Studia w Zielonej Górze na kierunku budownictwo możesz realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Uczelnie w Zielonej Górze dbają o komfort studentów, dlatego dają im możliwość wyboru najlepszej drogi. Jeśli rozważałeś/aś regularne spotkania i systematyczną naukę, idealną opcją będą studia dzienne. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w trakcie tygodnia, zastanów się nad studiami w formie zaocznej. Pamiętaj jednak o tym, że studia niestacjonarne nawet na uczelniach publicznych są płatne, a spotkanie weekendowe nie gwarantują zrealizowania w całości programu kształcenia.
Program studiów opiera się na naukach z zakresu matematyki, fizyki, a także informatyki przez wzgląd na cyfryzację XXI wieku, w tym budownictwa i projektowania. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak:
-
mechanika budowli,
-
komputerowa analiza materiałów i konstrukcji,
-
ekonomika budownictwa,
-
podstawy mostownictwa,
-
technologia robót budowlanych
-
i wiele innych.
Studia inżynierskie w zakresie budownictwa przewidują także szereg ciekawych specjalności takich jak: renowacja budynków i modernizacja obszarów zabudowanych, drogi i mosty czy konstrukcje budowlane i inżynierskie. Warto zaznaczyć, że utworzenie danej specjalności zależy od zainteresowań studentów. Warto śledzić zapotrzebowanie na stronach uczelni w Zielonej Górze.
Absolwenci zdobywają wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, które rozwijają w zakresie projektowania, wykonywania i remontów obiektów budowlanych czy konstrukcji inżynierskich, nadzorują i zarządzają procesami budowlanymi. Umiejętności związane z tworzeniem, zdolności manualne, a także kompetencje odnoszące się do zarządzania i kierowania to bardzo cenne zalety, na które zwraca uwagę wielu pracodawców.
1. Dla kogo ten kierunek?
Budownictwo to kierunek ściśle współpracujący z architekturą realizuje bowiem wszelkie plany i projekty architektoniczne czy budowlane. Związane jest ze wznoszeniem budowli zwłaszcza na lądzie. Frank lloyd Wright mawiał: „Lepiej użyć gumki na papierze niż młota na placu budowy". Warto zastanowić się nad tymi słowami, ponieważ przemyślane decyzje wpłyną z korzyścią na jakość i zasadność powstających budynków.
Kandydaci na studia architektoniczne w Zielonej Górze muszą wykazywać zainteresowanie naukami ścisłymi, zwłaszcza matematyką i fizyką. Jest to kierunek idealny dla osób, które interesują się projektowaniem konstrukcji obiektów i elementów budowlanych, a także zajmują się technologiami stosowanymi w budownictwie. Jeśli dostrzegasz w sobie tego typu predyspozycje, studia architektoniczne w zakresie budownictwa mogą być właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku budownictwo możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku budownictwo w Zielonej Górze realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia architektoniczne na kierunku budownictwo w Zielonej Górze możesz realizować przede wszystkim na Uniwersytecie Zielonogórskim. Kierunek zapewnia gruntowne wykształcenie i kształci najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie.
4. Praca po studiach
Kierunek budownictwo w Zielonej Górze zapewnia absolwentom niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą na wykonywanie i sprawdzanie projektów budowlanych, kierowanie budową, wytwarzanie elementów konstrukcyjnych i wyrobów budowlanych oraz pełnienie nadzoru inwestorskiego i budowlanego.
Absolwenci chętnie są zatrudniani w przedsiębiorstwach budowlanych (wykonawczych i produkcyjnych), w spółdzielniach mieszkaniowych i instytucjach samorządowych, w biurach projektowych, szkołach i jednostkach naukowo-badawczych lub uczelniach wyższych. Studenci zdobywają także niezbędną wiedzę, która jest bardzo użyteczna w przypadku, jeśli dany absolwent zdecyduje się na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Możliwości pracy jest bardzo wiele, dlatego kandydaci tak chętnie wybierają studia budownicze w Zielonej Górze.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia obfituje w przedmioty, których podstawę stanowią nauki z zakresu matematyki i fizyki, ale również umiejętności rysunkowe, zwłaszcza z zakresu rysunku technicznego. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: chemia budowlana, materiały budowlane, komputerowa analiza materiałów i konstrukcji, konstrukcje metalowe, konstrukcje betonowe, organizacja produkcji budowlanej i kierowanie procesem inwestycyjnym, utrzymanie obiektów współczesnych/zabytkowych. Przedmioty realizowane są w formie wykładów, laboratoriów czy projektów.
W programie studiów na kierunku budownictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
chemia budowlana
-
materiały budowlane
-
komputerowa analiza materiałów i konstrukcji
-
konstrukcje metalowe
-
konstrukcje betonowe
-
organizacja produkcji budowlanej i kierowanie procesem inwestycyjnym