Jedną z niewielu niezaprzeczalnych praw o człowieku jest fakt, że każdy przeszedł przez złożony proces narodzin. Wspominając zamierzchłe czasy nikłego rozwoju medycyny i ogólnie pojętej sztuki lekarskiej, na myśl przychodzą porody domowe, przeprowadzane często przez ludzi postronnych, nie mających pojęcia o podstawach medycyny, które ostatecznie kończyły się licznymi powikłaniami zdrowotnymi zarówno matki, jak i noworodka, a niejednokrotnie także ich śmiercią. Okres połogu bez dostępu do wykwalifikowanego personelu medycznego był równie trudny, jak sam poród i niepozbawiony przykrych konsekwencji. Na szczęście opisywane okoliczności mogą być obecnie wspominane jedynie jako przykra ciekawostka medyczna – dzięki dynamicznemu rozwojowi gospodarczemu i rozwojowi dzisiejszego położnictwa, poród jest sytuacją fizjologiczną, która zwykle nie niesie za sobą żadnych niebezpieczeństw.
Studia w Warszawie na kierunku Położnictwo stanowią atrakcyjną propozycję edukacyjną dla wszystkich zainteresowanych życiem płodowym, rozwojem zarodka, procesem porodu oraz rozwoju noworodka w pierwszych chwilach życia. Odpowiedzią na wszechobecne zainteresowanie oraz zapotrzebowanie rynku pracy na personel medyczny, są pragmatyczne studia położnicze, przygotowujące do podjęcia pracy w szpitalach, przychodniach i innych placówkach opieki zdrowotnej. Studia te można podjąć w trybie stacjonarnym lub zaocznym.
1. Czego się nauczysz na studiach
Na absolwentów studiów położniczych, którzy chcą pracować w zawodzie, specyfika pracy nakłada wiele obowiązków, związanych bezpośrednio z udzielaniem profesjonalnej pomocy medycznej kobietom w różnych fazach ciąży, w trakcie porodu oraz w okresie połogu i pierwszej opieki nad noworodkiem. Odpowiedzialność spoczywająca na położnych i położnikach sprawia, że uczelnie w Warszawie stawiają sobie za punkt honoru uposażenie wszystkich studentów w niezbędną wiedzę i umiejętności. Jeśli zdecydujesz się studiować Położnictwo, na swojej drodze najpewniej spotkasz między innymi:
-
anatomia,
-
fizjologia,
-
podstawy psychologii,
-
biochemia,
-
opieka położnicza,
-
parazytologia.
2. Dla kogo te studia
Chociaż poród dla niektórych jest cudem i wyrazem wyjątkowości kreacji nowego życia, to nie można zaprzeczyć faktowi, że wizualny przebieg tego procesu nie jest najprzyjemniejszym widokiem na świecie. Krew i inne płyny ustrojowe, igły, wenflony, skomplikowana aparatura medyczna, ból rodzących kobiet – to tylko niektóre z czynników, z którymi każdy absolwent Położnictwa spotyka się na co dzień. Z oczywistych względów nie jest to kierunek dla każdego. Jeżeli jesteś odporny na widoki uznawane przez wielu za drastyczne, interesujesz się naukami przyrodniczymi, ze szczególnym uwzględnieniem biologii, posiadasz wysokorozwinięte kompetencje społeczne, które pozwalają ci na zrozumienie sytuacji każdego pacjenta, a ponadto uczestnictwo w pierwszych chwilach noworodków i świeżo upieczonych rodziców jest spełnieniem twoich marzeń, bez zastanowienia wybierz studia na kierunku Położnictwo w Warszawie!
Studia w trybie niestacjonarnym odpowiadają na potrzeby tych studentów, którzy z jakichś powodów potrzebują wiele wolnego czasu w trakcie każdego tygodnia roboczego w miesiącu. Znaczna część z nich decyduje się na podjęcie pracy zawodowej, co w połączeniu z kształceniem na uczelni wyższej stwarza idealne perspektywy na przyszłość.
Położnictwo w trybie niestacjonarnym odbywa się weekendowo. Studenci co dwa lub co trzy tygodnie spotykają się na tak zwanych zjazdach. Nauka rozpoczyna się wcześnie rano, a kończy o późnych godzinach wieczornych, dlatego tryb zaoczny jest wyłącznie dla wytrwałych i wystarczająco zdeterminowanych, aby zdobywać wiedzę w trakcie całodziennych zajęć i wykładów.
3. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku położnictwo w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
4. Program studiów
Kształtowanie odpowiednich umiejętności praktycznych jest niewątpliwie najcenniejsze w perspektywie podjęcia pracy w placówkach medycznych. Jednak studenci Położnictwa, zanim rozpoczną naukę w naturalnych warunkach szpitalnych, przystępują do tak zwanej symulowanej nauki, odbywającej się na wydziale przy pomocy profesjonalnej aparatury medycznej i pod okiem wykwalifikowanych praktyków położnictwa. Głównym celem powstania opisywanego kierunku studiów jest uposażenie przyszłych absolwentów w wiedzę i umiejętności, które pozwolą na wykonywanie świadczeń zdrowotnych wobec kobiet ciężarnych i ich rodzin, rozpoznawanie ciąży, badanie ginekologiczne w przypadku sytuacji kryzysowych, zapewnienie opieki resuscytacyjnej na wypadek nieobecności lekarza podczas ewentualnych komplikacji, a także samodzielne przeprowadzenie całej akcji porodowej.
Praca absolwentów Położnictwa wymaga również doskonałego radzenia sobie z nagłymi sytuacjami medycznymi, dotyczącymi noworodków i kobiet w okresie poporodowym. Położne i położnicy mają za zadanie monitorować parametry fizjologiczne noworodków urodzonych przedwcześnie lub cierpiących na różnorakie wady wrodzone, zapewnić kobietom potrzebne wsparcie emocjonalne, gwarantując najwyższy standard opieki.