Program kształcenia obfituje w przedmioty, dla których podstawą jest matematyka, fizyka czy informatyka. W siatce zajęć znajdziesz na przykład:
-
bezpieczeństwo pracy z elementami ergonomii,
-
algebrę liniową z geometrią analityczną,
-
wprowadzenie do sieci komputerowych,
-
programowanie współbieżne i rozproszone,
-
zarządzanie małym i średnim przedsiębiorstwem,
-
logikę obliczeniową,
-
elementy sztucznej inteligencji
-
i wiele innych.
Przedmioty realizowane są w formie wykładów, ćwiczeń i laboratoriów; są one zarówno obowiązkowe, jak i obieralne czy specjalizacyjne. Studenci mogą realizować także szereg ciekawych specjalności, na przykład: przemysłowe systemy informatyczne, inżynieria systemów mikroinformatycznych, sieciowe systemy informatyczne. Pamiętaj jednak o tym, że utworzenie się danej specjalizacji zależy od zainteresowań studentów. Oferty możesz śledzić na stronach internetowych uczelni w Zielonej Górze.
Absolwenci studiów informatycznych zyskują niezbędną wiedzę i umiejętności do pracy w branży IT. Studenci zgłębiają wiadomości odnoszące się do algorytmiki, struktury danych, architektury komputerów, systemów operacyjnych, sieci komputerowych, grafiki komputerowej, sztucznej inteligencji. Rozwijają zdolności do pracy w zespole, zyskują również predyspozycje twórcze. Kierunek informatyka jest interdyscyplinarną dziedziną nauki, która kreuje specjalistów na prawdziwie światową skalę.
1. Dla kogo ten kierunek?
Eric Steven Raymond stwierdził: „Edukacja informatyczna nie uczyni z kogokolwiek eksperta programisty w stopniu większym niż studiowanie pędzli i pigmentów zrobi z człowieka Picassa". Osobom, które pragną rzetelnie zgłębić temat, może jednak pomóc. Informatyka to bardzo obszerna i dynamicznie się rozwijająca dziedzina nauki. Jest jednym z najbardziej popularnych kierunków studiów i zapewnia wiele możliwości rozwoju.
Idealni kandydaci na studia informatyczne w Zielonej Górze powinni wykazywać zainteresowanie naukami ścisłymi, a zwłaszcza strefą matematyczną, fizyczną i informatyczną. Kreatywność i zainteresowanie nowymi technologiami na pewno pomoże Ci w zgłębianiu świata, którym szczyci się cywilizacja informacyjna. Możesz także być pewien, że pracy w tym kierunku nie zabraknie, ponieważ nieustannie świat informatyczny ma problemy, które ktoś inny musi weryfikować i naprawiać.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku informatyka w Zielonej Górze realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Zielonej Górze takie jak informatyka możesz realizować na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uczelnia stara się zaspokoić zainteresowania studentów w szerokim zakresie stąd wiele propozycji najmodniejszych i najnowocześniejszych kierunków studiów.
4. Praca po studiach
Wykształcenie informatyczne jest użyteczne praktycznie we wszystkich sferach życia publicznego, zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej. Informatyka wpływa na rozwój przemysłu i społeczeństwa w zakresie cyfryzacji. Kierunek informatyka w Zielonej Górze kształci specjalistów w zakresie algorytmiki, struktury danych, architektury komputerów, systemów operacyjnych, programowania strukturalnego i obiektywnego, sieci komputerowych, inżynierii oprogramowania, systemów baz danych i hurtowni danych, grafiki komputerowej, aplikacji internetowych, bezpieczeństwa systemów informatycznych, sieci komputerowych i wielu innych.
Absolwenci z powodzeniem znajdują pracę w firmach branży IT, w firmach wdrażających nowoczesne rozwiązania informatyczne, w administracji biurowej, agencjach reklamowych, instytucjach państwowych, bankach i wielu innych placówkach.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na najważniejszych naukach ścisłych takich jak matematyka, fizyka czy informatyka. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak: bezpieczeństwo pracy z elementami ergonomii, podstawy systemów dyskretnych, wprowadzenie do sieci komputerowych, programowanie współbieżne i rozproszone, systemy informatyczne w zarządzaniu przedsiębiorstwem, projektowanie urządzeń mikroinformatycznych Altium, bezpieczeństwo w systemach i sieciach komputerowych, oprogramowanie systemów pomiarowo-sterujących i wiele innych.
W programie studiów na kierunku informatyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
bezpieczeństwo pracy z elementami ergonomii
-
podstawy systemów dyskretnych
-
wprowadzenie do sieci komputerowych
-
programowanie współbieżne i rozproszone
-
systemy informatyczne w zarządzaniu przedsiębiorstwem