Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku informatyka w Warszawie: geometria z algebrą liniową, bazy danych, algorytmy i struktury danych, programowanie obiektowe, sieci komputerowe, matematyka dyskretna, systemy operacyjne, programowanie współbieżne i rozproszone.
W trakce studiów informatycznych w Warszawie nauczysz się tworzyć początkowo dosyć proste algorytmy oraz implementować je do odpowiednich programów komputerowych. Jako student nabędziesz specjalistyczne oprogramowanie, niezbędne do dalszej nauki, dzięki któremu będziesz mógł utrwalać wyniesione ze studiów wiadomości w zaciszu domowym.
Poznasz kilka najbardziej popularnych i przydatnych do większości informatycznych celów języków programowania. Dzięki zajęciom warsztatowym, pod okiem informatyków nauczysz się tworzenia stron internetowych, aplikacji multimedialnych oraz programów komputerowych.
Żaden informatyk nie mógłby szczycić się mianem eksperta bez gruntownej znajomości maszyn, na których pracują. Wobec tego część czasu przewidzianego na zajęcia i wykłady poświęcisz na poznawanie podzespołów elektronicznych, używanych przy budowie komputerów i urządzeń przenośnych, dowiesz się, jakie części pełnią dane funkcje, a także zgłębisz wiedzę na temat objawów niepoprawnego działania określonych mechanizmów i w jaki sposób przeprowadzić naprawę z zachowaniem należytych środków ostrożności względem samego siebie oraz nieuszkodzonych jeszcze części.
W programie studiów na kierunku informatyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Nabywane umiejętności
Informatyka to kierunek interdyscyplinarny i skierowany do osób zainteresowanych np.: technologią Internetu, zasadami projektowania stron internetowych, analizą i projektowaniem systemów informatycznych. Programowaniem, zarządzaniem bazami danych w systemach informacyjnych, komputerową symulacją układów elektronicznych czy sztuczną inteligencją. Studenci informatyki poznają m.in. zasady budowy współczesnych komputerów i urządzeń z nimi współpracujących, rodzaje systemów operacyjnych czy podstawy inżynierii oprogramowania.
Uczestnicy zajęć szkolą się w zakresie np.: wykorzystywania, zarządzania i projektowania różnych systemów informatycznych; rozpoznawania i rozwiązywania złożonych lub nietypowych problemów w zakresie informatyki; budowy, wdrażania i eksploatacji narzędzi informatycznych i systemów komputerowych. Ponadto studenci tego kierunku rozwijają również umiejętności związane m.in. a grafiką i animacją komputerową czy zarządzaniem projektami.
Absolwenci informatyki mogą aplikować na takie stanowiska jak np.: programista, grafik komputerowy, administrator sieci, tester gier lub oprogramowania komputerowego, projektant IT lub webmaster. Informatycy są zatrudniani zarówno w kraju, jak i za granicą – osoby, które ukończyły studia na tym kierunku, mogą liczyć na zatrudnienie m.in. w nowoczesnych przedsiębiorstwach technologicznych czy instytucjach edukacyjno-badawczych. Informatyka przygotowuje również do otworzenia własnej działalności gospodarczej w obszarze branży IT.
Polecane:
Jakie są specjalności na kierunku informatyka w Warszawie
Współczesne kierunki studiów w Warszawie z zakresu z informatyki charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Po jakim profilu na kierunek informatyka w Warszawie
Najlepiej na tym kierunku studiów w Warszawie będą czuli się absolwenci techników informatycznych. Osoby po tym profilu posiadają podstawowe umiejętności i wiedzę z zakresu baz danych, programowania, projektowania stron internetowych czy sieci.
Dobre przygotowanie zapewniają także licea ogólnokształcące o profilu matematyczno-fizycznym, matematyczno-informatycznym czy fizyczno-informatycznym. Nie tylko pomogą w zdaniu matury na wysokim poziomie, ale także zapewnią podstawową wiedzę informatyczną. Jednak prawdziwi miłośnicy informatyki, będą się dobrze czuli na tych studiach, niezależnie od ukończonej szkoły średniej.
Sprawdź
Czy studia na kierunku informatyka w Warszawie są trudne
Poziom trudności na studiach uzależniony jest od nie tylko osobistych predyspozycji, ale także od uczelni, którą wybierze kandydat. Zazwyczaj jednak, poziom studiów informatycznych jest bardzo trudny. Studia te duży nacisk kładą na naukę programowania, które często stanowi wyzwanie dla studentów niezagłębionych w tę dziedzinę.
Studenci przez cały okres studiów mają także styczność z matematyką i analizą matematyczną, która jest podstawą do zrozumienia informatyki. Jako, że informatyka jest bardzo obszerną dziedziną, to studenci muszą przyswajać dużą dawkę nowej wiedzy. Dlatego też jest to kierunek przeznaczony głównie dla osób o umyśle ścisłym, którym praca na liczbach nie sprawia trudności.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na informatyce w Warszawie
Informatyka to kierunek ścisły, dlatego w programie studiów, można odnaleźć wiele wymagających przedmiotów. Największym wyzwaniem może okazać się pierwszy rok studiów, w którym studenci chłoną podstawy programowania i baz danych, a do tego zagłębiają się w zaawansowaną matematykę. W pamięć zapadają szczególnie zajęcia związane z programowaniem obiektowym, wstępem do programowania i algorytmiką.
Kluczem do powodzenia na kierunku informatyka, może okazać się dobre rozumienie matematyki. To dlatego, że właśnie przedmioty powiązane z matematyką, jak np. analiza matematyczna, są najczęściej wymieniane w gronie najtrudniejszych podczas studiów na informatyce. Stopień trudności przedmiotów uzależniony jest jednak od indywidualnych predyspozycji i umiejętności.
Czy studia na kierunku informatyka w Warszawie to studia z przyszłością
Informatyka to przyszłość! To bardzo powszechna opinia, która ma wiele wspólnego z prawdą. Współcześnie to właśnie informatyzacja i nieustający postęp technologiczny napędza świat do zmian. Dlatego też absolwenci informatyki mogą być spokojni o swoje zatrudnienie. Absolwenci informatyki poszukiwani są niemal w każdej branży.
Specjaliści z informatyki mogą przede wszystkim mogą pracować w dużych firmach infromatycznych zajmujących się tworzeniem oprogramowania czy administrowaniem siecią. Ponadto z usług informatyków korzystają duże korporacje, które obsługują bardzo dużą liczbę danych. Zawód ten daje potencjał do rozpoczęcia własnej działalności w zakresie np. projektowania sieci czy programowania.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na informatykę w Warszawie
Informatyka to jeden z najpopularniejszych kierunków wśród kandydatów na studia w Warszawie. Duże zainteresowanie odbija się na wysokim wymaganym progu punktowym. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich przedmiotów zdawanych na rozszerzonej maturze. W przypadku warszawskich uczelni największe szanse powodzenia daje zdawanie matematyki, języka obcego oraz jako przedmioty dodatkowe informatyki lub fizyki.
Łatwiejszą drogę na informatykę, mają kandydaci posiadający niektóre tytuły technika (np. technik informatyk, technik programista), których wynik z egzaminu liczony jest jako przedmiot dodatkowy. Pewne miejsce mają natomiast osoby, które były laureatami bądź finalistami olimpiad na poziomie centralnym z dziedzin matematyki, informatyki lub fizyki.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku informatyka w Warszawie jest matematyka
Matematyka to, nie do końca lubiany przez studentów, kuzyn informatyki. Cała wiedza informatyczna nie mogłaby jednak istnieć gdyby nie królowa nauk. Dlatego też studenci tego kierunku w Warszawie muszą być gotowi na wyzwanie, jakim są zajęcia z analizy matematycznej, logiki, czy algebry.
Wiedza zdobyta na tych przedmiotach, jest kluczem do sukcesu w informatyce. Gdyby nie logika i rachunek prawdopodobieństwa, nie istniałoby między innymi programowanie. Tak więc zaliczenie wszystkich egzaminów z przedmiotów matematycznych, może pomóc w dalszej nauce na studiach informatycznych.'
Czy warto iść na informatykę
Analizując współczesny rynek zatrudnienia, odpowiedź na to pytanie wydaje się jednoznaczna. Informatyka to kierunek dla osób, które chcą zdobyć wykształcenie praktyczne, a na dodatek niezmiennie potrzebne. Warto dodać, że Informatyka jest kierunkiem, który może zainteresować kandydatów o różnych planach zawodowych i potrzebach edukacyjnych, bowiem niemal w każdej uczelni realizowane są liczne specjalności.
Sprawdź czy warto iść na studia
Informatyka studia podyplomowe w Warszawie
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu informatyki. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź