Żegluga śródlądowa

Żegluga śródlądowa

Studia na kierunku żegluga śródlądowa możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Politechnika Morska w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie

Żegluga śródlądowa stopień: (I), czas trwania: 4 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku żegluga śródlądowa

Żegluga śródlądowa – kierunek studiów

Studia na kierunku żegluga śródlądowa to studia inżynierskie, których program kształcenia trwa 4 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

Studia na kierunku żegluga śródlądowa
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 4 lata (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku żegluga śródlądowa rozpocznie się 20 maja 2024 r. i potrwa do 15 lipca 2024 r. | żegluga śródlądowa - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku żegluga śródlądowa możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | żegluga śródlądowa - uczelnie >

Opis kierunku

Studia z żeglugi śródlądowej obejmują zasady nawigacji i kierowania jednostkami pływającymi na śródlądowych drogach morskich, w tym obsługę urządzeń nawigacyjnych. Studenci uczą się też technik i procedur żeglugi, a także manewrowania jednostkami pływającymi, sterowania, cumowania czy zasad bezpieczeństwa na wodzie. Zajęcia obejmują również zagadnienia dotyczące konstrukcji i działania statków oraz innych jednostek pływających. Istotnym elementem programu, jest poruszanie tematyki bezpieczeństwa i ratownictwa na wodzie.

Praca po studiach

Absolwenci mogą pracować w branży transportu wodnego na śródlądowych drogach wodnych, takich jak rzeki, kanały czy jeziora. Odnajdą się w roli kapitanów i oficerów na statkach śródlądowych, specjalistów do spraw transportu wodnego czy inspektorów bezpieczeństwa wodnego. Studia na tym kierunku dają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy w dynamicznym, odpowiedzialnym sektorze transportu wodnego.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Rekrutacja na studia na kierunku żegluga śródlądowa skierowana jest do absolwentów szkół średnich, którzy zdali na maturze takie przedmioty, jak m.in. język polski, matematyka, język obcy nowożytny, chemia, fizyka, geografia, informatyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Żegluga śródlądowa - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Jak wyglądają studia na kierunku żegluga śródlądowa?

Kierunki studiów związane z żeglugą śródlądową to specjalistyczny program edukacyjny, który łączy zarówno teorię, jak i praktykę w dziedzinie transportu wodnego na śródlądowych drogach wodnych.

Studenci poznają zasady nawigacji a wodach śródlądowych, międzynarodowe i lokalne przepisy żeglugi oraz techniki sterowania jednostkami pływającymi. Uczą się też konstrukcji statków śródlądowych, silników oraz innych systemów technicznych na statkach.

W trakcie roku akademickiego mogą także korzystać z symulatorów żeglugi, aby zdobyć praktyczne doświadczenie w sterowaniu jednostkami pływającymi. Odbywają również praktyki na statkach śródlądowych, gdzie mają szansę zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.

Poza tym program realizowany jest w dwóch ścieżkach dydaktycznych – na specjalności eksploatacja jednostek morskich i śródlądowych, a także zarządzanie w żegludze śródlądowej.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku żegluga śródlądowa możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci doskonale rozumieją zasady nawigacji na śródlądowych drogach wodnych oraz przepisy międzynarodowe i lokalne dotyczące żeglugi. Znają konstrukcję, działanie i eksploatację statków śródlądowych, w tym ich silników, systemów napędowych i innych urządzeń.

Mają wiedzę na temat planowania tras, organizacji transportu, zarządzania flotą oraz aspektów logistycznych w transporcie wodnym. Znają procedury bezpieczeństwa na wodach śródlądowych, w tym ratownictwa i zarządzania kryzysowego.

Wyróżnia ich też wiedza w zakresie przepisów prawnych dotyczących transportu wodnego, zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Potrafią skutecznie i bezpiecznie sterować jednostkami pływającymi na śródlądowych drogach wodnych. Analizują i rozwiązują procesy techniczne związane z budową oraz eksploatacją statków.

Ile trwają studia na kierunku żegluga śródlądowa?

Studia na kierunku żegluga śródlądowa trwają 4 lata (studia I stopnia).

Jaka praca po studiach na kierunku żegluga śródlądowa?

Absolwenci studiów z żeglugi śródlądowej mogą pracować jako kapitanowie statków śródlądowych, którzy będą odpowiedzialni za nawigację, bezpieczeństwo i zarządzanie załogą na pokładzie.

Odnajdą się też jako oficerowie na statkach śródlądowych, odpowiedzialni za różne aspekty nawigacji, operacji i bezpieczeństwa na pokładzie. Mogą pracować też jako inżynierowie okrętowi, zajmując się konserwacją, naprawą i optymalizacją systemów technicznych na statkach.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku żegluga śródlądowa

 • kapitan statku śródlądowego,
 • oficer na statku,
 • inżynier okrętowy,
 • specjalista do spraw transportu wodnego,
 • menedżer floty,
 • inspektor bezpieczeństwa wodnego,
 • ekspert do spraw logistyki i planowania transportu,
 • pracownik administracji wodnej.

Absolwenci studiów na kierunku żegluga śródlądowa mają szeroki wachlarz możliwości zawodowych, co czyni to kształcenie atrakcyjnym dla osób zainteresowanych karierą w transporcie wodnym.

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Żegluga śródlądowa studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Żegluga śródlądowa studia I stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku żegluga śródlądowa

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
Forma studiów

Zobacz inne kierunki geograficzne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki geograficzne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Żegluga śródlądowa

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)