Dodaj do ulubionych

22.08.2023

Prawo - studia Częstochowa 2023 | woj. śląskie

Prawo w Częstochowie to 5-letnie studia (jednolite magisterskie). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej).

Studia na kierunku prawo w Częstochowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Opis kierunku

Prawo to kierunek studiów, który skupia się na przekazywaniu wiedzy z różnych dziedzin prawa, w tym prawa cywilnego, karnego czy pracy. Studia przygotowują przyszłych absolwentów do tego jak stosować kodeksy oraz jak występować publicznie. W programie studiów znajdują się m.in. takie przedmioty jak postępowanie karne, doktryny polityczne i prawo międzynarodowe. Interdyscyplinarny charakter kierunku pozwala swoim studentom na rozwinięcie umiejętności organizacyjnych i zarządczych.

Absolwenci prawa mogą ubiegać się o przyjęcie na aplikacje, które mogą uprawnić ich do wykonywania zawodu sędziego, prokuratora czy notariusza. Poza pracą w kancelariach i sądach, prawnicy znajdują zatrudnienie w zawodach związanych np. z polityką czy dyplomacją.

 

Uczelnie

W Częstochowie prawo możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie.
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Częstochowie na kierunku prawo w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: filozofia, fizyka, geografia, historia, język obcy, język polski, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku prawo w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. 

czytaj dalej wszystko o Prawo - Częstochowa

Zobacz, na jakich uczelniach w Częstochowie jest kierunek PRAWO

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Prawo w Częstochowie

W procesie rekrutacji na studia na kierunku prawo najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • filozofia
 • fizyka
 • geografia
 • historia
 • język obcy
 • język polski
 • język łaciński i kultura antyczna
 • matematyka
 • wiedza o społeczeństwie

 

Prawo łączy w sobie przede wszystkim zagadnienia humanistyczne i społeczne, jednak program studiów nie jest pozbawiony wymogów dotyczących logicznego myślenia. Dlatego też w procesie rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język polski, język angielski, historia, wiedza o społeczeństwie oraz matematyka. Pamiętając o liczbie chętnych do podjęcia Prawa, która każdego roku przekracza liczbę dostępnych miejsc, warto rozważyć podejście do egzaminu dojrzałości na poziomie rozszerzonym z tych przedmiotów, w których czujesz się najlepiej.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Prawo w Częstochowie

Jak wyglądają studia na kierunku Prawo w Częstochowie

 

Czy wyobrażasz sobie świat, w którym nie panują żadne prawa, nie istnieją kodeksy, a sprawiedliwość jest pojęciem abstrakcyjnym i uzależnionym od subiektywnego spojrzenia na życie? Biorąc pod uwagę fakt, że znaczna większość państw jest podporządkowana konkretnym ustaleniom prawnym, to taka wizja może wydawać się trudna do wizualizacji. Nie ulega wątpliwości, że szeroko rozumiane prawa, nakazy i zakazy powstały wyłącznie p oto, aby uniknąć chaosu i wprowadzić na określonych obszarach ład i porządek, dzięki któremu społeczeństwo może czuć się bezpiecznie.

Projektowanie i wdrażanie nowych regulacji prawnych, modyfikowanie istniejących oraz rozstrzyganie sprawiedliwości na drodze sądowej to trudne procesy, od wyniku których może zależeć dalsze życie jednostek oraz całych społeczności. Dlatego powstały studia prawnicze, cieszące się ogólnym uznaniem i szacunkiem. Ten niezwykle prestiżowy kierunek, jakim niewątpliwie jest Prawo, przyciąga wielu zainteresowanych zgłębianiem wiedzy historycznej, ekonomicznej i oczywiście prawniczej. Jednak na studia dostaną się jedynie nieliczni – zadbają o to rygorystyczne procedury rekrutacyjne, obowiązujące na większości polskich uczelni.

Częstochowa jest jednym z miast, w których istnieje możliwość rozpoczęcia Prawa. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza zapewnia szansę na zdobycie wszechstronnego wykształcenia prawniczego, dzięki któremu przed absolwentami otworzą się przyszłościowe szanse zawodowe.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Studia w Częstochowie na kierunku Prawo powstały po to, aby uposażyć przyszłych prawników, adwokatów, pracowników administracyjnych oraz właścicieli kancelarii w kompleksową wiedzę i umiejętności, pozwalające na zdobycie dobrze płatnego zatrudnienia. Przedmioty wykładane na studiach prawniczych mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni, jednak większość z nich pozostaje niezmiennych. Siatka studiów składa się między innymi z:

 • etyki prawniczej,
 • prawa dowodowego,
 • ustrojów państw współczesnych,
 • historii kryminalistyki,
 • obywatelstwa europejskiego,
 • retoryki prawniczej.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku prawo możemy podzielić na:

1. Typ

2. Tryb:

 

Studia na kierunku prawo w Częstochowie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.

Uczelnie w Częstochowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Dla kogo te studia

Mimo że chętnych do podjęcia Prawa w Częstochowie niemal nigdy nie brakuje, to jedynie nieliczni będą w stanie podołać wymaganiom narzuconym przez ten kierunek studiów. Myślisz o podjęciu tego prestiżowego kierunku i chciałbyś wiedzieć, jak wygląda sylwetka idealnego kandydata? Przyszły prawnik powinien być asertywny i odporny na sugestie otoczenia. Ponadto cenne okaże się zamiłowanie do przemówień publicznych, duża doza charyzmy oraz umiejętność przekonywania do swoich racji. Jeżeli uważasz, że posiadasz wszystkie te cechy, a ponadto marzysz o związaniu przyszłości z zawodem prawnika, to Prawo w Częstochowie może okazać się najlepszym wyborem!

Z pewnością każdy student Prawa powie, że nauka na tym kierunku nie należy do najłatwiejszych. Aby nieco polepszyć studentom komfort zdobywania wiedzy, niektóre uczelnie w Częstochowie zdecydowały się zaoferować studia w trybie stacjonarnym i zaocznym. W zależności od tego, jak organizujesz swoje codzienne życie, staniesz przed wyzwaniem wyboru najbardziej adekwatnej formy edukacji. Studia stacjonarne są wybierane najchętniej przez tych, dla których priorytetem jest regularne zdobywanie wiedzy, podczas codziennych zajęć na uczelni.

Studia niestacjonarne wyróżniają się weekendowym charakterem kształcenia, co w praktyce oznacza, że jako przyszły student, zobowiążesz się do uczestnictwa w całodziennych zjazdach, odbywających się od piątku do niedzieli, najczęściej co dwa lub trzy tygodnia. Jeżeli planujesz rozpocząć studia zaoczne, przygotuj odpowiednią ilość pieniędzy do opłaty za czesne.

 

4. Program studiów

W programie zajęć na kierunku Prawo w Częstochowie nie zabraknie zarówno przedmiotów ściśle prawniczych, przygotowujących do pełnienia przyszłych niezwykle odpowiedzialnych ról zawodowych, jak i fakultatywnych przedmiotów do wyboru, zależnych od zainteresowań poszczególnych studentów. Studiując Prawo należy być gotowym na naukę zaawansowanych zagadnień historycznych, zgłębianie istoty wielu kodeksów prawnych, a także gruntowanie podstawowej wiedzy teoretycznej o historii prawa i najwybitniejszych jego przedstawicieli.

Praktyczne zajęcia ćwiczeniowe pozwolą ci rozwinąć wrodzoną charyzmę i umiejętności wypowiadania się na forum, co będzie niezbędne w zawodzie zgodnym z kierunkiem kształcenia. Przyszli prawnicy dowiedzą się, w jaki sposób kształtowały się ustroje polityczne na przestrzeni wieków, poznają sylwetki wybitnych prawników oraz zaczerpną niezbędnych informacji na temat szeroko pojętej gospodarki strategicznych punktów świata. Wszechstronność i kompleksowość zdobytej wiedzy i umiejętności prawniczych pozwoli odnaleźć się w świecie przepisów, kodeksów i przemówień na salach sądowych. Czyli jednym słowem – być najlepszym w swoim fachu.

Ile trwają studia na kierunku Prawo w Częstochowie

Studia na kierunku prawo w Częstochowie trwają 5 lat (studia jednolite).

To, co wyróżnia Prawo spośród większości kierunków studiów, jest jednolity charakter kształcenia. Co to oznacza w praktyce? Studenci opisywanego kierunku studiów staną przed zadaniem zmierzenia się z pięcioletnim cyklem kształcenia oraz brakiem możliwości rozłożenia go na dwa komplementarne etapy, co ma miejsce w przypadku kierunków niejednolitych. Zatem jeśli dostaniesz się na prawo, zmierzysz się z dziesięcioma semestrami nauki, które zostaną zwieńczone obroną pracy magisterskiej i szansą na rozpoczęcie kariery zawodowej tuż po wykonaniu odpowiedniej aplikacji.

Prawo w Częstochowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
jednolite magisterskie 5 lat magister

Jaka praca po studiach na kierunku Prawo w Częstochowie

Wielu świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich decyduje się na rozpoczęcie Prawa ze względu na możliwości zawodowe, gwarantowane przez zdobycie tytułu magistra tej prestiżowej dziedziny. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem czynnikiem wyróżniającym prawników spośród znacznej większości innych zawodów są ich zarobki oraz różnorodne szanse zawodowe. Dlatego jeżeli twoją największą motywacją do rozpoczęcia studiów są zarobki, zdecyduj się na Prawo.

Ukończenie studiów prawniczych umożliwia zdobycie aplikacji prawniczej, adwokackiej, prokuratorskiej, sędziowskiej, notarialnej oraz radcowskiej. Otworzenie własnej kancelarii adwokackiej lub placówki związanej ze świadczeniem porad prawnych to pomysł na biznes wielu absolwentów opisywanego kierunku studiów. Niezależnie od obranej ścieżki zawodowej po ukończeniu Prawa, możesz mieć pewność, że twoja przyszłość ukształtuje się wedle twoich planów.

Gdzie studiować na kierunku prawo w Częstochowie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie.

Kierunek prawo - uczelnie w Częstochowie

 

czytaj dalej uczelnie w Częstochowie

 

Prawo studia stacjonarne - uczelnie w Częstochowie

 

Prawo studia niestacjonarne - uczelnie w Częstochowie
 
Prawo studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Częstochowie
 

Uczelnie w Częstochowie - kierunek prawo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie (Wydział Prawa i Ekonomii) stacjonarne, niestacjonarne studia jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Prawo w Częstochowie

Kierunki studiów w Częstochowie narzucają różne wymagania rekrutacyjne, zależne z oczywistych względów od szczegółowej specyfiki kształcenia. Jednak równie ważne jak zapoznanie się z programem kształcenia i procedurami aplikacyjnymi, jest upewnienie się w tym, że podjęcie danego kierunku będzie dobrym wyborem. Jeżeli myślisz o Prawie, to zastanów się czy:

 • Dobrze czujesz się będąc w centrum uwagi podczas publicznego przemawiania,
 • Pragniesz przyczynić się do szerzenia sprawiedliwości,
 • Jesteś urodzonym humanistą, miłośnikiem historii i polityki.

Jeżeli tak, to nie ma potrzeby dłużej się zastanawiać – studiowanie Prawa jest najpewniej twoim przeznaczeniem, jednak zanim weźmiesz udział w procesie rekrutacji, powinieneś zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi każdego przyszłego kandydata. Przedmiotami branymi pod uwagę podczas rekrutacji na studia prawnicze są najczęściej wszystkie przedmioty humanistyczne, z jakimi możesz mieć do czynienia w szkole. Zatem dobrze przygotuj się do egzaminu dojrzałości na poziomie rozszerzonym, gdyż właśnie on okaże się kluczem do furtki rozpoczynającej Prawo w Częstochowie.

Udział w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych to nie tylko sposób na sprawdzenie swojej wiedzy, ale również możliwość zdobycia tytułu finalisty lub laureata, co z kolei zapewni gwarancję rozpoczęcia dowolnie wybranego, istniejącego kierunku studiów, również prawniczych.

 

Proces rekrutacji

Aby zarejestrować swoją kandydaturę i tym samym poinformować uczelnię o chęci rozpoczęcia studiów prawniczych, należy zapoznać się ze stroną internetową wybranego ośrodka akademickiego i odszukać na niej zakładki zatytułowanej „internetowa rejestracja kandydatów”. Po podaniu danych osobistych oraz informacji o wynikach uzyskanych na egzaminie maturalnym, należy poczekać do wywieszenia list osób przyjętych na pierwszy rok Prawa w Częstochowie.

Jeżeli znajdziesz się wśród szczęśliwców, którzy otrzymają możliwość pobierania wykształcenia prawniczego, postaraj się donieść w terminie wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak zdjęcie do legitymacji, ksero świadectwa maturalnego, dowodu osobistego oraz wydruk formularza pobranego ze strony internetowej uczelni.

 

STUDIA W CZĘSTOCHOWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Częstochowie

studia w Częstochowie

 

PRAWO - ważne informacje

prawo studia

prawo studia online

studia prawnicze w Częstochowie

studia prawnicze w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Prawo w Częstochowie

Opinie na temat kierunku, który chciałbyś podjąć w niedalekiej przyszłości, mogą dostarczyć wielu cennych informacji, jakich nie znajdziesz w informatorach akademickich – w końcu kto, jak nie studenci, orientują się najlepiej w specyfice określonej dziedziny?

Mariusz, student trzeciego roku Prawa w Częstochowie, mówi:

„Moja rodzina jest dumna, że studiuję Prawo, ale nie dlatego je wybrałem. Chciałem rozpocząć pewny kierunek, którego ukończenie gwarantuje szerokie perspektywy zawodowe. Od dawna wiedziałem, że studia prawnicze byłyby najbardziej odpowiednie, dlatego ogromnie się ucieszyłem po pozytywnie zakończonej rekrutacji.”

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Prawo Częstochowa studia jednolite magisterskie


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Prawo Częstochowa studia stacjonarne

Prawo Częstochowa studia niestacjonarne

Popularne kierunki prawnicze i administracja w Częstochowie

Kierunki prawnicze i administracja w Częstochowie

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia