Astronomia - Poznań

Studia w Poznaniu 

astronomia

Odkryj astronomię w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

17.02.2023

Astronomia studia Poznań 2023 | woj. wielkopolskie

Studia na kierunku astronomia to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym

Studia na kierunku astronomia w Poznaniu
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

W Poznaniu astronomię możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Fizyki UAM).

czytaj dalej wszystko o Astronomia - Poznań

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu jest kierunek ASTRONOMIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Astronomia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek astronomia?

Kandydaci na studia fizyczne w Poznaniu w zakresie astronomii muszą spełnić określone wymagania rekrutacyjne. Warto być z nimi na bieżąco, ponieważ są indywidualnie ustalane przez poszczególne uczelnie.

Przyszli studenci muszą przedstawić wyniki z obowiązkowych egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym, ale warto także pokusić się o zdawanie egzaminów dodatkowych na rozszerzeniu. W zależności od trybu i poziomu kształcenia proces kwalifikacyjny może wyglądać inaczej. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Astronomia w Poznaniu

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ASTRONOMIA W POZNANIU?

Astronomia to fascynujący kierunek, który jednak nie jest spotykany często i ma charakter kameralny, co oznacza, że poszczególne uczelnie przewidują małą ilość miejsc, którą mogą zająć kandydaci na studia fizyczne.

Interdyscyplinarna propozycja kształcenia bierze pod lupę nauki ścisłe, a zwłaszcza fizyczne i te obejmujące różne działy astronomii.

Instytut Obserwatorium Astronomiczne na Wydziale Fizyki jest doskonale przygotowany technicznie i merytorycznie, co oznacza, że wyposażony jest nie tylko w wyspecjalizowaną kadrę akademicką, ale także w sprzęt do prowadzenia zajęć na kierunku astronomia.

Na studentów czekają fascynujące specjalizacje, które w znaczący sposób wpłyną na wybór ścieżki kariery. Możesz zajmować się zarówno astronomią obserwacyjną, jak i umiejętnie wykorzystywać sztuczne satelity Ziemi.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku Astronomia możemy podzielić na:

1. Typ

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Astronomię możesz studiować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, trwające trzy lata (sześć semestrów). Studia drugiego stopnia trwają dwa lata (cztery semestry) i mają charakter uzupełniający w stosunku do licencjatu; kończą się egzaminem magisterskim.

Studia fizyczne prowadzone są w tym przypadku w trybie stacjonarnym. Zajęcia na studiach dziennych odbywają się od poniedziałku do piątku. Kształcenie stacjonarne jest bezpłatne (w uczelni publicznej), kandydaci muszą jednak uiścić opłatę rekrutacyjną.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

W zależności od poziomu kształcenia kompleksowo opracowany program kształcenia w zakresie kierunku astronomia wypełniony jest różnego rodzaju zajęciami o charakterze ogólnym, podstawowym, kierunkowym i specjalizacyjnym.

Studenci uczęszczają między innymi na takie przedmioty jak: mechanika nieba, elektrodynamika, astrofizyka obserwacyjna, spektroskopia, astrofizyka gwiazdowa, astronomia galaktyczna i pozagalaktyczna. Kierunek łączy różne działy astronomii z fizyką i matematyką, umożliwiają tym samym zdobycie wszechstronnego wykształcenia i praktycznych umiejętności.

Studenci mają okazję nauczyć się korzystać z najnowszych urządzeń i programów, wykorzystywanych do badań astronomicznych. Uczą się pracować przy pomocy najnowszych technologii, które związane są na przykład z programowaniem w C/C++ i Fortranem.

Będziesz miał szansę rozwinąć logiczne myślenie, kreatywność, a także nabędziesz umiejętności analityczne i interpretacyjne.

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ASTRONOMIA W POZNANIU?

Studia na kierunku Astronomia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Astronomia w Poznaniu - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ASTRONOMIA W POZNANIU?

Absolwenci astronomii mają bardzo wiele możliwości rozwoju przede wszystkim badawczego. Zatrudniani są często w zespołach, które prowadzą obserwacje satelitarne oraz w grupach naukowych, które realizują międzynarodowe programy badawcze w Polsce i za granicą.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku astronomia:

 • ośrodki badawczo-rozwojowe
 • firmy zajmujące się analizą statystyczną danych
 • branża IT
 • ośrodki badawcze
 • planetaria
 • placówki naukowe i naukowo-badawcze

Odnajdziesz się w pracy w instytucjach edukacyjnych lub naukowych, w firmach informatycznych, w instytucjach finansowych, działając tym samym w finansach i ubezpieczeniach. Absolwenci mogą także założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą. Zajmują się zawodowo nowoczesnymi technologiami, pracują z urządzeniami nawigacyjnymi, pomiarowymi i diagnostycznymi.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Astronomia w Poznaniu?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Astronomia Poznań studia i stopnia

Astronomia Poznań studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Astronomia Poznań studia stacjonarne

Kierunki fizyczne w Poznaniu

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • Łódź https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/09650-akademia-sztuk-pieknych-w-L.jpg Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
 • al. 29 listopada 46, Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJs1jZtnxZFkcRIL31oU9pRng https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d5c56-ur-krakow.jpg Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
 • ul. Sucharskiego 2,, 35-225 Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=wsiz+rzeszow https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/dadcc-wsiz-rzeszow.jpg Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie
 • Dzień Otwarty https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/9b9a6-politechnika-gdanska.jpg Politechnika Gdańska
 • ul.Paca 37, , 04 - 386 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJQ3hXJMfNHkcREEMR9HcXsPk https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/dac53-viamoda-kierunki.jpg VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
 • ul. Kielecka 7, w Gdyni https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJv_d6MC2n_UYRoXqg1kicRPI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b1ca3-wsaib-gdynia-gdansk.jpg Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni