MECHATRONIKA - STUDIA WOJSKOWE studia – kierunek studiów
Studia na kierunku mechatronika – studia wojskowe to studia inżynierskie lub jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) lub 5 lat (jednolite studia magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku mechatronika - studia wojskowe |
Rok akademicki |
2023/2024 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia oraz jednolite |
Czas trwania |
3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia), 5 lat (studia jednolite magisterskie) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku mechatronika - studia wojskowe rozpocznie się 1 marca 2023 r. i potrwa do 14 lipca 2023 r. | mechatronika - studia wojskowe - terminy rekrutacji >
Uczelnie
Studia na kierunku lub specjalności mechatronika - studia wojskowe możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | mechatronika - studia wojskowe - uczelnie >
Opis kierunku
Mechatronika jest kierunkiem, którego założeniem jest pozyskanie wiedzy z zakresu mechaniki, budowy i eksploatacji maszyn, elektroniki, informatyki, automatyki i robotyki oraz sterowania. Czy identyczne założenia posiada Mechatronika, ale realizowana w ramach studiów wojskowych? Można powiedzieć, że tak, ale należy dodać do tego jeden istotny element, jakim jest kształcenie wojskowe, które charakteryzuje się nie tylko poszerzonym w stosunku do studiów cywilnych programem nauczania, ale i formą oraz warunkami studiowania.
Zapewne każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak liczne różnice występują pomiędzy studiami cywilnymi a studiami wojskowymi. Czy aby na pewno? Należy pamiętać, że studenta studiów cywilnych od studenta studiów wojskowych nie różni wyłącznie ubiór. Różnice te pojawiają się jeszcze przed rozpoczęciem nauki, w postępowaniu rekrutacyjnym na studia. Studia wojskowe to nie tylko nazwa, która podpowiada, że na zajęciach omawiane są zagadnienia związane z wojskiem. Są to studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych, których zadaniem jest pozyskanie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych niezbędnych do dowodzenia i kierowania zespołami ludzi oraz pozyskanie przygotowania technicznego, umożliwiającego zarządzanie eksploatacją sprzętu wojskowego, adekwatnie do zajmowanego stanowiska służbowego w Siłach Zbrojnych RP.
Specjalności
Współczesne studia mechatroniczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku mechatronika – studia wojskowe: elektroautomatyka okrętowa, artyleria rakietowa, eksploatacja przeciwlotniczych zestawów rakietowych, eksploatacja przeciwlotniczych zestawów rakietowych średniego zasięgu, eksploatacja, uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2023/2024 na kierunku mechatronika – studia wojskowe najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, fizyka i astronomia, język obcy, język polski, matematyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Mechatronika realizowana w ramach studiów wojskowych bardzo często oferuje studentom możliwość wyboru specjalności. Jak szeroki jest wybór? Mogą to być między innymi: Uzbrojenie i elektronika, Artyleria rakietowa, Środki bojowe, Eksploatacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego, Eksploatacja przeciwlotniczych zestawów rakietowych, czy Radioelektronika przeciwlotniczych zestawów rakietowych średniego zasięgu. Co zrozumiałe, za każdą ze specjalności kryją się inne umiejętności do zdobycia, a co za tym idzie różnorodny zakres późniejszych obowiązków. Zdobytą wiedzę będzie można wykorzystać między innymi w jednostkach wojskowych i innych eksploatujących technikę uzbrojenia, biurach konstrukcyjno- technologicznych firm przemysłu obronnego i cywilnego, ośrodkach badawczo- rozwojowych, czy instytutach naukowych.
JAKIE PREDYSPOZYCJE I ZAINTERESOWANIA SĄ WAŻNE?
Kiedy mówimy o studiach wojskowych, warto zaznaczyć, że będąc kandydatem nie wystarczy interesować się tylko wybranym kierunkiem kształcenia. Studia te posiadają specyficzny charakter i formę, dlatego nie można być nastawionym wyłącznie na zdobywanie wiedzy, w tym przypadku z zakresu mechatroniki. Z racji warunków nauki, zasad odbywania studiów oraz potencjalnej drogi zawodowej są to studia, które należy wybrać po głębszym przemyśleniu oraz dokładnym zapoznaniu się z ich programem kształcenia. Powód jest bardzo prosty. Stając się studentem Mechatroniki na studiach wojskowych stajemy się również żołnierzem, a zatem trudno pozostawić wszystko przypadkowi. Poza tym, zasady przeprowadzania rekrutacji powinny dać do myślenia i wysłać wyraźny sygnał, iż nie są to studia dla każdego, a studia dla ludzi z konkretnym pomysłem na siebie.
Kandydaci na studia wojskowe powinni być świadomi tego, że będą podlegać pewnym rygorom, dyscyplinie, a ich studia nie będą polegać wyłącznie na uczęszczaniu na zajęcia. Wymaga to umiejętności dostosowania się do panujących warunków, dobrej kondycji fizycznej, konkretnych cech osobowości i co wydaje się oczywiste – zainteresowań samym wojskiem i niemal wszystkim, co z nim związane. Trudno wyobrazić sobie, aby na studia wojskowe decydowały się osoby, które nie interesują się życiem w mundurze i nie posiadają najmniejszego wyobrażenia na temat tego, jak ono wygląda.
W programie studiów na kierunku mechatronika – studia wojskowe znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
Przywództwo w dowodzeniu
-
Profilaktyka antykorupcyjna
-
Gotowość bojowa i mobilizacyjna
-
Wybrane zagadnienia bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego
-
Połączone wsparcie ogniowe
-
Podstawy grafiki inżynierskiej
-
Elektrotechnika i elektronika
-
Podstawy konstrukcji maszyn
-
Podstawy przetwarzania sygnałów
-
Anteny i układy mikrofalowe
Predyspozycje kandydata na studia wojskowe na kierunku Mechatronika:
-
zainteresowanie dziedziną mechatroniki oraz wykorzystaniem jej w wojsku,
-
odporność na stres,
-
zainteresowanie wojskiem,
-
umiejętność pracy w zespole,
-
umiejętność dostosowania się do panujących warunków,
-
dobra kondycja fizyczna,
-
przygotowanie na wprowadzenie zmian
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
-
matematyki
-
mechaniki i budowy mechanizmów współdziałających w urządzeniach i systemach mechatronicznych
-
elektrotechniki, elektroniki analogowej i cyfrowej
-
metodyki i techniki programowania oraz budowy baz danych
-
elementów i układów optoelektronicznych
-
architektury systemów i sieci komputerowych
-
systemów informatycznych wspomagających sterowanie systemu mechatronicznego
-
projektowania i wytwarzania układów mechatronicznych
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU MECHATRONIKA - STUDIA WOJSKOWE?
Studia wojskowe na kierunku Mechatronika prowadzone są w ramach jednolitych studiów magisterskich, których celem jest przede wszystkim pozyskanie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych niezbędnych do dowodzenia i kierowania zespołami ludzi, jak również techniczne przygotowanie specjalistyczne, umożliwiające zarządzanie eksploatacją sprzętu wojskowego, adekwatnie do zajmowanego stanowiska służbowego w Siłach Zbrojnych RP. Studenci zdobywają wiedzę obejmującą mechanikę, budowę i eksploatację maszyn, elektronikę, automatykę i informatykę wraz z niezbędnymi elementami wiedzy i umiejętności z innych dziedzin niezbędnych do poznania budowy i zrozumienia zasady działania współczesnych urządzeń i systemów mechatronicznych. Co wydaje się zrozumiałe, wiedza ta posiadać ma określony charakter, dlatego bardzo często studenci otrzymują wybór specjalności; od Artylerii rakietowej po Środki bojowe. Istotne jest również nabycie umiejętności w zakresie języka angielskiego na poziomie biegłości 3232, zgodnie z porozumieniem standaryzacyjnym NATO STANAG 6001, zarówno w tematyce ogólnej, wojskowej, jak i tematyce specjalistycznej z zakresu kierunku kształcenia.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku logistyka mechatronika – studia wojskowe możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia wojskowe na kierunku Mechatronika prowadzone są wedle podziału na moduły: wojskowy oraz politechniczny, dzięki którym studenci pozyskują wiedzę z obszaru wybranego kierunku oraz wiedzę związaną z wojskiem. Grupa zajęć bloku wojskowego, czyli moduł oficerski zakłada przygotowanie kandydatów na oficerów do dowodzenia i realizacji zadań na pierwszym stanowisku służbowym w warunkach pokojowego funkcjonowania Sił Zbrojnych RP. Jakie przedmioty znajdują się w obszarze kształcenia wojskowego? Między innymi: przywództwo w dowodzeniu, historia sztuki wojennej, taktyka, topografia wojskowa, zabezpieczenie logistyczne działań taktycznych, międzynarodowe prawo humanitarne konfliktów zbrojnych, podstawy eksploatacji sprzętu wojskowego.
Jak już wspomnieliśmy, Mechatronika realizowana w ramach studiów wojskowych posiada liczne specjalności, a zatem w programach nauczania zaznaczona jest realizacja kształcenia specjalistycznego. Jaką wiedzę zdobywa się dzięki specjalnościom? Między innymi w zakresie zasad organizowania i prowadzenia osłony przeciwlotniczej elementów ugrupowania bojowego w różnych rodzajach działań taktycznych, możliwości taktyczno- technicznych sprzętu bojowego będącego na wyposażeniu pododdziału przeciwlotniczego, budowy i eksploatacji przeciwlotniczych zestawów rakietowych oraz zautomatyzowanych systemów dowodzenia i stacji radiolokacyjnych, czy też zasad prowadzenia działalności kontrolno- nadzorczej w zakresie zabezpieczenia logistycznego pododdziałów.
Kolejnym elementem kształcenia jest moduł politechniczny, czyli związany z Mechatroniką taką, jaką dobrze znamy. Studenci zdobywają wiedzę w zakresie matematyki, obejmującą między innymi algebrę, analizę oraz elementy metod numerycznych, wiedzę w zakresie fizyki, obejmującą mechanikę, termodynamikę, czy fizykę ciała stałego, jak również wiedzę w zakresie takich zagadnień jak: wytrzymałość materiałów, kinematyka, dynamika, mechanika płynów, czy wytwarzanie i eksploatacja urządzeń mechatronicznych. Ponadto, studenci pozyskują wiedzę w zakresie architektury systemów i sieci komputerowych oraz systemów operacyjnych, w zakresie automatyki z elementami robotyki, systemów informatycznych wspomagających sterowanie systemu mechatronicznego, czy też wiedzę dotyczącą zapisu konstrukcji układów i urządzeń mechatronicznych oraz symulacji ich działania z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania.