Prawo - Gdynia

Prawo - Gdynia

Studia na kierunku prawo w Gdańsku | Gdyni | Sopocie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni

Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni

Prawo stopień: (jednolite) , czas trwania: 5 lat ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku prawo

Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku

Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku

Prawo stopień: (jednolite) , czas trwania: 5 lat ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Uniwersytet Gdański

Prawo stopień: (jednolite) , czas trwania: 5 lat ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Uczelnie, gdzie prawo jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku

Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku

Prawo w biznesie stopień: (I) , czas trwania: 3 lata

Specjalności na kierunku prawo w biznesie

Pokaż więcej

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni

Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich stopień: (I) (II) , czas trwania: 2 lata • 3 lata

Specjalności na kierunku bezpieczeństwo narodowe

16.02.2024

Prawo studia Gdynia - 2024 | woj. pomorskie

Studia na kierunku prawo w Gdyni to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.

Prawo - Gdynia
Studia na kierunku prawo w Gdańsku | Gdyni | Sopocie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Uczelnie

Studia w Gdyni 2024/2025 na kierunku prawo możesz podjąć w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznejAkademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni (Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW) oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.
 
Opis kierunku

Prawo postrzegane jest jako kierunek prestiżowy i elitarny. Studenci prawa zdobywają gruntowną wiedzę z zakresu zarówno polskiego, jak i międzynarodowego prawa – poznają dokładnie funkcjonowanie systemu sprawiedliwości oraz strukturę organów wymiaru sprawiedliwości. W trakcie zajęć uczestnicy analizują i interpretują różnorodne dokumenty prawne i zdobywają kompetencje niezbędne do profesjonalnego wykonywania zawodu prawnika. Przyszli specjaliści zostają wyposażeni również w kompetencje cenione w środowisku biznesowym, doradczym czy mundurowym.

 

Wymagania

Prawo należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2021/2022 na stacjonarnych jednolitych studiach magisterskich wybrane było przez ponad 20 tys. kandydatów.

 

Ceny

Studia stacjonarne na kierunku prawo w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacićCeny wahają się od 5300 zł do 6300 zł za pierwszy rok studiów. (Wykaz opłat za studia znajdziesz w dziale poniżej)

 

Praca po studiach

Absolwenci prawa mogą ubiegać się o aplikację na stanowiska typowo prawnicze. W ten sposób przyszli specjaliści mogą rozwijać swoją karierę w zawodach takich jak np. sędzia, prokurator, adwokat czy notariusz. Studia prawnicze przygotowują studentów także do pracy m.in. w: przedsiębiorstwach krajowych, organach administracji państwowej i samorządowej, korporacjach międzynarodowych czy własnej działalności gospodarczej. Zdolności absolwentów prawa otwierają przed nimi drogę do objęcia stanowisk np. kierowniczych, doradczych lub analitycznych.

Gdzie studiować na kierunku prawo w Gdyni?

Prawo studia w Gdyni - uczelnie 2024/2025:

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Prawo w Gdyni?

Rekrutacja na uczelnie publiczne w Polsce odbywa się na podstawie konkursu świadectw. Oznacza to, że kandydaci do państwowych szkół wyższych powinni wykazać się wysokimi wynikami egzaminów maturalnych.

Uczelnie niepubliczne w Gdyni przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.

* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku prawo w Gdyni?

Jak wyglądają studia na kierunku prawo w Gdyni?

Studenci prawa zdobywają szeroką wiedzę m.in. na temat funkcjonującego systemu prawnego i uczą się, w jaki sposób prawidłowo interpretować teksty prawne. W trakcie studiów pogłębiają oni swoje zdolności logicznego myślenia, a także wyciągają wnioski i rozwiązują powszechne problemy natury prawno-gospodarczej. Ponadto studenci prawa rozwijają swoje zdolności językowe i prezentacyjne, które cenione są zarówno w Polsce, jak i na świecie.

 

Dowiedz się więcej

studia prawnicze w Gdańsku

studia prawnicze w Gdyni

prawo studia w Trójmieście

prawo studia w Gdańsku

prawo studia w Trójmieście

uczelnie w Trójmieście

 

1. Wiedza i umiejętności:

Specjalistyczne przygotowanie absolwentów prawa sprawia, że mogą oni swoje doświadczenie oraz wiedzę wykorzystać na różnorodnych stanowiskach w wielu branżach współczesnego rynku gospodarczego. Studenci prawa przygotowywani są m.in. do prowadzenia własnej działalności gospodarczej; udzielania eksperckich rad z zakresu np. prawa, administracji, ekonomii czy gospodarki; analizowania sytuacji prawnej podmiotu gospodarczego; organizowania pracy organów administracji państwowej czy zarządzania zasobami ludzkimi, informacyjnymi lub finansowymi.

 

Wiedza

Studenci tego kierunku zdobywają podstawową wiedzę z zakresu dziedzin kształtujących współczesny system prawny. W trakcie zajęć zgłębiają oni m.in. socjologię, administrację, ekonomię i gospodarkę. Studenci w swoich pracach wykorzystują nowoczesne technologie i narzędzia usprawniające działanie prawników. Przyszli specjaliści uczą się m.in. tego, w jaki sposób sporządzać odpowiednią dokumentację sądową, a także jak tworzyć określone pisma procesowe.

Absolwenci prawa znają charakterystykę i budowę struktur systemu prawnego, rozumieją także rolę i etykę zawodów prawniczych. W trakcie zajęć studenci analizują i interpretują różnorodne kodeksy prawne oraz przepisy prawa unijnego. Przyszli prawnicy przygotowywani są także do działalności w przestrzeni biznesowej i handlowej – zostają oni wyposażeni w wiedzę z zakresu systemu podatkowego oraz obrotu nieruchomościami.

 

Wiedza, którą mają absolwenci prawa:

  • rozumieją społeczne i ekonomiczne czynniki kształtujące prawo
  • wykorzystują nowoczesne technologie i narzędzia
  • sporządzają dokumentację sądową
  • tworzą pisma procesowe
  • znają charakterystykę i budowę struktur systemu prawnego
  • rozumieją rolę i etykę zawodów prawniczych
  • analizują i interpretują kodeksy prawne i przepisy prawa unijnego
  • rozumieją funkcjonowanie systemu podatkowego
  • znają podstawy obrotu nieruchomościami


Umiejętności

Studenci prawa w trakcie nauki rozwijają w szczególności swoje kompetencje miękkie. Uczestnicy zajęć pracują nad technikami autoprezentacji, a także uczą się tego, w jaki sposób pięknie przemawiać. Absolwenci tego kierunku skutecznie przekonują, prowadzą udane negocjacje i znają różnorodne metody mediacji. Studenci prawa potrafią argumentować swoje stanowisko i poprawnie stosują wykładnię prawa.

Absolwenci studiów prawniczych doskonale zarządzają zespołem i przewodniczą różnym spotkaniom. W trakcie zajęć uczestnicy mają szansę brać czynny udział w symulacjach procesów sądowych, a także obserwować prawdziwe procesy administracyjne, cywilne czy karne. Studenci szkoleni są także w zakresie m.in. doradztwa prawnego, administracyjnego czy finansowego.

 

Umiejętności, które mają absolwenci prawa:

  • poprawnie dokonują autoprezentacji
  • pięknie przemawiają
  • skutecznie przekonują
  • prowadzą udane negocjacje
  • znają podstawy mediacji
  • stosują wykładnię prawa
  • zarządzają zespołem
  • uczestniczą w procesach sądowych
  • prowadzą działania doradcze


 

2. Typ i tryb studiów

Studia na kierunku prawo możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia jednolite magisterskie


2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne


Studia na kierunku prawo w Gdyni realizowane są w ramach studiów jednolitych magisterskich i trwają 5 lat. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

 

 

Studia stacjonarne


Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.

Studenci stacjonarni uczą się w profesjonalnych warunkach zapewnionych przez uczelnię. Stacjonarna nauka pozwala studentom zdobywać wiedzę i umiejętności pod okiem wykształconych specjalistów oraz motywuje do realizowania projektów zespołowych.

Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić. Ten tryb może utrudnić lub uniemożliwić studentom pracę na pełnym etacie.

 

Studia niestacjonarne


Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.

Niestacjonarne studia pozwalają studentom zdobywać wykształcenie wyższe bez konieczności porzucenia pracy na pełnym etacie. Studenci niestacjonarni rzadziej widują się z prowadzącymi oraz innymi uczestnikami, dlatego ważne jest to, żeby byli oni samodzielni i systematyczni.

Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.


 

3. Program studiów i przedmioty

Studia na kierunku prawo przewidują dokładnie zaplanowany program, który umożliwia studentom zdobyć kompetencji cenionych nie tylko w środowisku prawniczym, ale również biznesowym, administracyjnym, doradczym czy międzynarodowym. W trakcie zajęć uczestnicy poznają najważniejsze kodeksy prawne – polskie i unijne. Ponadto odnajdują zastosowanie współczesnego prawa w praktyce i rozwijają swoje zdolności praktyczne.

W programie studiów na kierunku prawo znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • prawo rodzinne w praktyce
  • psychologia konfliktu
  • dokumentacja w mediacji
  • prawo w biznesie
  • postępowanie podatkowe
  • podstawy organizacji i zarządzania
  • prawo karne, prawo konstytucyjne
  • unijne i międzynarodowe postępowanie cywilne

 

Przyszli prawnicy biorą udział w licznych warsztatach i ćwiczeniach praktycznych, które pozwalają im zapoznać się ze specyfiką określonych zawodów. Dzięki temu studenci prawa mogą sprawdzić się zarówno na stanowiskach doradczych, jak i prawniczych, mediacyjnych czy kierowniczych.


 

4. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?

Prawo to dziedzina, która stale się rozwija. Ważne jest więc to, by studenci prawa chcieli i potrafili zdobywać nową wiedzę, a także by byli oni zdeterminowani. Kandydaci na ten kierunek muszą być odpowiedzialni i mieć bardzo dobrą pamięć. Przydatne będzie zainteresowanie tematyką dotyczącą m.in. wymiaru sprawiedliwości, sytuacji politycznej na świecie oraz gospodarki.

Studenci prawa powinni mieć zdolności przywódcze i być zorganizowani. Prawnicy dobrze prezentują się w różnych dyskusjach i doskonale operuję językiem polskim. Kandydaci na prawo powinni znać także język obcy i myśleć logicznie. Specjaliści tej dziedziny muszą być lojalni, dyskretni i odporni na stres. Studenci tego kierunku powinni być też otwarci, empatyczni, ambitni i komunikatywni.
 

Predyspozycje kandydatów na studia na kierunek prawo:

  • pragnienie ciągłego rozwoju, determinacja
  • zainteresowanie tematyką np. wymiaru sprawiedliwości, polityką
  • zdolności przywódcze, odpowiedzialność
  • zorganizowanie, umiejętność prezentacji, elokwencja
  • znajomość języka obcego, zdolność logicznego myślenia
  • otwartość, empatia, ambicja, komunikatywność
  • lojalność, dyskrecja, odporność na stres i presję

 

STUDIA W TRÓJMIEŚCIE - ważne informacje

kierunki studiów w Trójmieście

studia w Trójmieście

 

PRAWO - ważne informacje

prawo studia

studia prawnicze i administracja w Trójmieście

studia prawnicze i administracja w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunek prawo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Gdański (Wydział Prawa i Administracji UG) stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej
Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku prawo w Gdyni?

Program studiów na kierunku prawo w Gdyni organizowany jest w ramach studiów jednolitych magisterskich.

Studenci prawa przez 10 semestrów zgłębiają wiedzę na temat poszczególnych zagadnień prawnych i administracyjnych. W ciągu 5 lat uczestnicy zajęć analizują i interpretują teksty prawne, a także odnajdują ich odzwierciedlenie w sytuacjach rzeczywistych.

Absolwenci prawa, którzy ukończyli studia jednolite magisterskie i otrzymali tytuł magistra, mogą ubiegać się o aplikację na stanowiska prawnicze. Dzięki temu przyszli specjaliści mogą rozwinąć swoją karierę np. jako sędzia, prokurator czy adwokat.

Kompetencje absolwentów prawa są jednak bardziej uniwersalne i prawnicy, którzy nie odnajdują się w wymiarze sprawiedliwości, mogą wykorzystać je także w innych branżach. Specjaliści mają szansę odnieść sukces m.in. w biznesie, polityce czy na międzynarodowym rynku. Prawnicy zostają wyposażeni także w wiedzę i umiejętności, które pozwalają im na otworzenie własnej działalności gospodarczej.

Prawo w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
jednolite magisterskie 5 lat magister
Jaka praca po studiach na kierunku prawo w Gdyni?

Jaka praca po studiach na kierunku prawo w Gdyni?

Absolwenci prawa wyróżniają się specjalistyczną wiedzą z zakresu m.in. prawa, administracji czy ekonomii. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu oraz doświadczeniu praktycznemu specjaliści tej dziedziny mogą ubiegać się o aplikację na stanowiska prawnicze. Dzięki temu absolwenci prawa mają szansę rozwinąć swoją karierę zawodową jako np. sędzia, notariusz, radca prawny czy adwokat. Na prawników zainteresowanych wymiarem sprawiedliwości czekają m.in. sądy, kancelarie czy prokuratura.

 

Absolwenci prawa w Gdyni mogą liczyć na zatrudnienie w:

  • sądzie, prokuraturze
  • kancelariach
  • organizacjach pozarządowych
  • organizacjach samorządowych
  • placówkach edukacyjnych, przedsiębiorstwach, korporacjach
  • służbach mundurowych
  • działach handlowych
  • kontroli jakości i sprzedaży

 

Uniwersalne kompetencje prawników otwierają przed nimi wiele opcji zatrudnienia. Absolwenci prawa doskonale odnajdą się w biznesie, handlu międzynarodowym czy służbach mundurowych. Znajomość systemu podatkowego oraz struktury współczesnego rynku gospodarczego pozwalają specjalistom tej dziedziny także otworzyć własną działalność gospodarczą.

 

Przykładowe stanowiska, na które mogą aplikować absolwenci prawa:

  • radca prawny, notariusz
  • adwokat, sędzia
  • oficer śledczy
  • komornik
  • prawnik-menadżer
  • doradca podatkowy
  • reprezentant w sądzie
  • mediator rodzinny lub sądowy
  • przedsiębiorca

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Prawo Gdańsk | Gdynia | Sopot studia jednolite magisterskie


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Prawo Gdańsk | Gdynia | Sopot studia stacjonarne

Prawo Gdańsk | Gdynia | Sopot studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku prawo w Gdańsku | gdyni | sopocie

Studia jednolite

Prawo w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

Aktualności rekrutacyjne

Popularne kierunki prawnicze i administracja niestacjonarne w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia