1. Tryb i typ studiów
Studia na specjalności Zarządzanie logistyczne możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku zarządzanie logistyczne: gra kierownicza, komunikacja i kierowanie zespołem, współczesne koncepcje zarządzania, psychologia zarządzania, zarządzanie strategiczne.
Zarządzanie logistyczne jest kierunkiem złożonym, przekazującym różnorodną wiedzę, jak i umożliwiającym nabycie wielu umiejętności. To kierunek o wyważonym połączeniu teorii z praktyką.
Studia zakładają zapoznanie się z dziedzinami ogólnymi i specjalnościowymi, zatem studenci zaznajamiają się zarówno z poszczególnymi gałęziami zarządzania, jak i elementami logistyki oraz jej branżą i pracą w jej strukturach.
Program kształcenia Zarządzania logistycznego jest bardzo szeroki, ponieważ praca w branży logistycznej wymaga różnorodnej wiedzy i umiejętności.
Studenci poznają nie tylko koncepcje zarządzania, czy zasady zarządzania procesami, ale także prognozowanie ekonomiczne, logistykę produkcji i dystrybucji, techniki negocjacyjne, czy zarządzanie zapasami i gospodarką magazynową.
Duży nacisk kładzie się także na rozwijanie umiejętności językowych, zwłaszcza w zakresie języka angielskiego, czyli uniwersalnego w każdej branży i w każdym sektorze biznesowym.
Zarządzanie logistyczne to kierunek stanowiący odpowiedź na zapotrzebowanie rynku, który nieustannie potrzebuje specjalistów potrafiących łączyć umiejętności zarządcze i wiedzę menedżerską z wiedzą na temat szeroko pojmowanej logistyki.
Pomimo tego, że obszar kształcenia wydaje się bardzo duży, to Zarządzanie logistyczne częściej występuje jako spcjalność realizowany tylko na jednym stopniu studiów.
Pozostawia natomiast wybór w kwestii formy kształcenia, ponieważ uczelnie oferujące ten kierunek proponują zazwyczaj nauczanie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
3. Dla kogo ten kierunek
Zadaniem branży logistycznej jest przede wszystkim nadzorowanie całego procesu produkcji, dystrybucji i transportu określonych towarów i materiałów.
Od lat jest to jedna z bardziej dynamicznych i prężni rozwijających się dziedzin gospodarki krajowej i międzynarodowej, co wpływa na wzrost zapotrzebowania na pracowników zarządzających całym procesem przepływu dóbr materialnych.
Nikogo więc nie powinien dziwić fakt, że studia związane z logistyką i zarządzaniem nieprzerwanie od kilku lat cieszą się dużą popularnością wśród studentów, którzy chcą zdobyć wszechstronne wykształcenie i tym samym zwiększyć swoje szansę na ciekawą i rozwijającą karierę zarówno na polskim, jak i międzynarodowym rynku pracy.
Jeżeli ty także należysz do tego grona i dodatkowo masz charakter lidera, to koniecznie weź udział w rekrutacji na ten przyszłościowy kierunek!