Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
×
Popularne filtry
Na terenie miasta Krakowa funkcjonuje 11 uczelni publicznych oraz jedna kościelna, które kształcą w zakresie nauk humanistycznych, inżynieryjno - technicznych, medycznych i nauk o zdrowiu, społecznych, ścisłych i przyrodniczych, sztuki oraz teologii.
Chyba nie ma ucznia, który chociaż w minimalnym stopniu nie przejmowałby się i nie stresował maturą. Nic dziwnego, jest to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu każdego maturzysty i niejednokrotnie decyduje o jego dalszym losie. Matura tak naprawdę jest jednak dopiero początkiem decydowania o swojej przyszłości. Po jej pomyślnym zdaniu (choć okazuje się, że nie zawsze, ale tego dowiecie się z dalszej części tekstu) uczeń musi się skupić na wyborze kierunku studiów oraz uczelni. Niektórzy planują to już kilka lat wcześniej, inni z kolei zostawiają na "ostatnią chwilę".
Gdy zdecydujecie już, jaki kierunek chcecie studiować, bazując na swoich zainteresowaniach, czas wybrać uczelnię. Choć zdarza się, że jest też odwrotna kolejność. Niektórzy maturzyści tak bardzo chcą studiować na konkretnym uniwersytecie, że właśnie to stanowi dla nich większy priorytet niż sam wybór kierunku. W głowie młodych ludzi z pewnością pojawiają się myśli: na jaką uczelnie postawić – prywatną? A może publiczną? W tym artykule postaramy się wam przybliżyć różnice między nimi, a także naznaczyć, ile jest uczelni publicznych w Krakowie oraz jaki jest koszt studiowania na nich.
W Krakowie funkcjonuje 11 uczelni publicznych oraz 1 kościelna, najpopularniejsze to: Politechnika Krakowska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła ll w Krakowie.
Wykaz uczelni publicznych w Krakowie:
Studenci na powyższych uczelniach publicznych w Krakowie mogą zdobywać wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, ale też inżynieryjno-technicznych, społecznych, medycznych i nauk o zdrowiu, a także sztuki, teologii, nauk ścisłych i przyrodniczych. Kraków jest po Warszawie kolejnym dużym miastem, gdzie na przyszłych studentów czeka ogrom możliwości kształcenia się w różnych dziedzinach,a co za tym idzie – możliwości rozwijania swoich zainteresowań i pasji.
Dokonując wyboru, każdy maturzysta musi poznać różnice między uczelniami publicznymi a niepublicznymi. Podstawowa z nich jest taka, że za studia dzienne na uczelni publicznej student nie ponosi kosztów, natomiast na uczelni prywatnej – owszem, jest on wtedy zobowiązany, by opłacać czesne. Rożnica ta zaciera się, jednak jeśli chodzi o studia zaoczne – za nie należy płacić na każdej z uczelni, niezależnie od tego, czy jest publiczna, niepubliczna.
Kluczem do sukcesu czasami może być również prestiż, a ten zdaje się być wyższy na uczelniach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza tych obleganych i rozpoznawalnych. Uczelnie państwowe mają wieloletnią tradycję, a co za tym idzie – przez wiele osób, w tym również potencjalnych pracodawców odbierane są jako gwarancja solidności i sukcesu.
Zanim podejmiecie decyzję, na jakiej uczelni chcecie studiować – warto zapoznać się z kosztami na wszystkich z nich. Uczelnie publiczne są z założenia bezpłatne – oznacza to, że student nie musi nic płacić za naukę, kształcenie się, a następnie zdobycie dyplomu. Oczywiście obowiązują opłaty np. rekrutacyjne, za legitymację studencką, etc., jednak nie oszukujmy się – jest to "kropla w morzu" w porównaniu do opłat na uczelniach niepublicznych, gdzie student jest zobowiązany do tego, by uiszczać czesne za studia stacjonarne.
Z kolei w trybie niestacjonarnym należy opłacać czesne zarówno, jeśli studiuje się na uczelni prywatnej, jak i państwowej. Opłaty za studia zaoczne, czyli takie gdzie zajęcia odbywają się jedynie w weekendy, nie są wszędzie takie same. Zależą od konkretnej uczelni, nie bez znaczenia jest również kierunek studiów, jaki wybrał uczeń. Dla przykładu: studenci w Collegium Medicum UJ, za rok nauki na niestacjonarnym kierunku lekarskim zapłacą 35 tys. zł (40 tys. zł na kierunku lekarsko-dentystycznym). Na stronie każdej uczelni opublikowany jest cennik za studia zaoczne – warto się z nim zapoznać, ponieważ ceny niekiedy naprawdę znacznie się od siebie różnią.
Do największej zalety studiowania na uczelniach publicznych należy to, że nauka jest darmowa (oczywiście z pominięciem studiów w trybie niestacjonarnym). Poza tym należy pamiętać o tym, że najważniejszy jest status uczelni, a nie forma własności. Uczelnie publiczne często wyróżniają się znakomitą kadrą, wieloletnią tradycją.
Jakie są więc wady studiowania na uczelni publicznej? Często są one gorzej wyposażone niż te prywatne, jest mniejszy wybór kierunków i są mniej nowoczesne. Minusem jest również fakt, że stawia się często na mniejszą dbałość o studenta oraz jego komfort w porównaniu do uczelni niepublicznych.
Okazuje się, że na studia możecie iść również... bez matury. Jeśli maturzysta nie poradził sobie w tegoroczną maturą – i tak może rozpocząć kształcenie na uczelni (nie na wszystkich jest jednak taka możliwość, należy wziąć ten fakt pod uwagę). Marzenia o studiach wcale nie muszą zostać przekreślone przez jedno niepowodzenie.
W takiej sytuacji maturzysta może być wolnym słuchaczem lub zapisać się na rok zerowy i funkcjonować prawie tak samo, jak inni studenci. Za rok, gdy zda już maturę, nie będzie miał za sobą "straconego roku". Warunkiem takiej opcji jest jednak zdanie matury w najbliższym możliwym terminie. Jest to studiowanie na tzw. "zerowym semestrze". Najwięcej takich opcji pojawia się jednak na uczelniach prywatnych. Nie należy jednak mylić tego z zerowymi semestrami przygotowawczymi (kiedy uczniowie chcą nabyć wiedzę do przygotowywania się do egzaminu na dane studia).
Zobacz także
uczelnie niepubliczne w Krakowie
Uczelnie publiczne w Krakowie - rekrutacja 2025/2026
Popularne kierunki na uczelniach publicznych w Krakowie: