Wojsko, kontyngenty, misje, wojny, jednostki sił zbrojnych czy strategie logistyczne to tylko mały wyimek z potężnej machiny, jaką jest system obronności i bezpieczeństwa państwa. Aby mógł funkcjonować sprawnie i skutecznie, potrzebni są wykwalifikowani specjaliści, którzy będą w stanie natychmiast zareagować w przypadku jakiegokolwiek konfliktu zbrojnego czy kryzysu w państwie.
Już w starożytności podejmowano próby budowania mechanizmów, które byłyby w stanie zwalczać potencjalne zagrożenia, wynikające z nieprawidłowości systemu obronności. Działania ewoluowały na przestrzeni wieków, nierzadko metodą prób i błędów, natomiast dziś zespoły specjalistów mogą czerpać z dokonań największych strategów wojennych w historii.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek dowodzenie można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Tematyka powyższych studiów będzie oscylować wokół zagadnień związanych z naukami wojskowymi i społecznymi.
Studia na kierunku dowodzenie możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku dowodzenie będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu dyscyplin wojskowych oraz kwestii związanych z zarządzaniem.
Dodatkowo, w czasie studiów dowiesz się więcej na temat historii i stosunków międzynarodowych, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
Program kształcenia zakłada również realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych. Oto wybrane z nich:
-
rozpoznanie i likwidacja skażeń
-
artyleria przeciwlotnicza
-
pancerno-zmechanizowna
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na kierunku dowodzenie wykształcisz wiele cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim rozwiniesz kompetencje z zarządzania i dowodzenia wojskowego.
Dodatkowo nauczysz się realizować zaawansowane zadania związane z bezpieczeństwem wewnętrznym kraju.
Program kształcenia zakłada realizacje ciekawych zajęć sportowych czy zajęć praktycznych na strzelnicach i poligonach wojskowych. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zyskasz niezwykle ważne doświadczenie.
4. Dla kogo ten kierunek
Studia na kierunku dowodzenie to bezsprzecznie jeden z najlepszych wyborów w ramach potencjalnej kariery edukacyjnej i zawodowej. Chciałbyś poznać mechanizmy działań organów systemu obronności i bezpieczeństwa państwowego w przypadku kryzysu lub wojny? Marzysz o utrzymaniu podstawowych wartości dla świata, czyli pokoju i zgody?
Jeśli fascynuje Cię funkcjonowanie poszczególnych jednostek sił zbrojnych, a wiedzę dotyczącą misji polskich kontyngentów wojskowych masz w małym palcu, to zdecydowanie kierunek dla Ciebie.