalos kagathos (piękny i dobry), nierozerwalnie łączyła się, z aktywnością fizyczną, wspierającą troskę o najlepsze cechy charakteru. A jeśli chcielibyśmy szukać znacznie bliżej, w oderwaniu od czasów Arystotelesa, odnalezienie dowodów na znaczenie sportu dla życia współczesnego człowieka nie będzie szczególnie trudnym zadaniem. Nie tylko ruszamy się coraz częściej, ale dostrzegamy, że uprawianie sportu zawiera w sobie aspekt psychologiczny, społeczny i ekonomiczny, nie tylko zmienia na lepsze naszą prywatną rzeczywistość, ale przyczynia się do rozwoju krajowej gospodarki – kształtuje nowe zawody, oferuje miejsca pracy i nowe kierunki studiów, pozwalające przyszłym absolwentom na zdobycie unikatowego wykształcenia.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli sport jest Twoją autentyczną pasją, do której potrafisz podejść zarówno jako praktyk, jak i teoretyk, przyglądający się z poznawczą uwagą różnorodnym aspektom związanym ze znaczeniem aktywności fizycznej, jesteś aktywny, dynamiczny, lubisz wychodzić z inicjatywą a swoim działaniem zarażasz innych, nawet tych najbardziej zniechęconych do podejmowania aktywności, zależy Ci na zdobyciu wykształcenia, które swoim profilem trafia w najnowsze trendy obowiązujące na rynku pracy, studia na kierunku sport i wellness mogą się okazać tym, czego szukasz.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić jako absolwent tego kierunku? Sport będzie dla Ciebie niczym preparat umieszczany na mikroskopowym szkle – oglądany z perspektywy wielu różnych dziedzin, takich jak psychologia, pedagogika, anatomia, zarządzanie, turystyka a nawet filozofia. Dowiesz się jakie znaczenie dla zdrowia człowieka ma aktywność sportowa i jak wpływa ona na funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Przyjrzysz się stricte fizjologicznym reakcjom ludzkiego organizmu na wysiłek fizyczny i nauczysz się gospodarować naturalnymi zasobami ciała, by w przyszłości spełniać się w roli doradcy współpracującego ze sportowcami i amatorami ćwiczeń. W tym celu zapoznasz się z biologią ruchu i anatomią ludzkiego ciała, poznasz zależności między sposobem odżywiania się a efektywnością ćwiczeń, nauczysz się układać indywidualne jadłospisy i diety, dedykowane osobom ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi. Opanujesz podstawy zarządzania i marketingu przydatne dla osób działających w branży sportowej i rekreacyjnej, dowiesz się, jak pozyskiwać dofinansowania na tak zorientowaną działalność, organizować przedsięwzięcia i eventy sportowe oraz zarządzać organizacjami wspierającymi rozwój aktywności fizycznej. W toku studiów weźmiesz udział w wielu zajęciach treningowych, poznając jednocześnie ich specyfikę i charakter oraz wpływ na kondycję ciała.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku sport i wellness? Możesz być pewien, że Twoje wykształcenie zbliży Cię do ludzi i umożliwi Ci pracę z nimi. O charakterze tej pracy będziesz mógł zdecydować się w toku studiów, wybierając jeden z modułów kształcenia. Z powodzeniem odnajdziesz się więc w roli trenera personalnego, instruktora fitness lub instruktora gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, korygującej wady postawy i uśmierzającej różnorodne dolegliwości zdrowotne. Będziesz mógł związać swoje zawodowe losy z branżą wellness i SPA, podejmując zatrudnienie w gabinetach, ośrodkach i hotelach dysponujących ofertą odnowy i terapii. Marketingowy i zarządczy rys Twojego wykształcenia sprawi, że będziesz mógł zastanawiać się nad inwestycją we własną firmę związaną ze sportem lub na pracę w charakterze menadżera sportu i rekreacji. Absolwenci, którzy kończą studia na kierunku sport i wellness bardzo często decydują się również na pracę z osobami niepełnosprawnymi, seniorami lub w roli animatorów czasu wolnego.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na sport i wellness na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język obcy nowożytny, jeden przedmiot do wyboru spośród: biologia, chemia, filozofia, fizyka, historia muzyki, historia sztuki, geografia, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK SPORT I WELLNESS

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU SPORT I WELLNESS

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Sport i turystyka

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując sport i wellness?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • podstaw anatomii ludzkiego ciała
 • podstaw psychologii i pedagogiki
 • podstaw marketingu i zarządzania przedsięwzięciami i instytucjami związanymi z branżą sportową i rekreacyjną
 • znaczenia sportu dla kondycji i zdrowia człowieka oraz dla funkcjonowania jednostki w społeczeństwie
 • fizjologicznych aspektów sportu oraz właściwego gospodarowania naturalnymi zasobami ciała
 • biologii ruchu
 • podstaw dietetyki dla sportowców oraz zależności między sposobem odżywiania się a aktywnością fizyczną
 • układania indywidualnych jadłospisów i diet dla osób ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi
 • podstaw zarządzania i marketingu w branży sportowej i rekreacyjnej
 • pozyskiwania dofinansowań na przedsięwzięcia i projekty związane ze sportem
 • zarządzania organizacjami wspierającymi rozwój aktywności fizycznej
 • praktyki treningowej związanej z różnorodnymi dyscyplinami sportu, ich specyfiki i wpływu na kondycję ludzkiego ciała
 • zabaw i gier ruchowych oraz pracy w charakterze animatora
 • specyfiki pracy ruchowej i rehabilitacyjnej z osobami niepełnosprawnymi i seniorami
 • zdrowia w wieku senioralnym
 • rynku usług wellness i SPA
 • metod odnowy biologicznej oraz najnowszych trendów i kierunków rozwoju w tej dziedzinie

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

SPORT I WELLNESS STUDIA NIESTACJONARNE

SPORT I WELLNESS STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

SPORT I WELLNESS STUDIA I STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku sport i wellness?

Absolwent kierunku sport i wellness znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • trener personalny
 • instruktor fitness
 • instruktor gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej
 • gabinetach odnowy biologicznej
 • ośrodkach i hotelach posiadających w swojej ofercie usługi wellness i SPA i/lub zajęcia sportowe
 • menadżer sportu i rekreacji
 • organizator eventów sportowych i rekreacyjnych
 • samodzielny przedsiębiorca prowadzący firmę związaną z branżą sportową i rekreacyjną
 • animator czasu wolnego osób starszych oraz osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie aktywności fizycznej (niepełnosprawni, osoby z wadami postawy)

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU SPORT I WELLNESS

Komentarze (0)