1. Typ i tryb studiów
Kierunek inżynieria logistyki jest obecnie dostępny zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Zajęcia w trybie stacjonarnym będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Taka forma kształcenia jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się zdobywaniu wykształcenia i nauce.
Osoby, które aplikują na powyższe studia zdobędą wszechstronne wykształcenie z zakresu nauk technicznych, społecznych i ścisłych.
Studia na kierunku inżynieria logistyki możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku inżynieria logistyki: rachunek kosztów dla inżynierów, mikroekonomia, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka, podsystemy logistyczne, grafika inżynierska.
Jako student kierunku inżynieria logistyki będziesz miał rozwinąć swoją wiedzę z obszaru ekonomii, logistyki, zarządzania czy szeroko pojętych nauk technicznych i ścisłych. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
-
Podstawy metrologii
-
Zarządzanie zapasami i gospodarką magazynową
-
Infrastruktura transportowo-magazynowa
-
Logistyczna gra decyzyjna
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na powyższym kierunku wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się zarządzania jakością oraz procesem produkcyjnym, logistycznym i transportowym.
Ponadto, poznasz zaawansowane systemy i narzędzia informatyczne stosowane na co dzień w branży logistycznej. Studenci rozwiną także kompetencje miękkie, takie jak zdolność komunikacji czy negocjacji, przydatne podczas współpracy z kontrahentami.
4. Dla kogo ten kierunek
W dobie rozwoju gospodarki i powstawania wielu nowych, prężnie działających przedsiębiorstw, wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie logistyki, którzy zajmowaliby się nadzorowaniem każdego etapu łańcucha dystrybucji. Nic więc dziwnego, że studia logistyczne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością.
Kierunek inżynieria logistyki dodatkowo skupia się na wykształceniu wśród studentów zdolności inżynierskich i wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii. Jeżeli więc jesteś osobą, która chce rozwijać się w kilku kierunkach jednocześnie, a dodatkowo masz zdolności z zakresu przedmiotów ścisłych to studia na kierunku inżynierii logistyki powinny być twoim wyborem.
5. Gdzie studiować inżynierię logistyki
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria logistyki: