Studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka łączą podstawowe wiadomości z przedmiotów ogólnotechnicznych, a także pozwalają zapoznać się z zagadnieniami lotnictwa w ramach bezpieczeństwa, ekologii, logistyki, eksploatacji czy systemów symulacji statków powietrznych.
Słuchacze mają także możliwość wyboru jednej z dostępnych specjalności – bezzałogowych statków powietrznych oraz lotnictwa cywilnego. Dodatkowo w ramach licznych zajęć ćwiczą swoje umiejętności na symulatorze lotu CKAS MotionSim5.
Uczestników zapoznaje się z nowoczesnymi czujnikami oraz układami pomiarowymi, a także sposobami ich integracji za pomocą zaawansowanych komputerów.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia II stopnia (studia magisterskie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Poznaniu na kierunku lotnictwo i kosmonautyka kształcą absolwentów, którzy wykazują się obszerną wiedzą w zakresie inżynierii ruchu lotniczego, zarządzania przestrzenią powietrzną czy działalności kluczowych organizacji lotniczych. Mają także umiejętności niezbędne przy zarządzaniu ryzykiem zagrożeń w lotnictwie.
Wiedzą, jak są zbudowane i w jaki sposób wykorzystuje się środki transportu lotniczego. Znają parametry eksploatacyjne i wskaźniki ekologicznych napędów w maszynach lotniczych. Stosują w praktyce przepisy prawne i zalecenia w identyfikowaniu oraz rozwiązywaniu problemów związanych z transportem lotniczym.
Znają nowoczesne czujniki i układy pomiarowe, a także sposoby ich integracji za pomocą nowoczesnych komputerów i sterowników. Wiedzą, jakie są komputerowe systemy wspomagania projektowania, wytwarzania oraz eksploatacji statków powietrznych.