INŻYNIERIA TRANSPORTU studia – kierunek studiów
Studia na kierunku inżyniera transportu to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).
Studia na kierunku inżynieria transportu |
Rok akademicki |
2023/2024 |
Forma studiów |
stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku inżynieria transportu rozpocznie się 1 stycznia 2023 r. i potrwa do 31 grudnia 2023 r. | inżynieria transportu - terminy rekrutacji >
Uczelnie
Studia na kierunku inżynieria transportu możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | inżynieria transportu - uczelnie >
Opis kierunku
Studenci kierunku inżyniera transportu zdobędą wykształcenie z obszaru nauk technicznych i logistycznych. W ramach studiów nauczą się planowania i zarządzania procesem eksploatacji pojazdów. Ponadto zdobędą umiejętność diagnostyki urządzeń mechatronicznych, nadzorowania ruchu samochodowego, czy wykorzystywania metod sterowania w przemyśle motoryzacyjnym.
Specjalności
Współczesne studia z inżynierii transportu charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku inżyniera transportu: diagnostyka i urządzenia mechatroniczne pojazdów samochodowych, organizacja transportu, logistyka, organizacja i technologia transportu, urządzenia mechatroniczne w transporcie samochodowym.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku inżyniera transportu najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy, matematyka, przedmiot dodatkowy.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w firmach motoryzacyjnych, serwisach samochodowych, wydziałach komunikacji, zakładach obsługowo-naprawczych, firmach zajmujących się obsługiwaniem, planowaniem i zarządzaniem procesami eksploatacji pojazdów oraz w centrach logistycznych.
JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?
Studia techniczne cieszą się dużym zainteresowaniem maturzystów, dlatego też aby zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik rekrutacji, warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi na danej uczelni wyższej.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku inżyniera transportu to:
-
matematyka
-
język obcy nowożytny
-
język polski
-
jeden przedmiot do wyboru.
Kandydaci na studia magisterskie muszą przedstawić dyplom ukończenia studiów wyższych na tym samym lub pokrewnym kierunku. W przypadku absolwentów innych studiów decydujący będzie wynik rozmowy kwalifikacyjnej, sprawdzającej ich kompetencje.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU INŻYNIERIA TRANSPORTU ?
Studia na kierunku inżynieria transportu przygotowują studentów do pracy w przemyśle motoryzacyjnym. Dzięki wszechstronnemu programowi nauczania, osoby które aplikują na powyższe studia zdobędą kwalifikacje i wykształcenie z zakresu nauk technicznych i logistycznych, co z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria transportu możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Program kształcenia na kierunku inżynieria transportu będzie oscylował głównie wokół nauk technicznych i ścisłych. Studenci zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu fizyki, mechaniki, termodynamiki i elektrotechnki. Co więcej, poznają budowę pojazdów i nauczą się ich eksploatacji. Jednak przede wszystkim skupią się na rozwijaniu umiejętności praktycznych, które znajdą zastosowanie w ich przyszłej pracy zawodowej.
W ramach kształcenia nauczą się planowania i zarządzania procesem eksploatacji pojazdów. Ponadto dowiedzą się, w jaki sposób projektować procesy przewozowe oraz nadzorować ruch samochodowy. Studenci poznają także zasady diagnozowania i testowania elementów pojazdów samochodowych oraz ich układów, a także zdobędą zdolności z obszaru przygotowywania specjalistycznej dokumentacji technicznej.