Chemia studia - kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Chcesz poznać naturę i właściwości substancji, które nas otaczają? Fascynuje Cię świat cząsteczek i atomów, a Twoim zamiłowaniem są nauki przyrodnicze? Jeśli tak to chemia będzie świetnym kierunkiem, podczas którego rozwiniesz swoje zainteresowanie i przełożysz je następnie na karierę zawodową!

Kierunek studiów chemia to nauka o nieograniczonych możliwościach, która otwiera oczy na otaczający nas świat. Tę dziedzinę świetnie charakteryzują słowa Alberta Einsteina: "Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka." Jeżeli zatem chcesz odkrywac tajemnic, które skrywa przyroda i nie straszne Ci są godziny spędzone w laboratorium to na pewno powinieneś wziąć ten kierunek pod uwagę.

 

Praca po studiach

Jako absolwent będziesz mieć dużo możliwości podjęcia pracy. Czeka na Ciebie praca w jednostach badawczych, w przmysle chemicznym czy kosmetycznym czy sekcjach ochrony środowiska. Dzięki ogólnej wiedzy z dziedziny chemii będziesz mógł znaleźć zatrudnienie w wielu sektorach. Jeśli interesujesz się szeroko pojętą chemią to wybór tego kierunku powinien być dla Ciebie doskonałym wyborem.

WAŻNE TEMATY

Studia na kierunku chemia. Tu dowiesz się gdzie studiować, jakie zdawać przedmioty na maturze, jaką wybrać uczelnię oraz jaka praca po studiach.

Żeby dostać się na chemię, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty: język obcy, chemia, fizyka i astronomia, matematyka, biologia, język obcy, informatyka.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK CHEMIA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Specjalności na kierunku technologia chemiczna

Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Chemia  stopień: (I)  (II)
Inżynieria biomedyczna  stopień: (I)  (II)

Wydział Chemiczny  stopień: (I)  (II)

Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki  stopień: (I)  (II)

Specjalności na kierunku chemia

POKAŻ WIĘCEJ

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Chemia  stopień: (I)  (II)

Specjalności na kierunku inżynieria środowiska

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU CHEMIA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Zobacz inne kierunki Chemiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując chemię

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • ogólnych zagadnień chemii, opartych na podstawach nauk matematyczno-przyrodniczych,
 • analizowania, charakteryzowania i bezpiecznego stosowania wyrobów chemicznych, postępowania z odpadami oraz promowania zrównowaonego rozwoju,
 • otrzymywania i bezpiecznego stosowania wyrobów chemicznych, postępowania z towarami zużytymi i odpadami, promowania zrównoważonego rozwoju, aktywnego uczestniczenia w pracy grupowej, kierowania zespołami ludzkimi wykonującymi zadania zlecone, posługiwania się literaturą fachową oraz przepisami prawnymi w zakresie działalności gospodarczej,
 • interpretacji i ilościowego opisu podstawowych zjawisk fizykochemicznych, prowadzenia prac laboratoryjnych oraz organizowania bezpiecznie i efektywnie działających stanowisk takiej pracy,
 • język obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.

Jak wyglądają studia na kierunku chemia?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek chemia można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował głównie wokół nauk chemicznych i ścisłych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Osoby, które aplikują na powyższe studia chemiczne będą miał okazję wykształcić kompleksową wiedzę z obszaru nauk matematyczno-przyrodniczych. W czasie studiów zaznajomisz się z takimi zagadnieniami jak chemia organiczna, technologia chemiczna czy chemia analityczna. Dodatkowo, w siatce zajęć znajdzie się wiele innych, ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:

 • informatyka w chemii
 • podstawy chemii kwantowej
 • chemia środowiska i ekologia

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na kierunku chemia zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych i kwalifikacji zawodowych. Jako student nauczysz się badania konkretnych substancji chemicznych oraz ich przemian, a także dowiesz się jak bezpiecznie pracować z odczynnikami chemicznymi. Ponadto, zdobędziesz kompetencje z zakresu interpretacji i opisu podstawowych zjawisk fizykochemicznych. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zdobędziesz doświadczenie zawodowe.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

CHEMIA STUDIA NIESTACJONARNE

CHEMIA STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

W zależności od wybranej uczelni, studia pierwszego stopnia na kierunku chemia będą trwały sześć lub siedem semestrów. Po upływie tego czasu uzyskasz tytuł licencjata lub inżyniera. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz półtora roku, czyli trzy semestry lub dwa lata, czyli cztery semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

CHEMIA STUDIA I STOPNIA

CHEMIA STUDIA II STOPNIA

CHEMIA STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku chemia

Absolwent kierunku chemia znajdzie zatrudnienie jako:
 • pracownik laboratorium naukowego,
 • pracownik firm kosmetycznych, farmaceutycznych i spożywczych,
 • eksploarator sprzętu obrony przeciwchemicznej,
 • specjalista w składach sprzętu ochrony przed skażeniami,
 • pracownik dydaktyczno-naukowy w szkolnictwie wojskowym lub cywilnym.

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU CHEMIA

Komentarze (3)

NIE POLECAM TEGO KIERUNKU STUDIÓW. odpowiedz pokaż odpowiedzi (2)

Bardzo trudny kierunek, po którym nie ma pracy. Ludzie się nastawiają na pracę w laboratoriach badawczych, a po skończeniu studiów okazuje się że pracy jest jak na lekarstwo, konkurencja jest duża, przez co zarobki na starcie to najniższa krajowa, po zdobyciu paru lat doświadczenia wynoszą ok 2400 brutto (wiem to po swoich doświadczeniach i znajomych z roku) i dziwi mi to co czytam na stronach podające zarobki dla danego zawodu, wydaje mi się że musi to być jakaś manipulacja firm z tej branży. Niektóry wyjeżdżają za granicę za pracą inni szukają pracy w szkole (oczywiście trzeba wcześniej zdobyć odpowiednie uprawnienia do nauczania), jeszcze inni pracują jako przedstawiciele handlowi (czego nikt nie brał pod uwagę podczas studiów i do czego nie jesteśmy przygotowywani podczas toku studiów), ostatnia grupa przekwalifikuje się na inny zawód lub po prostu pracuje poza zawodem np. w sklepie. NIE POLECAM TEGO KIERUNKU STUDIÓW.

Chemik... W odpowiedzi do: NIE POLECAM TEGO KIERUNKU STUDIÓW. odpowiedz

Święte słowa, studia mega ciężkie, wykańczające psychicznie i wymagające poświęcenia. Cudem dostałem prace na galwanizerni za 2 tysiące na łape po roku, ogromna odpowiedzialność, 3 zmiany, szkodliwe warunki.... Nie idźcie na chemie!!!! Samo interesowanie się nią nie wystarczy jak będziesz bezrobotny. Potwierdzają to wszyscy moi znajomi, patrzcie przede wszystkim na zawody mające popyt.

x W odpowiedzi do: NIE POLECAM TEGO KIERUNKU STUDIÓW. odpowiedz

Faktycznie studia są bardzo trudne, jak ktoś kończy chemie sądowe i inne wymysły i myśli że będzie bogiem to się faktycznie myli. Po każdym kierunku jest praca,. Skończyłem tylko licencjat z chemii, pracuję w laboratorium badań i rozwoju i zarabiam 5000 brutto na start... Jak ktoś chce to potrafi, trzeba tylko właśnie chcieć. Jak ktoś planuje zostać w swojej rodzinnej pipiduwie to nie dziwie się że weźmie najniższa krajową...