Kierunek biofizyka w Poznaniu pozwoli Ci badać fizyczne podstawy procesów życiowych, które pojawiają się na różnych poziomach organizacji, to znaczy od pojedynczych cząsteczek przez organelle i komórki po organizmy i ekosystemy.
W trakcie zdobywanej edukacji będziesz miał/a szansę wyjaśnić i opisać procesy biologiczne, wykorzystując przy tym stosowaną w fizyce aparaturę, techniki eksperymentalne i modelowania.
Na studentów czekają fascynujące specjalizacje, które z pewnością wpłyną na wybór ścieżki kariery. Realizowane zajęcia ułatwią Ci zrozumienie podstawowych praw fizyki, które rządzą funkcjonowaniem organizmów żywych, a także umożliwią zapoznanie się z działaniem wzroku oraz ze sposobami jego diagnozy i korygowania.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Biofizyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia w Poznaniu w zakresie biofizyki możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, trwające trzy lata (sześć semestrów). Studia drugiego stopnia, które mają charakter uzupełniający, odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra.
Studia fizyczne tego typu prowadzone są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Biofizyka to interdyscyplinarny kierunek prowadzony przez Wydział Fizyki, który jest odpowiednio przystosowany do tego, by prowadzić zajęcia dydaktyczne o charakterze teoretycznym i praktycznym.
Na studentów czekają specjalności, które wpłyną na wybór ścieżki kariery. Oznacza to, że w kompleksowo opracowanym programie studiów znajdziesz nie tylko przedmioty ogólne, podstawowe i kierunkowe, ale także specjalizacyjne.
Studenci uczęszczają między innymi na optykę okularową, biologię układu wzrokowego, procedury badania refrakcji, fizykę procesów biologicznych, optykę fizjologiczną. Niektóre przedmioty realizowane są w języku angielskim.
Poznasz zarówno prawa fizyki, które rządzą działaniem organizmów żywych, a także dowiesz się, jak funkcjonuje wzrok oraz w jaki sposób można go diagnozować i korygować. Nauczysz się przy tym korzystać z nowoczesnej aparatury i technologicznie rozbudowanych sprzętów.